Geri Dön

Bakan Karaismailoğlu açıkladı! Yıllık 8 milyon lira tasarruf sağlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilecik girişi köprülü kavşağın açılışını yaptı. Karaismailoğlu, köprülü kavşak ile zamandan 7, akaryakıttan 1 milyon olmak üzere yıllık 8 milyon lira tasarruf sağlanacağını söyledi.

Bakan Karaismailoğlu açıkladı! Yıllık 8 milyon lira tasarruf sağlanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilecik kent girişinde yapımı tamamlanan köprülü kavşağın açılış törenine katıldı. Bakan Karaismailoğlu’nun yanı sıra açılışta Bilecik Vali Vekili Akgün Corav, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Bilecik Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı da yer aldı. Marmara, Karadeniz, Ege ve İç Anadolu Bölgeleri’nin önemli bir geçiş noktası olan Bilecik’te demir yolu ile kara yolu yatırımlarına ağırlık verdiklerini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, Bilecik’in aynı zamanda Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattı geçiş güzergahında yer aldığını söyledi.

İstanbul’u Antalya’ya bağlayan kuzey-güney aksında bulunan Bilecik’in bu nedenle, kara yolu yoğunluğunda yüksek hacme sahip olduğunu anlatan Bakan Karaismailoğlu şunları söyledi:

“Bilecik’in şehir içi ve şehirlerarası ulaşımını düzenleyen Bozüyük-Bilecik-Mekece Devlet Yolu’nun Bilecik ayrım noktasında ciddi bir trafik yükü vardı. Bu noktadan günde ortalama 20 bin araç geçiyor. Şehir girişinde oluşan yığılmanın önüne geçmek ve şehir içi ve şehirlerarası kara yolu akışını rahatlatmak için Bilecik girişi köprülü kavşağını tamamladık. Bilecik girişi köprülü kavşağı ile Bilecik şehir merkezine ulaşım kolaylaşacak, can ve mal güvenliği artacak, hızlı, konforlu ve emniyetli bir geçiş sağlanacak. Şehirlerarası trafiği de kesintisiz şekilde sağlayan köprülü kavşak, özellikle yaz aylarında ve bayram tatillerindeki trafiği rahatlatacak. Bilecik girişi köprülü kavşağının hizmete girmesiyle, yıllık olarak; zamandan 7 milyon lira, akaryakıttan 1 milyon lira olmak üzere, toplamda 8 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Aynı zamanda, karbon salınımı 192 ton azalacak. Köprülü kavşak projemizde 117 metre uzunluğunda kavşak köprüsü, 79 metre uzunluğunda köprü ile birlikte kavşak yolları ve bağlantı yolları, 1900 metre tek yol ve 1800 metre de bölünmüş yol yer alıyor.”

‘HALKÇI GÖZÜKÜP, YAN GELİP YATMAYIZ’

Son 20 yıl içerisinde Türkiye’de ulaşım ve iletişim altyapısına 183 milyar dolar yatırım yaptıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, demir yolu ağını 13 bin 22 kilometreye, 26 olan havalimanı sayısını ise 57’ye yükselttiklerini söyledi. Halkın ihtiyaçlarını iyi tespit ederek, isteklerini ön planda tuttuklarını kaydeden Karaismailoğlu, “Biz başkaları gibi halkçı gözüküp, yan gelip yatmayız. Türkiye’nin geleceği için var gücümüzle çalışıyoruz. CHP’li belediyelerin yönettikleri iller, ilçelerin hali ortada. Yatırım var mı? Yok. İstihdam var mı? Yok. Proje var mı? Yok. Ne var biliyor musunuz? Ancak yalan siyaseti var. Biz onlar gibi olmadık, olmayacağız değerli kardeşlerim. AK Parti’de ideolojiye değil insana hizmet var” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, konuşmasının ardından beraberindekilerle Bilecik girişi köprülü kavşağından açılışını yaptı, ardından ilçe belediye başkanlarıyla bir araya geleceği Pazaryeri ilçesine geçti.

YOL ŞANTİYESİNİ İNCELEDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilecik kent girişinde yapımı tamamlanan köprülü kavşak açılışının ardından Pazaryeri ilçesinde, ilçe belediye başkanlarıyla basına kapalı olarak bir araya geldi. Bakan Karaismailoğlu, daha sonra toplam uzunluğu 40 kilometre olan Yenişehir-Bilecik-Osmaneli bölünmüş ve bitümlü sıcak kaplamalı yol projesinin şantiyesini ziyaret etti. Yatırımlarla Türkiye'yi küresel bir lojistik süper güç olma yoluna soktuklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, "Bu yolda da emin, hızlı ve planlı adımlarla ilerliyoruz. Sadece belli şehirlerimizin değil, ülkemizin dört köşesinde, bütünsel kalkınmanın ağlarını her bir yatırımla ilmek ilmek örüyoruz. Son 20 yılda yaptığımız yatırımlarımızın içinde yüzde 65'lik oranla büyük payı, kara yolları projelerimiz almaktadır. Ülkemizin hedef ve yol haritalarını belirledik" dedi.'2053'TE BÖLÜNMÜŞ YOL 38 BİN KİLOMETRE OLACAK'

2053 ulaştırma ve lojistik ana planlarının hazır olduğunu ve 28 bin kilometre olan bölünmüş yol ağını 38 bin kilometrenin de üzerine çıkaracaklarını anlatan Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

