Gazete Vatan Logo

İstihbarat işbirliği

Son dönemlerde diplomasi trafiğini artıran Türkiye ve İran, PKK’ya karşı ortak mücadeleye girecek. Teröre karşı sınır güvenliği, istihbarat paylaşımı ve koordinasyon konularında işbirliği yapılacak

İstihbarat işbirliği

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) ‘bağımsızlık referandumu’ nedeniyle diplomasi ve görüşme trafiğini artırmasının ardından Türkiye ile İran terörle mücadeleye karşı işbirliğini artırma kararı aldı. Uzmanlar 14-15 Ağustos’ta İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bagheri’nin Ankara ziyareti ile 1 Ekim’de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın, 4 Ekim’de ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran ziyaretlerinde iki ülke arasında terörle mücadeleye karşı yeni protokoller imzalandığını belirtiyor.

Marjinalize edilecek

Güvenlik analisti Metin Gürcan’ın Al-Monitor’de yazdığı görüşmelerin perde arkasına göre iki ülke sınırları koruma, istihbarat koordine etme ve terörle mücadele operasyonlarını yürütmek için işbirliğini arttırmaya karar verdi. İlk etapta Türkiye’de PKK, İran’da PJAK adıyla faaliyet gösteren terör örgütünün fiziksel bağlantısının kesilmesi ve marjinalize edilmeleri amaçlanıyor.

Ortak İHA sistemi

Güvenlik kaynakları iki ülkenin askeri ve ticari olarak müşterek sınır güvenliği uygulamalarını yürütmek ve PKK ile PJAK’ın kazanç sağladığı sınır ötesi kaçakçılığa yönelik ortak sınır devriyelerini yürütmek üzere bir protokol imzaladığını ifade ediyor. Buna yönelik olarak İran, Türkiye ile 560 km’lik ortak sınırına 144km’lik bir güvenlik duvarı inşa etmesine olumlu bir tepki gösterdi. Askeri kaynaklar, İran’ın sınır güvenliğine, ortak bir İHA gözetim sistemi aracılığıyla nasıl katkıda bulunabileceğini ya da sınırın İran tarafındaki kritik rotalar boyunca gözetim kuleleri inşa edilmesinin müzakere edildiğini belirtiyor.

Haberin Devamı

Kandil de görüşüldü

Masada Kandil’deki PKK karargâhlarına yönelik olası ortak operasyonların bile konuşulduğunu belirten Metin Gürcan, bölgedeki hareketlerinin takibi ve Tahran ile Ankara’da istihbarat paylaşımı için ‘füzyon merkezleri’ kurulmasını beklediğini ifade etti.

Sınır protokolü imzalandı

Jandarma Genel Komutanlığı ile İran Devrim Muhafızları Kolordusu sınır güvenliği birimleri arasında taktiksel düzeyde istihbarat paylaşımı için bir protokol imzaladı. İran ve Türkiye, donanma gemilerinin birbirlerinin limanlarına dostça ziyaret etmesine karar verdi. Ayrıca eğitim konusunda işbirliği, Harp akademisi akademi kadroları ile askeri tıp öğrencilerini değiş tokuş etmek için üç ayrı protokol daha imzalandı.

Haberin Devamı