Geri Dön

TİM Başkanı Gülle: 250 milyar dolara emin adımlarla ilerliyoruz

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2022 Şubat ayı ihracat verilerini açıkladı. Şubat ayında ihracat, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 25’lik artışla, 20 milyar dolar oldu. Bu rakamla beraber, tarihin en yüksek şubat ayı ihracat rakamına ulaşıldı. İhracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, İhracatımızın son dönemdeki performansını gösteriyor ki 2022 yılında da ihracat ailemiz 250 milyar dolar hedefine emin adımlarla ilerlerken, Türkiye’nin büyümesine öncülük edecek” dedi.

TİM Başkanı Gülle: 250 milyar dolara emin adımlarla ilerliyoruz

Şubat ayında 1.718 firma, bu ay ilk kez ihracat yaparak ihracat ailesine katıldı. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke; 1,8 milyar dolarla Almanya, 1,3 milyar dolarla ABD ve 1,1 milyar dolarla Birleşik Krallık oldu. Şubat ayında 2,6 milyar dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörü ilk sırada yer alırken 2,4 milyar dolara ulaşan kimyevi maddeler sektörü ikinci ve 1,8 milyar doları aşan hazır giyim sektörü ise üçüncü oldu.

İhracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, “2021 yılında ekonomimiz son 10 yılın en yüksek performansını göstererek yüzde 11 büyüdü. Bu performans ile 2021 yılında G-20, OECD ve AB ülkeleri arasında en güçlü performansı gösteren ülke olduk. İhracat ailesi olarak, tüm dünyanın pek çok ekonomik zorluk yaşadığı 2021 yılını böyle bir başarıyla kapatmanın gururunu yaşıyoruz. İhracatımızın son dönemdeki performansını gösteriyor ki 2022 yılında da ihracat ailemiz 250 milyar dolar hedefine emin adımlarla ilerlerken, Türkiye’nin büyümesine öncülük edecek. Bu tarihi başarıda emeği geçen ihracat ailemizin her bir neferini yürekten kutluyorum” dedi.

ŞUBAT AYI REKORU

2022 Şubat ayı ihracat rakamları Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle'nin katılımıyla düzenlenen toplantıda açıklandı. İhracat ailesi şubat ayında ihracatta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25’lik artışla, 20 milyar dolar ihracat yaparak tarihin en yüksek şubat ayı ihracatını gerçekleştirdi. Bu rakamla beraber, Cumhuriyet tarihinin en yüksek şubat ayı ihracat rakamına ulaşıldı.

TÜRKİYE, G-20, OECD VE AB ÜLKELERİ ARASINDA EN GÜÇLÜ PERFORMANSI GÖSTEREN ÜLKE OLDU

Açılış sözlerine Türkiye’nin 2021 yılında yüzde 11 büyüyerek ekonomide son 10 yılın en yüksek performansı gösterdiğini söyleyerek başlayan TİM Başkanı İsmail Gülle “Bu performans ile 2021 yılında G-20, OECD ve AB ülkeleri arasında en güçlü performansı gösteren ülke olduk. Sanayi üretimi ve ihracat büyümenin lokomotifi oldu. Ana kalemler bazında en yüksek büyümeyi ihracat kaydetti. İhracatın büyümeye katkısı 5,3 puan, net ihracatın katkısı ise 4,9 puan oldu. Sanayi yüzde 17, yatırımlar yüzde 6 büyüdü” diye konuştu.

“2022 YILINDA DA İHRACAT AİLEMİZ TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİNE ÖNCÜLÜK EDECEK”

Büyümenin yarıya yakın kısmının, ihracatla geldiğini belirten TİM Başkanı İsmail Gülle “Türkiye üreterek, ihracat yaparak yükseliyor. İhracatımızın son dönemdeki performansını gösteriyor ki 2022 yılında da ihracat ailemiz Türkiye’nin büyümesine öncülük edecek. Bu tarihi başarıda emeği geçen ihracat ailemizin her bir neferini yürekten kutluyorum!” ifadelerini kullandı.

