Gazete Vatan Logo

LGS bugün 81 ilde yapılıyor! 1. ve 2. oturum saat kaçta başlıyor ve bitiyor, kaç dakika sürecek?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav bugün yapılıyor. Sınav 81 ilde, 17 bin 915 okulda gerçekleştiriliyor.

LGS bugün 81 ilde yapılıyor! 1. ve 2. oturum saat kaçta başlıyor ve bitiyor, kaç dakika sürecek?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 8’inci sınıf öğrencisi olan 1 milyon 236 milyon kişinin başvurusu otomatik olarak yapıldı. MEB tarafından tercih dönemi takvimi henüz açıklanmadı. Ancak tercih süreci her sene olduğu gibi ilerleyecek.

SONUÇLAR 30 HAZİRAN’DA

Toplam 90 sorudan oluşan sınavın sonuçları 30 Haziran’da açıklanacak ve onu takip eden günlerde tercih dönemi başlayacak. LGS sonuçlarının açıklanmasının ardından ilk olarak birinci yerleştirme için tercihler alınacak ve bu tercihler okul idareleri tarafından onaylanacak. İlk yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından boş kalan kontenjanlar ilan edilecek ve ikinci yerleştirme süreci başlayacak. Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/ilçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonları’nca kayıt başvuruları alınacak. Adaylar okuldaki başarı puanına göre adresine yakın okulu seçerek başvuru yapabilecek.

LGS SAAT KAÇTA BAŞLIYOR?

5 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek olan LGS sınavı iki oturumda gerçekleşecek. Sınavın birinci oturumu 09:30'da tüm sınav merkezlerinde eş zamanlı olarak başlayacak. İkinci oturum ise 11:30'da başlayacak.

Haberin Devamı

LGS SINAV SÜRESİ NE KADAR?

Sözel ve sayısal olarak iki ayrı alanda yeterliliği ölçen sınavda alana göre verilen süre farklılık gösteriyor.

Birinci oturum olan sözel alanda 50 soru için 75 dakika; ikinci oturum olan sayısal alanda 40 soru için 80 dakika süre tanınıyor.

Buna göre;

Birinci oturum 75 dakika sürecek. (09:30 – 10:45)

İkinci oturum 80 dakika sürecek. (11:30 – 12:50)

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL, NEREDEN ALINIR?

Öğrencinin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler 27 Mayıs 2022 tarihinde e-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminden ilan edildi.

TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ

Bugün öğrenci ve öğretmenler toplu ulaşımdan ücretsiz yararlanacak.

Sınava giriş ve görevli belgelerini gösteren öğrenci ve öğretmenler için sınavdan 2 saat önce ve 2 saat sonra ulaşım ücretsiz olacak.