Gazete Vatan Logo

FED toplantısı ne zaman? FED faiz kararı ne olur? Eylül ayı Fed toplantısı tarihi!

Küresel piyasaların gözü FED’in eylül ayı toplantısına çevrildi. Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda konuşan FED başkanı Jerome Powell, temmuz toplantısındaki faiz artırımının ikinci 75 baz puanlık artış olduğunu, o zaman bir sonraki toplantıda alışılmadık derecede büyük bir artışın daha uygun olabileceğini söylediğini anımsattı. Powell, "Eylül toplantısındaki kararımız, gelen verilerin toplamına ve gelişen görünüme bağlı olacaktır." diye konuştu Peki, FED toplantısı ne zaman? FED faiz kararı ne olur? Eylül ayı Fed toplantısı tarihi!

FED toplantısı ne zaman? FED faiz kararı ne olur? Eylül ayı Fed toplantısı tarihi!

FED faiz kararını küresel piyasaların gündeminde. Gözler FED eylül toplantısına çevrilirken faiz kararına ilişkin ipuçları da gelmeye başladı. Geçen hafta Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda konuşan FED başkanı Jerome Powell eylül ayı faiz kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Peki, FED faiz kararını ne zaman açıklayacak? FED faiz kararı ne olur? Eylül ayı Fed toplantısı tarihi!

FED TOPLANTISI NE ZAMAN?

Yeni Fed faiz toplantısı 20 – 21 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Faiz kararı 22 Eylül saat 21.00'de duyurulacak.

FED FAİZ KARARI NE OLUR?

FED başkanı Jerome Powell geçtiğimiz hafta Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu'nda konuştu. FED faiz kararı ile ilgili konuşan Powell, Politika duruşunu kasıtlı olarak enflasyonu yüzde 2'ye düşürmek için yeterince kısıtlayıcı olacak bir seviyeye taşıdıklarını, temmuz toplantısındaki faiz artırımının ikinci 75 baz puanlık artış olduğunu, o zaman bir sonraki toplantıda alışılmadık derecede büyük bir artışın daha uygun olabileceğini söylediğini anımsattı.

Powell, "Eylül toplantısındaki kararımız, gelen verilerin toplamına ve gelişen görünüme bağlı olacaktır." diye konuştu ve bir noktada para politikası duruşu daha da sıkılaştıkça, artışların hızını yavaşlatmanın uygun olacağını yineledi.

Fiyat istikrarının yeniden sağlanmasının muhtemelen bir süre daha kısıtlayıcı politika duruşunun sürdürülmesini gerektireceğini belirten Powell, tarihsel kayıtların politikanın zamanından önce gevşetilmesine karşı güçlü bir uyarıda bulunduğunu anlattı.

Powell, Fed yetkililerinin son tahminlerinin medyan federal fon oranının 2023'ün sonuna kadar yüzde 4'ün biraz altında olduğunu gösterdiğini ve tahminlerin eylül ayında güncelleneceğini aktardı.

Para politikası görüşmeleri ve kararlarının, hem 1970'lerin ve 1980'lerin yüksek ve değişken enflasyon döneminden hem de geçen çeyrek yüzyılın düşük ve istikrarlı enflasyon döneminden öğrendiklerine dayandığını anlatan Powell, enflasyonu düşürmek için bankanın araçlarını kullanırken bu dönemlerden edindikleri derslerin kendilerine yol gösterdiğini kaydetti.

Powell, "Talebin arzla daha uyumlu hale gelmesi ve enflasyon beklentilerinin sabitlenmesi için talebi yumuşatmak için güçlü ve hızlı adımlar atıyoruz. İşin bittiğinden emin olana kadar devam edeceğiz." dedi.