Gazete Vatan Logo

Milli Eğitim Bakanı'ndan önemli açıklamalar

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: "Önümüzdeki öğretim yılını mesleki ve teknik eğitimde bir atılım vereform yılı ilan ettik. Önce yol haritası niteliğindeki mesleki ve teknik eğitim eylem planını uygulamaya koyduk. Orta öğretimdeki öğrencilerimizin yüzde 44'ü mesleki ve teknik eğitim almaktadır. Amacımız, bunu yüzde 50'nin üzerine çıkarmak"

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Eğitim nesil yetiştirme işidir. Nesil yetiştirme medeniyet iddiasını sürdürmektir. İnanıyorum ki geçmişimizden çok daha parlak günlere ulaşacağız." dedi. Bakan Yılmaz, Halitpaşa Mahallesi Sılbıslı Salih Caddesi'ndeki Salih Erkan İlkokulunda, 2016-2017 eğitim öğretimin yılının açılışı sebebiyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Milli Eğitim camiasının Türkiye'nin en büyük ailesi olduğunu belirtti.

Milli Eğitim ailesinde ortalama 18 milyon öğrenci olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Sadece bu yıl ailemize 1 milyon öğrenci katıldı. Ailemizde yaklaşık 1 milyon öğretmen ve eğitim yöneticisi var. Bu da 18 milyon hane demektir. Bu Türkiye'nin tamamıdır. Sorumluluğumuz da Türkiye kadar büyük." diye konuştu.

İlkokulda 5 milyon, orta okulda 5 milyon 384 olmak üzere 10 milyonun üzerinde çocuğun temel eğitim çağında olduğunu, açık lise ile 6 milyon öğrencinin de lisede eğitim gördüğünü vurgulayan Yılmaz, örgün eğitimde 18 milyon 43 bin 15 öğrenci olduğunu bildirdi.

Yılmaz, 8 milyon 700 bin kursiyer öğrenci ile 26 milyon 743 kişinin sorumluluğunu üstlendiklerine işaret ederek, "Meslek eğitimini memleket meselesi olarak görüyoruz. Önümüzdeki öğretim yılını mesleki ve teknik eğitimde bir atılım ve reform yılı ilan ettik. Önce yol haritası niteliğindeki mesleki ve teknik eğitim eylem planını uygulamaya koyduk. Orta öğretimdeki öğrencilerimizin yüzde 44'ü mesleki ve teknik eğitim almaktadır. Amacımız, bunu yüzde 50'nin üzerine çıkarmak." ifadesini kullandı.

Tüm bu kurumlarda 54 alanda 206 dalda mesleki program uygulandığına değinen Yılmaz, mesleki ve teknik eğitimde kalitenin yanı sıra sektör ile istihdam bağlantısının arttırılacağını ve değerler eğitim sürecinin başlatılacağını anlattı.

Yılmaz, çıraklık eğitiminin zorunlu orta öğretim kapsamına alınacağını, stajın da zorunlu hale getirileceğini belirterek, şöyle devam etti: "Staja giden öğrencilerin staj ücretinin 3'te 2'sini devlet karşılayacaktır. Ayrıca staj yapan öğrenciler iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacaktır. Farklı meslek lisesi türlerinden mezun olan öğrencilere teknisyenlik ünvanı verilecektir. Geçmiş yıllarda başlattığımız organize sanayi bölgeleri içindeki meslek liseleri teşvik uygulamasını bu yıl organize sanayi bölgeleri dışında da başlattık. Sivil toplum kuruluşlarıyla da 75 işbirliği protokolü yaptık. Eğitim kongrelerinin bu yılki temasını mesleki eğitim olarak belirledik. Bu yıl ilk defa tek bir meslek alanına hitap eden tematik meslek liseleri uygulaması başlattık. Değerler eğitiminin eklenmesine yönelik çalışmalarla 9. sınıfta okutulan mesleki gelişim dersine meslek ahlakı ve ahilik modülünü ekledik."