“RUSYA VE UKRAYNA ARASINDA YAŞANAN GELİŞMELERİ DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ”

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizli ilgili konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, Türkiye’nin önemli iki ticari partneri ve Karadeniz’de komşusu olan Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini, bu sürecin taraflar arasında itidalli bir çözümle sona ermesini umduklarını ifade etti. Geçen yıl iki ülkeye toplamda 9 milyar dolar ihracat yaptıklarını belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, “İki ülke dış ticaret hacmimizden yüzde 8’in üzerinde pay aldı. Rusya’dan 4,7 milyon, Ukrayna’dan 2 milyon turist ağırladık. İhracat ailesi olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Hükümetimizin desteğiyle bu süreci en az etkiyle atlatacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz hafta sonu Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve tüm sektörlerin temsilcileriyle bir araya geldiklerini kaydeden TİM Başkanı İsmail Gülle “Yaşanan gelişmelerin ekonomi ve ihracatımıza etkilerini değerlendirmek adına hızlıca aksiyon aldık, bu savaştan en az etkiyle çıkmak adına atılabilecek adımları değerlendirdik. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak sektör kurullarımız ve birliklerimizle bu süreci ihracatçılarımızı mağdur etmeden yönetmek için teyakkuza geçmiş durumdayız. Tüm yaşananları yakından takip ediyoruz” diye konuştu.

“İHRACAT AİLESİ OLARAK GELİŞMELERE GÖRE EN DOĞRU ŞEKİLDE POZİSYON ALACAĞIZ”

Sektörlerle beraber ticaretlerini olumsuz etkileyecek senaryoları değerlendirip alternatif yöntemler üzerine çalıştıklarını belirten TİM Başkanı İsmail Gülle konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İhracatçılarımızdan gelen önerileri resmi makamlara iletiyoruz. Son 30 yılda ülkemizin yakın coğrafyasında maalesef pek çok savaşa tanık olduk. Bölgenin istikrarını olumsuz yönde etkileyen tüm bu çatışmalara rağmen Türkiye istikrarlı siyasi yapısını korumayı bilmiştir. Bu istikrar ekonomimize ve ihracata da yansımış; Savaşlarla, çatışmalarla geçen bu yıllarda ekonomimiz ve ihracatımız istikrarlı bir şekilde büyümüştür.  Tabii ki Ukrayna’daki güncel gelişmeler henüz sıcaklığını koruyor, Rusya’ya karşı açıklanan finansal yaptırımlara günaşırı yenileri ekleniyor. İhracat ailesi olarak gelişmelere göre en doğru şekilde pozisyon alacağız”.

TÜRKİYE TARİHİNİN EN YÜKSEK ŞUBAT AYI İHRACAT RAKAMINA ULAŞILDI

Şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracat ailesi olarak şubat ayında da tarihi bir performans göstererek rekora ulaştıklarını söyledi. Gülle “Şubat ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 25’lik artışla, 20 milyar dolar oldu. Bu rakamla beraber, tarihimizin en yüksek şubat ayı ihracat rakamına erişmeyi başardık. Bu rekora imzasını atan ihracat ailemizin her bir ferdini yürekten tebrik ediyorum” dedi.

EN FAZLA İHRACAT OTOMOTİVDE, EN YÜKSEK ARTIŞ KİMYEVİ MADDELER SEKTÖRÜNDE OLDU

İhracat rakamlarıyla ilgili detaylar paylaşan TİM Başkanı İsmail Gülle şu bilgileri verdi:

“Yılın ilk 2 ayında toplam ihracatımız 37,6 milyar dolara ulaştı. Rakamlarımızın detaylarına baktığımızda tam 24 sektörümüzün ihracatını artırdığını görüyoruz. Bu ay 2,6 milyar dolar ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörümüz ilk sırada yer alırken, 2,4 milyar dolara ulaşan kimyevi maddeler sektörümüz ikinci, 1,8 milyar doları aşan hazır giyim sektörümüz ise üçüncü oldu. Sektörel anlamda en dikkat çekici artışlar ise geçtiğimiz yıla göre ihracatını 728 milyon dolar artıran kimyevi maddeler, 595 milyon dolar artıran çelik ve 412 milyon dolar artıran demir ve demirdışı metaller sektörlerimizde yaşandı. Hububat, çimento, cam, seramik ve meyve sebze mamülleri sektörlerimiz şubat ayında rekor kırdı”.

