Gazete Vatan Logo

Faizsiz ve 2 yıl ödemesiz kredi veriliyor! Bakan son dakika duyurdu, ödemeler...

Faizsiz kredi desteği ile ilgili son dakika açıklaması! En az 100 bin lira faizsiz kredi veriliyor; 2 yıl geri ödeme yok. Ödemeler yapılmaya başlandı. KOSGEB tarafından sağlanan kredide mikro ve küçük işletmelere alacakları her yeni mezun istihdamı için 100 bin lira kredi desteği verilecek. Kadın istihdamında ise destek daha fazla. Her yeni mezun istihdamı için 100 bin lira verilirken, kadın istihdamında ise 110 bin lira ödeme yapılacak. Destek ödemesi 6’şar ay aylık 2 taksit şeklinde olacak. İşe alınan personelin işten ayrılması durumunda ise şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecek. Sıfır faizli krediye ilişkin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan da yeni bir açıklama geldi. Bakan Varank, 18 bin işletmeye 1 milyar 650 milyon lira ödeme yapıldığını duyurdu.

Faizsiz ve 2 yıl ödemesiz kredi veriliyor! Bakan son dakika duyurdu, ödemeler...

Faizsiz kredi desteği ile ilgili yeni açıklama geldi. İşçi işveren herkesi çok yakından ilgilendiriyor. En az 100 bin lira faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz olarak kredi veriliyor. Ödemeler yapılmaya başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB'in Mikro ve Küçük İşletmelere dönük Hızlı Destek Programı ile ilgili açıklamada bulunarak 18 bin işletmeye 1 milyar 650 milyon lira ödeme yapıldığını belirtti.

Geçen yıl, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla pandemiden olumsuz etkilenen mikro ve küçük işletmelere yönelik ilk fazı mayıs ayını, ikinci fazı da haziran-eylül dönemini kapsayan Hızlı Destek Programı başlatılmıştı. Bu yıl da yine KOSGEB üzerinden hem işletmelere personel yardımında bulunmayı hem de genç nüfusun istihdamını amaçlayan ‘Hızlı Destek Programı’nın üçüncü fazı devreye alındı.

KADINA DESTEK DAHA FAZLA

Program kapsamında; mikro ve küçük işletmelere alacakları her yeni mezun istihdamı için 100 bin lira kredi desteği sağlanacak. İşletme sahibinin veya işe alınacak personelin kadın olması halinde ise kredi tutarı 110 bin liraya çıkacak. Mikro işletmeler 2, küçük işletmeler de 5 personele kadar bu fırsattan yararlanabilecek. Bu durumda kadın istihdam edecek mikro işletme 220 bin lira, küçük işletme ise 550 bin liraya kadar personel desteği almış olacak. Son 12 aydaki ortalama istihdamını koruyan işletmeler, 12 ay boyunca çalıştırma taahhüdü verdiği her bir personel için 100 bin liralık faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz destek alacak. Kullanılan destek, bu yılın mayıs ayından itibaren 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben sonraki 24 ayda (2 yıl) eşit taksitlerle (4 ayda bir 6 eşit taksit) faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e ödenecek. Destekten 46 bin işletmenin yararlanması ve 75 bin kişinin istihdamı amaçlanıyor.

Haberin Devamı

KREDİ ŞARTLARI

Destek ödemesi 6’şar ay aylık 2 taksit şeklinde olacak. Bu süre boyunca işe alınan personel işten çıkarılmayacak. Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması durumunda, yerine şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecek. Bu durumdaki işletmelere eksiklerini tamamlamaları için 3 ay ek süre verilecek. Eş, anne, baba, kardeş ve çocuk için destek ödemesi alınamayacak.

Haberin Devamı

Mikro işletme; personel sayısı 10 kişiye kadar olan firmaları kapsıyor. Küçük işletme ise personel sayısı 50 kişiye kadar olan firmaları içeriyor.

İŞVERENDE ARANACAK KOŞULLAR

Desteklenen sektörlerde 2019 ve öncesinde kurulmuş olmalı. 2019 yılı cirosu en az 75 bin lirayı bulmalı. Hedef sektörlerde faaliyet gösteren genç girişimcilerde ciro şartı olmaksızın 2017 ve öncesinde kurulmuş olmalarına bakılıyor.
Destek döneminde çalışan sayısı 2021 yılı ortalamasının altına düşmemeli. Mikro ve küçük işletme olmalı. Vadesi gelmiş veya yapılandırılmış SGK ve vergi borcu bulunmamalı.

KİMLER İŞE ALINABİLİR?

Meslek lisesi veya teknik lise mezunu olması gerekiyor. En az 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite mezunu olmalı. Doğum yılı 1981 ve sonrası olanlar için geçerli. Son 3 yıl içerisinde 180 günden fazla çalışmamış olmalı.

Haberin Devamı

HANGİ SEKTÖRLER VAR?

Destekten yararlanabilecek mikro ve küçük işletmelerin sektörlerinin bazıları şöyle:

Imalat: Gıda, içecek, tekstil, giyim eşyası, deri ve deri ürünleri, ağaç ve ağaç ürünleri, kağıt ve kağıt ürünleri, kauçuk ve plastik ürünleri, elektrikli techizat imalatı, mobilya imalatı.

Toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı

Konaklama ve yiyecek hizmetleri: Lokanta ve seyyar yemek hizmeti.

Bilgi ve iletişim: Yayımcılık faaliyeleri, sinema ve program yapımcılığı.

Mesleki ve bilimsel faaliyetler.

İdari ve destek hizmetleri: Seyahat acentesi, tur operatörü.

Eğitim.Kültür, sanat, eğlence, dinlence, spor.

Diğer faaliyet hizmetleri: Kuru temizleme, kuaför ve güzellik salonları.

Not: Sektör listesinin tamamına ‘kosgeb.gov.tr’ adresinden ulaşılabilir.

ÖDEMELER BAŞLADI

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, gençlerin işe alınmasına imkan veren destek paketi ile başvuruların başladığı 3 Ocak’tan bu yana 13 bin işletmenin 22 bin ilave personel istihdam etmesine katkı sağladıklarını söyleyerek, “Bu işletmelerimize destek tutarının yarısından oluşan birinci taksit kapsamında toplam 1 milyar 120 milyon lira ödeme yaptık. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, yeni personeli en geç nisanda istihdam etmeleri gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Haberin Devamı