Gazete Vatan Logo

Doğal gaz fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme! Daha ucuz olacak, o illerde faturalar...

Doğal gaz fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme. Faturalar değişiyor. Daha ucuz olacak. Detaylar belli oldu. AK Parti’nin yılbaşından sonra Meclis gündemine getireceği doğal gazda kademeli tarife sistemi, elektrikte yapılan uygulamadan farklı olacak. Buna göre, doğal gaz faturalandırması bölgeye ve iklim şartlarına göre yapılacak. Yapılan çalışma ileTürkiye’nin Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır veya Sivas gibi soğuk bölgelerindeki tüketim miktarına uygulanacak kademeli tarife Antalya, İzmir veya Adana gibi kış şartlarınındaha hafif geçtiği illere göre daha ucuz olacak.

Doğal gaz fiyatlarıyla ilgili flaş gelişme! Daha ucuz olacak, o illerde faturalar...

AK Parti yöneticilerinin Enerji Bakanlığı ve doğal gaz dağıtım şirketlerinin temsilcileri ile yaptığı toplantılarda da doğal gazdaki tarife uygulamasına ilişkin, her bölge için farklı tarife uygulanması görüşü gündeme geldi. Elektrikte tüm Türkiye'de belli bir tüketim bedelinden sonra farklı fiyat uygulanması öngörülmüştü. Doğal gazda ise, faturalandırma bölgeye ve iklim şartlarına göre yapılacak. Bu konuda Enerji Bakanlığı ile doğalgaz dağıtım şirketlerinin yapacağı teknik çalışma sonucunda, bölge bölge nasıl bir kademelendirme yapılacağı belirlenecek.

ADANA İLE KARS FARKLI OLACAK

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, AK Parti kaynakları "Kars'ta bir ayda tüketilen doğal gaz, Antalya'da belki de bir yılda tüketilmiyordur. Bütün iller için ilk kademeyi örneğin 100 birim olarak belirlerseniz, kışı hafif geçiren yerler hep düşük kademeden fatura ödeyecektir. Çünkü doğudaki bir ilde tüketilen doğal gaz ile Akdeniz'deki tüketim aynı olmayacaktır. Adana'da oturan biri doğudaki bir ilden çok daha az tüketecek ve tüketim miktarı az olacağı için sürekli düşük kademeden ödeme yapacaktır. Bu adaletsizliğe yol açar" değerlendirmesini yaptı.

Haberin Devamı

Yapılan çalışma ile Türkiye'nin Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır veya Sivas gibi soğuk bölgelerindeki tüketim miktarına uygulanacak kademeli tarife ile Antalya, İzmir veya Adana gibi kış şartlarının daha hafif geçtiği illerde geçerli olacak kademeli tarife farklı olacak.

TASFİYE HAKKI ÇIKMAYABİLİR

Bu arada, yılbaşından sonra Meclis gündemine getirilecek torba teklifte yer alması beklenen kamuya iş yapan müteahhitlere fiyat farkı ödenmesine ilişkin düzenlemede 'Tasfiye' tartışması yaşanıyor. AK Parti'de bu konuda yapılan toplantılarda, daha önce yapılan düzenlemelerde müteahhitlere üstlendikleri projeleri tasfiye etme hakkı verildiği, ancak bundan hem kamunun hem de vatandaşın zarar gördüğü hatırlatıldı.

AK Parti ekonomi kurmayları "Bir müteahhit üstlendiği projeyi tasfiye ettiğinde, yeniden ihaleye çıkılıyor. Bu süreç uzayınca, hem zaman kaybediliyor, hem maliyet artıyor. Bunun doğru olmadığını yaşayarak görüldü. Bu nedenle, fiyat farkı ödenmesine bir düzenleme yapılsa bile tasfiye olmayacaktır. Üstlendikleri işin devri ise belli şartlarda söz konusu olabilir" dedi.

Haberin Devamı