Haberin Devamı

- "Eğitim nesil yetiştirme işidir"

Haberin Devamı

Bakan Yılmaz, eğitimin önemine işaret ederek, "Eğitim nesil yetiştirme işidir. Nesil yetiştirme medeniyet iddiasını sürdürmektir. İnanıyorum ki geçmişimizden çok daha parlak günlere ulaşacağız. Bu ülke, bu büyük millet bunu hak etmektedir. Bu sürecin kilit taşı da eğitim olacaktır. Eğer bugüne kadar bir başarı varsa bu başarı eğitimdendir. Eğer bugüne kadar eksikliklerimiz varsa bu eksikliklerinin sorumluluğu da eğitime aittir. Biz yarınımızı bugünümüzden iyi kılmak için çalışacağız." diye konuştu.

Yılmaz, öğrencilere hitaben "Sevgili öğrencilerimiz, inanıyorum ki sizler milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihine sahip çıkan gençler olarak yetişeceksiniz. Ülkenize, bayrağınıza, devletinize ve milletinize sahip çıkacaksınız. Bu ülkenin yarınları, geleceği sizlersiniz ve geleceğinize sizler yön vereceksiniz. Eğitim sürecinin her kademesinde, yaşamınızın her alanında kendinize güvenen, fikri hür, vicdanı hür, doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayıran, hakkı, hukuku her şeyden üstün tutan bireyler olarak yetişmeniz bizim idealimizdir." ifadesini kullandı.

Öğretmenlere de hitap eden Yılmaz, şu değirlendirmelerde bulundu: "Değerli öğretmenlerim, nesillerimizi yetiştirmek adına özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı ve azminizi yürekten destekliyoruz. Öğrencilerinizi evlatlarınızdan farklı görmediğinizi, tüm gücünüzle onların en iyi şekilde yetişmesi adına bu kutsal görevi severek yaptığınızı biliyoruz. Tarihimizden ve milli değerlerimizden aldığınız güçle yeni nesillerimizi yetiştirmek yolunda eğitim adına yaktığınız meşaleyi sonsuza dek taşıyacağınıza olan inancımı ifade etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Sorumluluğunuz büyük, ancak sorumluluğunuzun büyüklüğü kadar kutsal bir mesleğe de sahipsiniz. İnşallah Türkiye'nin yarınları sizlerle daha da güzel olacaktır." Bakan Yılmaz, velilere de "Kıymetli velilerimiz evlatlarınız biliyoruz ki gözbebeğiniz. O gözbebekleriniz bize emanet. Gözünüz arkada kalmasın. İnşallah okuldaki eğitim çağını, öğrencilerimizin hayatındaki en mutlu, en huzurlu dönemi kılmak istiyoruz. Biliyoruz ki Türkiye'nin yarınları da onlara emanettir. Evlatlarınız bizim için de bir değerdir. İnşallah gittiği yolu aydınlatacak, gittiği yolda iz bırakacaklardır." dedi.

- İlk ders zilini Başbakan Yıldırım çaldı

Haberin Devamı

Törene, Başbakan Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Erzincan milletvekilleri Sebahattin Karakelle, Serkan Bayram, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, öğrenciler ve velileri katıldı.

Konuşmalar sonrası Başbakan Yıldırım, ilk ders zilini çaldı. Yıldırım daha sonra eşi Semiha Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ve beraberindekilerle bir sınıfa girerek, sırada oturup öğrenciler ile sohbet etti.

Öğrencilerin ders kitaplarını da inceleyen Başbakan Yıldırım, ardından sınıftaki tahtaya "2016-2017 eğitim öğretim yılı hayırlı ve başarılı olsun" yazdı.

Başbakan Yıldırım, daha sonra çeşitli hediyeler verdiği öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Protokoldekiler, tören öncesi aynı okul girişinde açılan ve FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Erzincan ile ülke genelinde yaşanan olayların konu alındığı fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi.

Törende, öğrenciler tarafından "Türkiyem" konulu bir gösteri de sunuldu.

Haberin Devamı