Geri Dön

Jandarma da SİHA’landı

Jandarma da Bayraktar TB-2 kullanımında görevlendirilecek personelin eğitimi uçakların tesliminden önce başladı. Milli İHA’yı geliştiren Baykar’ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da geçtiğimiz günlerde tamamlanan eğitime katıldı.

Jandarma da SİHA’landı

Milli İHA Bayraktar TB-2’nin sahadaki başarısı üzerine güvenlik güçlerindeki sayısı arttırılıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) ardından Jandarma Genel Komutanlığı da Silahlı İHA (SİHA) sahibi oldu. İkisi silahlandırılan toplam 6 adet İHA ile 3 adet yer istasyonunun, Elazığ’da jandarma birliklerine teslimatı yapıldı.

Jandarmada bir ilk

Daha önce Bayraktar mini İHA ve daha ufak drone’lar kullanan Jandarma ilk kez bu ölçekte hava aracı sahibi oldu. Jandarma silahlı ve silahsız İHA’ları düzenlediği mülki, adli ve askeri görevlerde operasyonel olarak kullanacak. İHA’ların kaçakçılıkla mücadeleden asayiş operasyonlarına kadar geniş bir alanda kullanılması hedefleniyor.

24 yerli İHA

Jandarmaya teslim edilen 6 adet İHA ile birlikte güvenlik güçlerindeki yerli İHA sayısı 24’e ulaştı. Bayraktar TB-2’lerin 12’si KKK, 6’sı ise EGM tarafından kullanılıyor. Eylül 2015’den itibaren aktif bir şekilde operasyonel olarak uçmaya başlayan Bayraktar TB-2, sınır içi ve sınır dışında toplamda 13 bin saat uçuşu geride bıraktı. Ayrıca Bayraktar TB-2’nin yaklaşık 200 km olan haberleşme menzili de çeşitli noktalara konuşlandırılan yer veri terminalleri ve dikilen haberleşme antenleri sayesinde 600-700 km ’ye kadar ulaştı.