Geri Dön

Bitcoin kaç dolar? Bitcoin ne olur? Son dakika Bitcoin yorumları!

Geride bıraktığımız hafta sonunda düşüş kaydeden Bitcoin’de hafta başında itibaren yukarı yönlü fiyat harekeleri görüldü. Geçen haftadan bu yana inişli, çıkışlı grafik izleyen Bitcoin yeniden düşüş eğilimine girdi. Ekonomistler, yatırımcıların karları eridikçe Bitcoin satışına yöneldiğini belirterek, 20.500 dolar seviyesine dikkat edilmesi konusunda uyarıyor. Peki, Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin kaç dolar? Bitcoin ne olur? Bitcoin düşer mi, yükselir mi? Bitcoin düşecek mi? İşte uzmanların bitcoin yorumları!

Bitcoin kaç dolar? Bitcoin ne olur? Son dakika Bitcoin yorumları!

Kripto para piyasalarında hareketlilik devam ediyor. Geçen hafta sonu başlayan aşağı yönlü seyir ile bir süre panik havası yaşatan Bitcoin’de hafta başında hareketlilik başlamıştı. Bitcoin yeniden düşüş eğilimine girdi. Ekonomistler, yatırımcıların karları eridikçe Bitcoin satışına yöneldiğini belirtiyor. Peki, Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin kaç dolar? Bitcoin ne olur? Bitcoin düşer mi, yükselir mi? Bitcoin düşecek mi? İşte uzmanların bitcoin yorumları!

BİTCOİN NEDEN DÜŞÜYOR?

Ekonomist Beste Naz Süllü yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Finans piyasaları uzun süreli bir geçiş döneminde ve yönsüzlük içerisinde hareket ederken, birçok yatırımcının bu esnada zararda beklemesi kripto paralara ilişkin soru işaretleri ve merakı da artırıyor. Dün endekslerden başlayan alıcılı iştah Bitcoin’de 21.700$ seviyelerine kadar hareket sağlasa da gelen kar satışlarıyla yeniden 20.000$ sınırına geri çekildi. Makro gelişmelerin şu an sürüklediği piyasaya düşen bir anket bu gerilemede etkili oldu. 1994 yılından bu yana ilk kez haziran ayı toplantısında 75bp faizlerde artışa giden Fed’in temmuz ayında 75bp ve sonrasında eylül ayı toplantısında 50bp faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Reuters anketi bizlere üç toplantıda 200bp faiz artışına işaret ederken, ABD’nin resesyon söylem ve olasılıklarının arttığı şu günlerde sıkılaştırma politikaları negatif algılanıyor.

BİTCOİN DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

ABD’nin resesyona girmesi piyasada olan likiditenin ve iştahın kaçmasıyla endeks ve kripto paralarda düşüşe neden olabilir. Şimdiye kadar ABD’de en sığ resesyon bile işsizlikte 2,5 puanlık artışa neden olmuş. Bu nedenle piyasanın genelinde bir iştahsızlık ancak kripto paralarda daha sert düşüşlerin olduğunu görüyoruz. Para girişleri oldukça zayıf ve madencilerin gelirleri geçen yıla göre %61 düştü. Madencilik firması Bitfarm likidite yaratabilmek için ellerindeki Bitcoinlerin neredeyse yarısı olan 3000 BTC’yi sattı. Madencilerin karını ölçen Puell Multiple 2018-2019, 2020 COVID/Mart dönemi ve geçen yıl Çin’İn kripto paraları yasakladığı dönemdeki en düşük seviyelerine geriledi. Yani madenciler için çok hassas bir noktaya geldik. 20.000$ seviyesinin gerisinde vakit geçirmesi daha fazla madencinin satması anlamına geleceği için blok satışları tetikleyebilir. Bu yüzden 20.000$ üstü bizim için sadece teknik olarak değil madenciler için de çok önemli.

BİTCOİN NE OLUR?

Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda dün takip ettiğimiz yükseliş kanalının dışındaki hareketler bizi 20.500$ altına baskıladı. Bir türlü kalıcı olamadığımız bu seviye yeniden kırılırsa %15’lik bir ters OBO’ya işaret eder. Bu nedenle 20.500$ kırılmasını beklemek ve bu şekilde tepkiyi satın almak daha doğru olabilir. 19.800$ seviyesi gerisinde stop loss koymak ihtiyatlı olacaktır." sözlerine yer verdi.