Gazete Vatan Logo

Bakan Bilgin: Asgari ücret 500 dolar eşiğinde olur

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN Türk kanalında Semiha Şahin'in sunduğu Akıl Çemberi programında gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Bilgin: Asgari ücret 500 dolar eşiğinde olur

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN Türk kanalında Semiha Şahin'in sunduğu Akıl Çemberi programında gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.

Önemli olan bu süreçte siyasetin akışına katkıda bulunmak. Tabi ben daha öncede Ankara milletvekiliydim siyasete yabancı değilim. Biliyorsunuz ilk turda Türk milleti büyük bir sağduyu ile değerlendirdi ve millet iradesi ortaya çıktı. Nedir ilk değerlendirme? Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ile arasında 14 puan fark var. AK Parti 21 yıldır iktidarda CHP 21 yıldır muhafelette 10 puanlık bir fark var. Tabi yeni kabine nasıl olur, cumhurbaşkanımızın değerlendirmesine, ona şimdi bir şey söylemek yanlış olur.

Memurlarımızın da bütün çalışanlarımızı gözeten enflasyon karşısında, bütün emekçileri enflasyon karşısında korumak. Enflasyon tahribat yapan bir şeydir, bunu koruyacak adımları devreye soktuk. Bunun korunmasının en büyük şeyi asgari ücrettir. Bizim dönemimizde yılda 1 defa zam yapılıyordu. Cumhurbaşkanımızda söyledi Temmuz ayında bir değerlendirme yapacağız.

Türkiye Cumhuriyeti sosyal bir devlettir. Sosyal devlette bakanlık çalışanlarını korumak mecburiyetindedir. Buna kerim devlet deniyor. Cumhuriyet döneminde de çok imkansızlıkların eşiğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk çalışanları koruyacak çok adımlar atmışlardır. Biz o düşünceyi korumalıyız. Bu devleti zenginleştirir. Çünkü Türkiye emekçilerinin üretimi ile büyüyor. Atatük biliyorsunuz milli mücadeleden sonra bir banka kurmak istiyor. Yanındakilere soruyor aranızda bankacı var mı diyor. Kimse bir şey diyemiyor. Kimse bir şey demiyor ama Atatürk, Cemal Bey'in bankacılık sektörünü bildiğini biliyor. İş Bankası'nın başına geçiriyorlar sonra. O günde sonra Türkiye için çok önemli bir banka oluyor.

Paranın alım gücünü, real değerini belirleyip bizim yaptığımız bazı çalışmalar var. Real fiyatlardaki değişimi belirleyip ona göre şey yapıyoruz ama yurttaşlarımızın aklında kalsın diye ben 500 dolardan bahsettim. Biz cumhuriyet tarihimizin en büyük artışını yaptık ama şimdi değerlendirmeleri yapıp tekrardan zam yapacağız.