Geri Dön

MEB'den son dakika kararı! Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile yazı ile bildirdi, 10 gün içerisinde...

Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. MEB son dakika kararının detaylarını paylaştı. 81 il milli eğitim müdürlüğüne yazı ile bildirildi. Okullarda yeni dönem başladı. Tüm öğrencileri kapsıyor. Covid-19 salgınında normalleşme sürecinin başlamasının ardından okullarda da bazı önlemler gevşetildi. Maske zorunluluğu esnetilirken pozitif öğrencilerin bulunduğu sınıflarda eğitime ara verilmesi ile ilgili kriter de değiştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı, son bilim kurulu kararları neticesinde okullarda uygulanacak koronavirüs önlemlerine ilişkin 2 ayrı rehber yayımladı. Rehberde okullardaki yeni dönem ile ilgili tüm ayrıntılara yer verildi. Dersler en fazla 40 dakika olabilecek. Ayrıca koronavirüs vakası nedeni ile sınıflarda eğitime ara verilmesi dönemi de sona eriyor. Artık sadece temaslı öğrenciler izole edilecek. Ayrıca öğretmen, öğrenci ve personel okul bahçesinde maske takmak zorunda olmayacak. Bakanlık, okullara yeterli sayıda maske temin edecek. Ayrıca, okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanacak. Milli Eğitim Bakanı Mahmur Özer de yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı'nın yatırımlarına dikkat çekerek, "2022 yılında İstanbulumuza 8.9 milyarlık eğitim yatırımı yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığı'nın en büyük bütçesini İstanbul'a ayırdık. Atamalarda da İstanbul'u merkeze aldık" diye konuştu.

MEB'den son dakika kararı! Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile yazı ile bildirdi, 10 gün içerisinde...

MEB flaş kararı 81 il milli eğitim müdürlüğüne bildirdi. Okullarda yeni bir dönem başlıyor. Öğrenci, öğretmen ve tüm idari personeli kapsıyor. Tamamen değişiyor. Yayınlanan rehberde değişiklikler tek tek açıklandı. 

Öğrenci sayısı göz önünde bulundurularak dersler 40 dakikayı aşmayacak. Sınıflar öğrencilere risk oluşturulmayacak şekilde sürekli havalandırılacak. 10 gün içinde aynı sınıfta 2. kez vaka çıkması durumunda sınıfın tamamı temaslı kabul edilmeyecek, yüz yüze eğitime ara verilmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, "Güncel dönemde Kovid-19 pandemisinde okullarda alınması gereken önlemler rehberi" ve "okullarda Kovid-19 pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar" adı altında iki ayrı rehber yayımladı. Rehbere göre, öğretmen, öğrenci ve personel okul bahçesinde maske takmak zorunda olmayacak. Bakanlık, okullara yeterli sayıda maske temin edecek. Ayrıca, okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanacak.

Peki, vaka tespit edilmesi durumunda nasıl bir prosedür izlenecek? CNN Türk'ün haberine göre, PCR testi pozitif çıkan öğrenci veya öğretmenin sağlık kuruluşu tarafından takip ve tedavisi yapılacak. Bu kişiler okula devam etmeyecek, bu sınıfta görev alan diğer öğretmenler ve öğrenciler okula devam edebilecek. Sınıftaki diğer kişiler ise 7 gün boyunca günde iki kez semptom sorgulamasıyla takip edilecek.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bugün yaptığı açıklamada önemli değerlendirmelerde bulundu. Gaziosmanpaşa'daki Süleyman Şah Anadolu Lisesi'nin açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "2022 yılında İstanbulumuza 8.9 milyarlık eğitim yatırımı yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığı'nın en büyük bütçesini İstanbul'a ayırdık. Atamalarda da İstanbul'u merkeze aldık" dedi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından Karayolları Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen Süleyman Şah Anadolu Lisesi'nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ilçe protokolü, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Açılışta konuşan Bakan Özer, kız çocuklarının okullaşma oranında ciddi artışlar olduğuna dikkat çekerek, "Eğitim yatırımlarını artırma noktasında en fazla yatırımın yaptığımız il İstanbul. 2022 yılında İstanbulumuza 8.9 milyarlık eğitim yatırımı yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığı'nın en büyük bütçesini İstanbul'a ayırdık. Atamalarda da İstanbul'u merkeze aldık" dedi.

MEBden son dakika kararı Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile yazı ile bildirdi, 10 gün içerisinde...

"DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI OECD ORTALAMALARINA ULAŞTI" 

Son 19 yılda 81 ilde tüm ilçelerde ciddi bir eğitim seferberliğinin olduğunu belirten Özer, "Eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarını artırmak, gençlerimizin okullarla buluşmasını güçlendirmek için devasa yatırımlar yapıldı. Bir taraftan öğrencilerimizin eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranları artarken aynı zamanda derslik başına düşen öğrenci sayısı, öğretmen başına düşen öğrenci sayısı da OECD ortalamalarına ulaştı. 2000'li yıllarda ortaöğretim kurumlarındaki okullaşma oranları yüzde 44'ken bugün yüzde 90'a ulaştı. Yükseköğretimdeki net okullaşma oranları 2000'li yıllarda yüzde 14'ler seviyesinden bugün yüzde 45'ler seviyesine ulaştı. 2000'li yıllarda eğitim sistemimizde 500 bin civarında öğretmen varken bugün 1.2 milyon öğretmenden bahsediyoruz. Eğitimin tüm kademelerinde OECD ülkelerinin 1950'li yıllarda ulaşmış oldukları hedeflere biz maalesef 70 yıl gecikmeli ulaştık. Burada Cumhurbaşkanımız gibi bir liderin liderlik etmesi olmasaydı bu yatırımların yapılabilmesi mümkün değildi" diye konuştu.

"ÖĞRETMENLERİMİZİN YÜZDE 59'U KADINLARDAN OLUŞMAKTADIR"

Bakan Özer, annelerin, öğretmenlerin ve tüm kadın çalışanların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.  

Eğitim seferberliğinden en fazla yararlananların kadınlar olduğunu ifade eden Bakan Özer, "2000'li yıllarda 500 bin öğretmenimizin yüzde 40'ı kadın iken bir taraftan öğretmen sayısı 1.2 milyona ulaşırken bugün itibarıyla hamdolsun öğretmenlerimizin yüzde 59'u kadın öğretmenlerimizden oluşmaktadır. Yine eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranları artarken kız çocuklarımızın okullaşma oranlarında da ciddi bir artış oldu. Ortaöğretimde 2000'li yıllarda kız çocuklarımızın okullaşma oranı yüzde 39'muş, bugün yüzde 88. Yükseköğretimde 2000'li yıllarda kadınların okullaşma oranı yüzde 11, bugün yüzde 48 buçuk. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki bu eğitimi seferberliğinden en fazla yararlananlar kız çocuklarınız ve kadınlarımız oldu" şeklinde konuştu. Bakan Özer, Emine Erdoğan'ın da kız çocuklarının okullaşma oranını artırmak için ciddi seferberlikler yaptığını hatırlattı.  

YAYGIN EĞİTİMDE DE KADINLARIMIZIN DESTEKÇİSİ OLUYORUZ 

Örgün eğitim haricinde yaygın eğitimde de kadınların sürekli destekçileri olduğunu belirten Özer, "2021 yılında bu düzenlemiş olduğumuz kurslara bir buçuk milyon kadınımız katılmış. 2022 yılında 2 ayda düzenlemiş olduğumuz kurslara 1.3 milyon vatandaşımız katıldı ve bu vatandaşlarımızın yüzde 70'ini de kadınlar oluşturmakta. Bir taraftan kız çocuklarımızın okullaşma oranını artırırken bir taraftan kadınlarımızın eğitim sistemindeki temsiliyetini artırırken, diğer taraftan kadınlarımızın yaygın eğitime erişimlerini artırmak için de her türlü imkanı seferber ediyoruz. Biz kadınlarımızı nasıl güçlü hale getirebilirsek toplumumuzda o kadar güçlü olur" dedi.  

HER KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASINDA İLÇEMİZE OKUL KAZANDIRMAYA GAYRET EDİYORUZ

Konuşmasına Kadınlar Günü'nü tebrik ederek başlayan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta ise, "Bizler kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bir proje, bir okul, bir yıl… Yani her yıl bir projede bir okul inşa etmeyi hedefliyoruz. Yaptığımız her kentsel dönüşüm çalışmasında şehrimize, ilçemize bir okul kazandırmaya gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

8 BİN 500 METREKARE ALANA İNŞA EDİLDİ

8 bin 500 metrekare alanda inşa edilen 32 derslikli okulda; 700 metrekare alana sahip 200 kişi seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, kimya, biyoloji ve fizik laboratuvarları, bilişim atölyesi, müzik atölyesi, tasarım beceri atölyesi, bilgisayar dersliği, kütüphane ve çok amaçlı salon yer alıyor.