Geri Dön

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! Yaptırmayan 40 bin lira ödüyor

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte araç sahiplerinin bakım telaşı başladı. İstanbul Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Metin Bakacak kış bakımıyla ilgili, "Araba sahipleri kış bakımlarını yaptırmadığı taktirde 40 bin liraya kadar masrafla karşılaşabilir." ifadelerini kullandı.

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! Yaptırmayan 40 bin lira ödüyor

ALİCAN YILDIRIM/Alican.Yildirim@gazetevatan.com

Havaların soğumasıyla birlikte araba sahiplerinde bakım telaşı başladı. Araçlarını daha uzun ömürlü kullanmak ve gereksiz masrafla karşılaşmak istemeyen araç sahipleri oto tamircilerin yolunu tutuyor. Öte yandan işin uzmanları araç bakımıyla ilgili bilinmesi gereken önemli püf noktalarını aktardı. Araç sahiplerine kış bakımıyla ilgili olarak da uyarılar peş peşe geldi.

ERKEN YAPTIRMAK ZAMANDAN TASARRUF SAĞLIYOR

Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Metin Bakacak, kış bakımıyla ilgili nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Periyodik kış bakımlarının her yıl yapılması gerekiyor. Kış başlamadan önce araba sahiplerinin gelip kontrollerini yaptırması çok önemli. Araçların kış bakımları genellikle 11. ay itibarıyla başlıyor. Yoğunluk olmaması için vatandaşların daha erken gelip bakımlarını yaptırmalarını öneriyoruz. Böylece zamandan tasarruf etmiş olup, arabalarını günübirlik servise bırakıp tekrar teslim alabilirler." ifadelerini kullandı.

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor Yaptırmayan 40 bin lira ödüyor

FİYATLAR ARABASINA GÖRE DEĞİŞİYOR

Bakacak, bakım ücretleriyle ilgili açıklamalarda bulunarak, "Bakım ücretleri arabasına göre ve modeline göre değişiyor. Yeni model arabalarda bakım ücretleri 3 bin liralara kadar çıkarken, eski arabalarda 1500 lira civarında tutuyor." şeklinde konuştu.

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor Yaptırmayan 40 bin lira ödüyor

40 BİN LİRAYA KADAR MASRAF ÇIKIYOR

Araç sahiplerinin bakım yaptırmadıkları durumda başlarına gelecek olan olumsuzlardan da bahseden Bakacak, "Eğer sürücüler bakımlarını ihmal ederlerse; bir arıza meydana gelmesi halinde, daha büyük masraflarla karşı karşıya kalıyorlar. Örneğin bakım ücreti için 3 bin lira ödeyecek olan bir araba sahibinin, yaptırmadığı bakımlar sonucu aracın motorunda bir arıza gelmesi halinde; 40 bin liraya kadara masraf ödemesi yapması olası oluyor. Bu yüzden araçların periyodik bakımlarını gerçekleştirmek çok önemli. Araba sahiplerinin büyük ücretler ödememesi için; mutlaka bakımlarını yaptırmaları gerekiyor. Öğreğin antifriz kullanılmayan araç radyatörü donduğu zaman büyük arıza çıkartabilir. Böylesi sürücülerin cebinden çıkacak para 40 bin lira seviyesini bulabilir." dedi.

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor Yaptırmayan 40 bin lira ödüyor

"BU BAKIMLARI YAPTIRANLAR KIŞI GÖNÜL RAHATLIĞIYLA GEÇİRİR"

Bakacak, kış öncesi kaptırılması gereken bakımları tek tek sıralayarak, "Kışa girerken sürücülerin öncelikle yağ bakımı yaptırması, cam suyuna baktırması lazım. daha sonra muhakkak antifrizlerini ölçtürmesi, sileceklerinin lastiklerini değiştirmesi, fren balatalarına baktırması, kış lastiklerini taktırması lazım. Eğer kış öncesi araç sahipleri bu bakımlarını yaptırırsa kış ayını gönül rahatlığıyla geçirebilir." ifadelerini kullandı.

HAYAT KURTARACAK UYARI

Öte yandan Bakacak sürücüler için hayati öneme sahip bir uyarıda bulanarak, "Yaptırılan bakımların yanında araç sahiplerinin kış ayında araç depolarını da dolu tutması gerekiyor. Çünkü herhangi bir yolda kalma durumunda ısınmak için depodaki yakıtın kullanılacağından dolayı deponun dolu tutulması hayati önem sağlıyor." dedi.