Gazete Vatan Logo

Düşüş trendi sürüyor! Bitcoin'de yüzde 70 değer kaybı: Ethereum, Ripple, Avax, Doge, Luna...

Bitcoin'de son dakika gelişmesi! Rekor düşüş. Kripto para fiyatları dibi gördü. Kripto paralarda sert düşüş devam ediyor. Bitcoin ve Ethereum’un değeri yatırımcıları korkuttu. Bitcoin kasım ayında 69 bin dolarla tarihi zirveyi gördükten sonra yaklaşık yüzde 70 değer kaybederek 20 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Peki Bitcoin neden düşüyor? pandemi döneminde oluşan bol likiditenin etkisiyle yükselen kripto paralar, salgının bitmesiyle başlayan rahatlama nedeniyle düşüş gösteriyor. İşte kripto para piyasasında son durum...

Düşüş trendi sürüyor! Bitcoin'de yüzde 70 değer kaybı: Ethereum, Ripple, Avax, Doge, Luna...

Geçen hafta ABD'de enflasyonun beklentileri aşmasıyla başlayan kripto paralardaki satış süreci dün itibarıyla şiddetli bir hale büründü.

Bitcoin bugün sabaha karşı 20.950 dolara kadar geriledi. Bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla hafif bir toparlanma yaşadı. TSİ 13.30'da 22.500 doların üzerine çıktı. Buna rağmen Bitcoin son 24 saatte yüzde 6.5 düştü.

Bitcoin cuma günü ABD enflasyon verisi açıklanmadan önce 30.000 doların üzerinde seyrediyordu. Mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 8.6 ile yüzde 8.3'lük beklentiyi aşmasıyla piyasalarda Fed'den yarınki toplantıda 75 baz puanlık faiz artırımı gelme ihtimali fiyatlanmaya başladı.

CELSIUS DA ETKİLEDİ

Bitcoin yeni haftaya 27.400 dolardan başlarken borsalardaki düşüşe paralel bir şekilde pazartesi günü 25.000 doların altını gördü. Dün ise kripto para fonlama şirketi Celsius'un tüm işlemlerini durdurduğunu açıklaması zaten satış baskısı altındaki Bitcoin'deki düşüşü hızlandırdı. Dün öğlen saatlerinde Bitcoin'deki günlük kayıp yüzde 15'i aştı.

Celsius kullanıcılara kripto paralarını teminat olarak yatırma karşılığında kredi imkanı sunan bir platform. İşlemlerin durdurulmasıyla milyarlarca dolarlık fonun kilitli kaldığı tahmin ediliyor.

1 HAFTADA YÜZDE 30 KAYBETTİRDİ

Benzer şekilde Ethereum da bugün sabaha karşı 1.100 doların altına geriledi ve 1.094 doları gördü. Ardından yeniden 1.230 dolara çıktı. Son yükselme emarelerine rağmen Bitcoin son 1 haftada yatırımcısına yüzde 23, Ethereum ise yüzde 30 kaybettirdi.

Bitcoin Kasım 2021'de 69 bin doların üzerini görerek rekor kırmasının ardından 2022 yılına 47.700 dolardan başlamıştı. Yıl genelinde ise başta Nasdaq olmak üzere küresel piyasalarla paralel bir seyir izledi.

22 Ocak'ta Bitcoin 35.000 dolara gerilemesine rağmen mart sonunda yeniden 47.000 dolara yükselmeyi başarmıştı. Nisan ayından itibaren ise enflasyon endişeleri küresel piyasaları iyice sarmaya başladı. Koronavirüs salgını sonrası henüz lojistik zincirlerde tam düzelme sağlanamamışken Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimiyle gıda ve enerji fiyatlarında sert artış yaşandı. Bu durum tüketici fiyatlarının küresel olarak yükselmesine yol açtı.

ENFLASYON BEKLENTİYİ AŞTI

12 Nisan'da ABD enflasyon verisi açıklanmadan önce Bitcoin 42.000 doların üzerindeydi. Ülkede yıllık enflasyonun martta yüzde 8.5 ile 1981'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştığının açıklanmasıyla ise kripto paralarda sert bir satış yaşandı. Bitcoin söz konusu günde yüzde 9'a yakın değer kaybederek 40.000 doların altını gördü.

