Gazete Vatan Logo

Fırın, restoran ve kafe işletip büyük kazanç sağlıyorlar! Fabrika gibi lise...

Fırın, restoran ve kafe işletip büyük kazanç sağlıyorlar; lise adeta bir fabrika gibi işliyor. Öğrenciler öğrenim gördükleri alanda uzmanlaşıyor, ellerinden birçok iş geliyor. Ekmek ve barista eğitimi alan öğrenciler, okul önünde vatandaşlara satış yapıyor. İşte hem öğrenip hem kazanç elde eden öğrencilerin başarı hikayesi...

Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bir süre önce başlatılan proje sayesinde meslek lisesi adeta fabrika gibi çalışıyor. Moda’da bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, alanında eğitim gören öğrenciler için yapılan proje çerçevesinde öğrenciler, ekmek üretimi, baristalık ve yemek yapıyor.

Öğrenciler aynı zamanda okul çevresinde kurulan alanlarda bunların satışını gerçekleştiriyor. Alanında öğretim gören öğrencilerin, kendilerine gelen sıra ile belirlenen günlerde eğitimleri görerek alanlarında uzmanlaşmaları hedefleniyor. Öğrencilerin okul içerisinde ekmek yapması, baristalık yaparak kahve satması ve restoran işletmesini ise vatandaşlar memnuniyet ile karşılıyor.

Fırın, restoran ve kafe işletip büyük kazanç sağlıyorlar Fabrika gibi lise...

“İLERİSİ VE HAYATLARI İÇİN ÇOK GÜZEL BİR PROJE”

Ali Osman Yıldırım, “Çok güzel gerçekten, görür görmez ekmek almak istedik. Çok başarılı bir proje, destekliyoruz. Bunu desteklemek gerekiyor, Amerika’da da buna benzer şeyler görmüştüm çok hoş. İlerisi ve hayatları için çok güzel bir başlangıç” dedi.

“TÜRKİYE’DE BİR İLKİZ”

Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Taşçı, “Milli Eğitim Bakanımız şu anda tamamen mesleki teknik eğitime odaklanmış durumda. Bütün yatırım projelerine destek oluyor, bizim okulumuza da aynı şekilde. Öğrencilerimiz kahvenin tüm aşamalarını burada öğrenip aynı zamanda Moda Caddesinde misafirlerimize kahvenin sunumunu yapabiliyorlar, bunun eğitimini alıyorlar.

Fırın, restoran ve kafe işletip büyük kazanç sağlıyorlar Fabrika gibi lise...

Bu projemiz de yeni, yaklaşık bir hafta oldu. Burada çalışanlar öğrencilerimiz. Türkiye’de bir ilkiz, kahveyi üreten, kahveyi paketleyen ve kahveyi son tüketiciye ulaştıran bir mantık ilk defa bizim okulumuzda oldu” şeklinde konuştu.