Gazete Vatan Logo

LGS sınavı bugün yapılacak! 1 milyondan fazla öğrenci katılacak

Lise ve üniversite yolundaki sınav maratonunun ilki olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) bugün yapılıyor. 1 milyon 246 bin 429 öğrencinin katılması beklenen sınav 09.30’da başlayacak. Adaylar, 90 soru için iki oturumda 155 dakika boyunca ter dökecek.

LGS sınavı bugün yapılacak! 1 milyondan fazla öğrenci katılacak

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) depremden etkilenen 10 il dahil 81 ilde bugün yapılıyor. İki oturumdan oluşacak sınav 09.30’da başlayacak.

Adaylar, 75 dakika sürecek birinci oturumda sözel alandan 20 Türkçe, 10 T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, 10 din kültürü ve ahlak bilgisi ve 10 yabancı dil olmak üzere toplam 50 soru yanıtlayacak. 11.30’da başlayacak ve 80 dakika sürecek ikinci oturumda ise sayısal alanda 20 matematik ve 20 fen bilimleri olmak üzere toplam 40 soru var. Bu yıl sınavdaki sorular, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle alınan karar doğrultusunda 8’inci sınıfın yalnızca birinci dönem müfredatına ait konulardan oluşacak. Benzer bir karar daha önce 2020 yılında COVID-19 pandemisi döneminde alınmış, sorular o yıl yapılan sınavda da 8’inci sınıfın birinci dönem müfredatından gelmişti.

SINAV BELGELERİ SIRADA

Hürriyet'te yer alan habere göre; adaylara sınava en geç yarım saat kala sınav merkezinin önünde hazır bulunmaları tavsiye ediliyor. Sınavın başlamasından itibaren ilk 15 dakika içerisinde gelen adayların katılımına izin verilecek ancak ek süre tanınmayacak. Saat 09.45’ten sonra gelen adaylar ise sınava alınmayacak. Her sınav merkezinde, başlama ve bitiş saatleri öğrencilerin görebileceği şekilde tahtaya yazılırken, sınavın ilk 30 ve son 15 dakikasında sınav salonundan çıkılamayacak. Adayların sınava giriş belgesi, okul idaresi tarafından sıraların üzerinde hazır bulundurulacak.

NÜFÜS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK

Sınav, Türkiye genelinde 15 bin 532 okulda, 81 bin 570 salonda düzenlenecek. İki oturumda toplam 465 bin 274 görevli bulunacak ve bu görevliler sınavla ilgili tüm kontrolleri sağlayacak. Geçerli kimlik kartı bulunmayanlar sınav merkezlerine alınmayacak. Kimlik kartı ile ilgili sorun yaşayabilecek adaylara kolaylık sağlamak için bugün nüfus müdürlükleri 07.30 ile 12.30 saatleri arası açık bulundurulacak.

67 BİN DEPREMZEDE SINAVA GİRECEK

Sınava girmesi beklenen bir milyondan fazla adayın yaklaşık 256 bini Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ilde bulunuyor. Olağanüstü hal ilan edilen 10 ildeki 67 bin Öğrenci istemeleri halinde 71 ilde sınava girecek. Deprem bölgesindeki illerde kalan adaylar ise il ve ilçe tercihinde bulunmadıysa Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği okullarda girecek.

KAHVALTINIZI YAPIN RAHAT GİYİNİN

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin süreci etkili şekilde yönetebilmeleri ve sınav kaygısıyla başa çıkabilmeleri için uzman rehber öğretmen ve psikolojik danışmanların çeşitli önerilerde bulunduğu bir broşür hazırladı. MEB’in önerileri şöyle:

Motivasyonunuzu yüksek tutmalı ve moralinizi bozacak durumlar ve kişilerden uzak durmalısınız.

Sınavda elinizden geleni yapacağınıza yönelik kendinizi motive etmelisiniz.

Dengeli bir kahvaltı yapmalı ve alışık olmadığınız gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

Hava durumuna uygun ve rahat kıyafetler giymelisiniz.

Sınav anında ise:

Soruları anlamak için gereken zamanı ayırarak ve cevaplarınızı düşünerek başarılı bir sınav süreci geçirebilirsiniz.

Sınav sırasında sakin kalmaya özen gösterin ve soruları okurken dikkat edin. Sınav boyunca sürenizi verimli kullanarak tüm soruları cevaplamaya çalışın.

Kendinize güvenin ve sınavda en iyi performansınızı sergileyin.