Halihazırda Fed mart ayında enflasyonla mücadele için 3 yılın ardından ilk kez faiz artırımına giderek politika faizini 25 baz puan yükseltmişti. Mart ayı enflasyonunun beklentileri aşması Fed'den de daha sert adımlar geleceğine yönelik beklentiyi artırdı.

50 BAZ PUANLIK ARTIRIM GELDİ

Buna rağmen Bitcoin inişli çıkışlı bir seyir izleyerek 4 Mayıs'a kadar 40.000 dolara yakın bir seviyede kaldı. 4 Mayıs akşamı ise Fed'den 50 baz puanlık faiz artırımı geldi. Faiz kararı öncesi 39.700 doların üzerine çıkan aynı gün hızlı bir şekilde 37.000 doların altına geriledi. Bitcoin 9 Mayıs'ta 35.000 doların altını görmesinin ardından yönünü tam yukarı çevirmişti ki bu sefer de LUNA darbesi geldi.

LUNA KRİZİ PATLAK VERDİ

9 Mayıs'ta Terra ağının sabit coin TeraUSD (UST) 1 dolarlık hedef değerinde tutunamadı ve hızla değer kaybetmeye başladı. Bu durum o tarihte en büyük ilk 10 kripto para arasında yer alan Terra ağının yerel parası LUNA'nın da çakılmasına yol açtı. Yatırımcılar yaklaşık 1 haftada 60 milyar doların silindiğine şahit oldu.

KRİPTO PARALAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Covid-19 döneminde tarihte emsali görülmemiş bir şekilde oluşan bol likiditenin etkisiyle yükselen kripto paralar, o dönem neden yükseliyorsa şimdi de benzer nedenden düşüş kaydediyor. 

Küresel düzeyde artan enflasyon baskısı nedeniyle merkez bankalarının varlık alımlarını sonlandırma, faiz artırımı ve bilanço küçültme hamlesi şeklinde devam eden sıkı para politikası adımlarını güçlendireceği beklentisi kripto para piyasasında etkisini gösteriyor.

BİTCOİN YÜZDE 70 ERİDİ

Ancak analistlerden Fed'den daha güçlü sıkı para politikası adımları gelebileceği yönünde açıklamaların gelmesi sonrası yeni haftaya da satış dalgası derinleşti ve BTC tarihi zirve seviyesine göre yaklaşık yüzde 70 değer kaybıyla 21 bin dolar düzeyinin altına sarktı.

Bitcoin en son 16 Aralık 2022 tarihinde 'Büyük Boğa Koşusu'ndan önce bu seviyenin altında işlem görmüştü. Bitcoin'in tarihi zirve seviyesi geçtiğimiz Kasım ayı döneminde gördüğü 69 bin dolar düzeyinde yer alıyor.

ABD AYI PİYASASINA GİRDİ

Son dönemde kripto varlıkların riskli varlıklarla korelasyonu önemli düzeyde artmıştı. Yaşanan fiyat hareketlerinde başta ABD olmak üzere hisse senedi piyasalarında yaşanan gerileme etkili oldu.

New York borsası, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu hafta açıklanacak para politikası kararları öncesinde artan resesyon korkularının etkisiyle haftanın ilk işlem gününü sert düşüşle tamamladı.

ABD'de yüksek enflasyonun Fed'in faiz oranlarını yönlendirmelerden daha keskin artırabileceğine dair görüşleri güçlendirmesi ve agresif faiz artırımlarının ekonomiyi resesyona sürükleyebileceğine dair endişelerle endeksler, yeni haftanın ilk işlem gününde negatif bir seyir izledi.

ABD'de geçen hafta açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Mayıs'ta aylık yüzde 1 artarken, yıllık yüzde 8,6 ile Aralık 1981'den bu yana kaydedilen en yüksek artışı göstermişti.