164 ÜLKEYE İHRACAT ARTIŞI GERÇEKLEŞİRKEN 9 ÜLKEYE AYLIK İHRACAT REKORU KIRILDI

İhracatçıların Türk bayrağını 214 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardığını belirten TİM Başkanı İsmail Gülle “164 ülkeye ihracatımızı artırma başarısı gösterdik. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 3 ülke; 1,8 milyar dolarla Almanya, 1,3 milyar dolarla Amerika Birleşik Devletleri ve 1,1 milyar dolarla Birleşik Krallık oldu. Tutar bazında en çok artırdığımız ülkeler ise 384 milyon dolarla ABD, 318 milyon dolar artışla Irak ve 291 milyon dolar artışla Almanya oldu. Ülke gruplarına göre ihracata baktığımızda ise en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği’ne ihracatımızın yüzde 22 artışla, 8,4 milyar dolar hacme ulaştığını görüyoruz. AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de dahil ettiğimizde, Avrupa kıtasının, şubat ayı ihracatımızdaki payı, yüzde 55,2 oldu. Diğer ülke gruplarında, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3,5 milyar dolar, Afrika kıtasına 2 milyar dolar, Kuzey Amerika’ya 1,5 milyar dolar ve Uzak Doğu’ya 1,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. İhracatçılarımız aralarında Almanya, Polonya ve Finlandiya’nın da bulunduğu 9 ülkeye aylık ihracat rekoru kırdı” açıklamasında bulundu.

BAE İLE BAŞLAYAN TİCARET HEYETLERİNE İSRAİL VE İSPANYA İLE DEVAM EDİLECEK

2022 yılındaki ilk ticaret heyetlerini şubat ayında oldukça yoğun bir katılımla Dubai’de gerçekleştirdiklerini söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle “Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki alıcıların, Türk firmalarımıza çok yoğun bir teveccühü oldu. İki ülke arasında imzalanan anlaşmalar neticesinde, sağlık, sanayi, teknoloji, tarım, kara ve deniz taşımacılığı alanlarında iş birliği geliştirebileceğimiz çok değerli bir fırsat zeminine kavuştuk. Şubat ayında Birleşik Arap Emirlikleri’ne 477 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. İkili ilişkilerdeki olumlu seyrin, önümüzdeki dönemde ihracat rakamlarımıza daha fazla katkı sağlayacağına inanıyoruz. Ticaret heyetlerimize 5 Mart’ta İsrail ve 14 Mart’ta İspanya heyetleriyle devam edeceğiz” dedi.

1,718 FİRMA DAHA İHRACAT AİLESİNE KATILDI

Firmaların ihracata duydukları yoğun ilginin 2022 yılında da ihracatçı firma sayısına yansımaya devam ettiğini ve 1.718 firmanın bu ay ilk kez ihracat yaparak ihracat ailesine katıldıklarını belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, yeni firmaların, şubat ayında 72,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini, bu ay ihracat yapan firma sayısının 45.965 olduğunu söyledi.

MİKTAR BAZINDA YÜZDE 12’LİK ARTIŞ

Miktar bazında ihracatlarının yüzde 12 artarak 14,1 milyon ton olarak gerçekleştiğini belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracat birim fiyatında da pozitif ivme devam ettiğini, birim ihracat değerinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 1,42 dolara yükseldiğini söyledi. Ayrıca TİM Başkanı İsmail Gülle, birim ihracat değerini en çok artıran sektörlerin yüzde 43 ile çelik, yüzde 40 ile savunma ve havacılık ve yüzde 27 artışla kimyevi maddeler olduğu bilgisini verdi.

69 İL İHRACATINI ARTIRDI

Şubat ayında 69 ilin ihracatını artırdığına dikkat çeken Gülle “En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilimiz sırasıyla; 8 milyar dolarla İstanbul, 1,4 milyar dolarla Kocaeli ve 1,3 milyar dolarla Bursa oldu. Bu şehirlerimizin haricinde ihracat artışıyla dikkat çeken diğer illerimiz ise ihracatını 242 milyon dolar artıran İzmir ve 160 milyon dolar artıran Gaziantep oldu” şeklinde konuştu.

