Geri Dön

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversite e-Kayıt nasıl yapılır? İşte 2022 üniversite kayıt tarihleri ve kayıt için gerekli belgeler!

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversiteye yerleşen adayların gözü kayıt tarihlerine çevrilmişti. Öğrenciler için üniversite kayıtları başlıyor. Kayıtlara kısa bir süre kalırken üniversite kayıt işlemleri ile ilgili detaylar da merak ediliyor. Peki, Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversite kayıtları için gerekli belgeler neler? İşte 2022 üniversite kayıt tarihleri!

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversite e-Kayıt nasıl yapılır? İşte 2022 üniversite kayıt tarihleri ve kayıt için gerekli belgeler!

Üniversite yerleştirme sonuçları açıklanmıştı. Gözler kayıt tarihlerine çevrilirken hazırlıklar da başladı. YKS tercih sonucuna herhangi bir üniverstiye yerleşen adaylar için kayıtlar başlıyor. Üniversite kayıtları için yapılması gerekenler ve kayıt için gerekli belgeler adaylar tarafından araştırılıyor. Peki, Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversite kayıtları için gerekli belgeler neler? İşte 2022 üniversite kayıt tarihleri!

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Öğrenciler, kayıt işlemlerini 22-26 Ağustos 2022 günleri arasında tamamlayacak. Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacak.

ÜNİVERSİTE E-KAYIT EKRANI İÇİN TIKLAYIN

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN NE GEREKLİ?

ÖSYM tarafından açıklanan üniversite kayıt evrakları şu şekilde;

- Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,

- Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge,

- Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri,

- Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf,

- Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

- Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)