"Akıllı ve otonom teknolojilerle donatılmış, hızlı, emniyetli yol altyapısıyla kaza oranlarını daha da azaltacağız. Yolculuk planlamalarına göre elektrikli şarj altyapısı kuracağız. Kara yollarında fosil yakıt yerine elektrikli ve alternatif enerji kullanımını artıracağız. Ankara-Eskişehir-Bilecik-İstanbul YHT Hattı'nın Ali Fuat Paşa-Arifiye kesiminin tamamında, saatte 250 kilometre hızla işletmecilik ve Ali Fuat Paşa-Arifiye arasındaki mevcut konvansiyonel hatta yük taşımacılığının yapılması amacıyla güzergah üzerindeki inşaat çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. Proje kapsamında, T26 tünelinin altyapı çalışmaları devam ediyor. Projede, yüzde 75 fiziki ilerleme sağladık. 2024 yılı başında tamamlayacağız. Doğançay Ripajı-1 kesiminin tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul YHT Hattı'nda seyahat süresi 11 dakika daha kısalacak. Doğançay Ripajı ikinci kesimde altyapı çalışmalarında yüzde 28 fiziki ilerleme sağladık. Tüm kesimlerdeki işlerin tamamlanmasının ardından Ankara-İstanbul YHT Hattı'ndaki seyahat süresindeki kısalma 35 dakikaya çıkacaktır." Bilecik il sınırları içerisinde 140 kilometre hızlı tren ve 165 kilometre konvansiyonel hat olmak üzere 305 kilometrelik demir yolu ağı olduğunu hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, "Bilecik'teki bir diğer demir yolu yapım işimiz olan Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Hızlı Demiryolu Projesi, Bursa-Yenişehir ve Bandırma-Bursa olarak hatta 2 kesimde çalışmalarımız devam ediyor. Projede kalan işler kapsamında, Bursa-Yenişehir-Osmaneli üstyapı ve elektrifikasyon, bunun yanında Yenişehir-Osmaneli bölümünün altyapı işleri yapılacak. Tüm projeyi 2024 yılı sonunda tamamlayıp hizmete açacağız" diye konuştu.

'KAZALARDA YÜZDE 80'E VARAN AZALMA YAŞANDI'

Bakan Adil Karaismailoğlu, şantiyenin ardından partisinin il başkanlığı binasına geçti. Burada partililerle bir araya gelen Bakan Karaismailoğlu, son 20 yıldır karada, havada, denizde, demir yollarında yapılmış projelerle, kişilerin hayatını kolaylaştırdıklarını söyledi. Mesafeleri kısaltarak akaryakıttan, zamandan tasarruf yaptıklarını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, trafik kazalarında yüzde 80'e varan azalmalar yaşandığını belirterek, "Zamanımızı artık sevdiklerimizle görüşmek için imkanımız oldu. Bakın bu yolların güvenliği sayesinde trafik kazalarında tam yüzde 80'e varan azalmalar oldu. Bunun da karşılığı yılda tam 9500 vatandaşımızın canını kurtarıyoruz bu projeler sayesinde. Aynı şekilde hava yollarında, demir yolları, ülkemiz hızlı trenle daha yeni tanıştı. Bilecik de bundan faydalanıyor. Şu anda 8 ilimiz yüksek hızlı trenle seyahat etme imkanına kavuştu. 1400 kilometrelik bir hızlı tren ağımız var. Önümüzdeki yıllar hedeflerimiz belli, 28 bin kilometreye çıkaracağız mevcut demir ağımızı" dedi.

HIZLI TREN 4 YILDA 52 ŞEHRE ÇIKACAK

Ulaştırma Bakanlığı olarak Türkiye'nin her tarafında demir yolu çalışmaları yaptıklarını anlatan Bakan Karaismailoğlu, 4 yılda 8 olan hızlı tren kullanan şehir sayısını da 52'ye çıkaracaklarını söyleyerek, "Şu anda ülkemizin her tarafında hummalı bir demir yolu çalışması var. Yani önümüzdeki 4 yıl içerisinde Gaziantep'te hızlı tren binen vatandaşımız Gaziantep, Osmaniye, Adana, Mersin, Niğde, Karaman, Konya, Bilecik, İstanbul hatta Kapıkule Almanya'ya kadar hızlı trende gitme imkanına kavuşacak. Aynı şekilde önümüzdeki yıl bugünlere gelmeden Sivaslıyı da hızlı trenle buluşturuyoruz. Bu konforu, bu kıymeti, bütün vatandaşlarımız hak ediyor, hak etmeye de devam edecek. Ve hedefimiz 8 ile ulaştırdığımız hızlı tren ağımızı, tam 52 ile ulaştırarak vatandaşlarımızın bu konfordan, bu güvenlikli ve bu konforlu yolculuklardan nasibini almaktır. Uzayda kendi uydusuyla temsil edilen ilk 10 ülke arasına gireceğiz önümüzdeki yıl. 20 yıl önce ülkemizde sadece 8 milyon araç vardı. Şu anda 26 milyona ulaştı. Biz bu yatırımları yapmasaydık, bu araçların hareketini sağlayabilir miydik? İşte bu büyük bir devlet aklının ürettiği bir planlama sonucundadır" diye konuştu.

'O MASADAN BİR ŞEY ÇIKMAZ'

Muhalefet partilerini de eleştiren Bakan Karaismailoğlu, gelecek yıl yapılacak seçimlerin çok önemli olduğuna da değinerek, "Evet 2023 çok önemli, siz bakmayın birileri masaların etrafında dolaşıyor, kalkıyorlar. Onlar çok daha oturup kalkar. O masalardan bir şey çıkmaz. Çünkü o masalarda milletin derdi yok. O masalarda kendi gelecekleri, kendi koltuklarının derdi var. Masanın üstü ayrı, altı ayrı. Bunların hepsi patlar, hiç merak etmeyin. Biz doğru yoldayız" ifadelerini kullandı. Partinin ardından esnafı da ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, yüksek hızlı trenle kentten ayrılıp Ankara'ya döndü.