“TİM ANADOLU MECLİSİ PROGRAMLARIMIZI TÜM BÖLGELERİMİZİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE SÜRDÜRECEĞİZ”

Şubat ayında Gaziantep’te TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi programını gerçekleştirdiklerini ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle “Bölgemizin ihracatçılarıyla yeni dönemde ihracatımızı daha da yükseltmek adına istişarelerde bulunduk. Güncel gelişmeleri, sorunları, talepleri sahaya inerek gözlemledik. TİM Anadolu Meclisi programlarımıza önümüzdeki dönemde tüm bölgelerimizi kapsayacak şekilde sürdüreceğiz. Şubat ayında 4 ilimiz; Tekirdağ, Kütahya, Kırşehir ve Çankırı tarihlerinin en yüksek ihracatını gerçekleştirdi. Bu başarılı performans için tüm illerimizi tebrik ediyorum” dedi.

ŞUBAT AYINDA TÜRK LİRASI İLE İHRACAT YÜZDE 92 ARTTI

Açılan beyannamelere göre Türk lirası ile 165 ülkeye toplam 9 milyar TL tutarında Türk Lirası ile ihracat gerçekleştirildiğini belirten TİM Başkanı İsmail Gülle konuşmasına şöyle devam etti:

“Şubat ayında Türk lirası ile ihracat yüzde 92 arttı. Karşılıklı ticarette yerel para birimlerinin kullanılması, önümüzdeki dönem için de önem arz etmeye devam ediyor. Mart ayına, ihracatçılarımızın dört gözle beklediği önemli bir müjdeyle başladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın genel kurulumuzda müjdelediği, ihracatçılarımızın kendi kaynaklarıyla oluşturduğu, teminat sorununu ortadan kaldıracak İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi, 1 Mart itibarıyla resmi olarak hayata geçti. İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi ile ihracatın finansmanında yeni bir döneme girdik. İGE, kredi teminatı oluşturmakta sorun yaşayan ihracatçı KOBİ’lerimize kefalet desteği sağlayacak. Artık ihracatçılarımız, gayrimenkullerini ve taşınmazlarını bankaya ipotek vermek zorunda kalmayacak. İhracat ailesi olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza bu önemli mekanizma için şükranlarımızı sunuyoruz.”

2022 YILINDA EXİMBANK DESTEKLERİNDE 50 MİLYAR DOLAR HEDEFLENİYOR

Finansman ihtiyacı noktasında bir diğer müjdenin de yeni kredi garanti fonu destek paketinden geldiğini söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle “Toplam 60 milyar liralık KGF; kefaletli yatırım, ihracat ve işletme harcamaları destek paketleri için başvurular başladı.  Bu önemli paketin 25 milyar liralık kısmı ihracat destek paketi olarak kullanıma sunuldu. Bununla beraber, geçtiğimiz yıl 14 bini aşkın ihracatçımızın yararlandığı Eximbank desteklerinde 2022 yılında 50 milyar dolar hedefleniyor. Küresel enflasyonu ve ihracatımızdaki hızlı yükseliş ivmesini göz önüne aldığımızda; ihracatçılarımızın finansmana olan ihtiyacı her geçen gün artıyor. 250 milyar dolarlık ihracat hedefimize doğru ilerlerken Eximbank kaynaklarının geliştirilmesi son derece önem arz ediyor. İnşallah, bu desteklerin yansımalarını ihracat rakamlarımızda da göreceğiz” diye konuştu.

“RAKAMLAR NET BİR ŞEKİLDE GÖSTERİYOR Kİ 250 MİLYAR DOLAR HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Yıllık değerlendirme toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ihracat ailesine gösterdiği hedef olan 250 milyar dolara ulaşmak için ihracatlarını her ay 2,1 milyar dolar artırmaları gerektiğini geçen ay ifade ettiğini vurgulayan TİM Başkanı İsmail Gülle, ocak ayında olduğu gibi şubat ayında da bu artışı gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Gülle sözlerini şöyle noktaladı:

“Geçtiğimiz ay bu hedefi 2,6 milyar dolarla, bu ay 4 milyar dolarla aştık. Rakamlar net bir şekilde gösteriyor ki 250 milyar dolar hedefine emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye, 2022 yılında da ihracatla yükselmeye devam edecek. Tüm ihracatçılarımızı kutluyorum.”