Gazete Vatan Logo

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı! Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

Ukrayna - Rusya savaşı 8'inci gününde de tüm şiddetiyle sürüyor. İki ülke heyetleri ikinci tur müzakereler için Brest'te bir araya gelmişti. Bölgeden gelen son dakika haberine göre; toplantı sonra erdi. İkinci toplantıdan çıkan somut sonuç iki tarafın da insani koridor etrafında geçici ateşkes üzerinde uzlaşıya varması oldu. Bu gelişmelerden hemen önce Ukrayna lideri Zelenski ve Putin peş peşe açıklamalar yaptı. Zelenski, "Putin'in endişelerinin farkındayım, konuşmak zorundayız" mesajı verdi. Putin ise söyleminde bir değişime gitmedi ve "Nazilerle savaşıyoruz" dedi. Öte yandan İkinci tur görüşmelerin ardından Rus heyetinden de bir açıklama geldi. Başmüzakereci Vladimir Medinski, "Ciddi ilerleme sağlandığını düşünüyoruz" derken, sivillerin tahliyesi için oluşturulacak insani koridor etrafından muhtemel ateşkeste anlaşma sağlandığını açıkladı. İşte son dakika haberinin detayları...

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı! Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

Rusya - Ukrayna savaşında sekizinci gün. Rus ordusu Ukrayna'ya bomba yağdırıyor. Herson Ruslar tarafından tamamen ele geçirildi. Kiev kuşatması devam ederken dünyanın pek çok noktasından kritik açıklamalar peş peşe geliyor. 65 kilometre uzunluğunda tespit ettiği ve 15 bin civarında askerin bulunduğu sanılan konvoyun yavaşladığı bildirildi. Konvoyda piyade araçları, zırhlı araçlar, topçu sistemleri, silah, yakıt ve gıda lojistiğiyle ilgili kamyonlar var. İşte Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşta son dakika gelişmeleri...

02.18: Rus ordusunun Ukrayna’nın Çernihiv kentine düzenlediği hava saldırısında can kaybı 33’e yükseldi. Rus ordusu, Energodar’daki Avrupa'nın en büyük nükleer santraline ilerliyor.

01.40 Rus ordusunun taarruzu altındaki Kiev'de güçlü bir patlama yaşandığı bildiriliyor. 

İş insanı İrfan Kırmızı patlamanın ardından CNN TÜRK ekranlarında son durumu anlattı: Patlamanın şiddetiyle evimin camları çatladı.

00.02: Karadeniz'de Odessa açıklarında top mermisi isabet eden ve batan 'HELT' adlı Estonya gemisinin altı mürettebatının kurtarıldığı açıkladı. Ukrayna Parlamentosu'nun Twitter adresinden yapılan açıklamaya göre; mürettebatın sağlık durumları iyi.

Haberin Devamı

23.50: SpaceX CEO'su Elon Musk, uyduya dayalı internet hizmeti sunan sistemi Starlink'in kullanılması için Ukrayna'ya kamyon dolusu anten gönderdi. Ancak CNN Business'a konuşan siber güvenlik uzmanları, savaş zamanlarında uydu hizmetlerinin kullanılmasının tehlikeli olduğuna işaret etti. Tarihte devletlerin uydu sinyallerini düşmanların yerini belirlemek ve onları hedef almak için kullandığı biliniyor.

23.45: Çekya, Ukrayna ordusuna desteğe giden vatandaşları için Çekya Anayasasındaki ceza maddelerinin uygulanmayacağını açıklayarak, 5 yıllık hapis cezasından muaf olacaklarını ifade etti.

23.08: Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları devam ederken, Mıkolayiv kentinde Rusya’ya ait çok sayıda hava savunma sistemi ele geçirildi. Tunguska tipi hava savunma sistemleri, Ukraynalılar tarafından ateşe verilirken, yanan araçların görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı.

Haberin Devamı

22.55: Kiev'de yeniden siren sesleri çalıyor.

22.41: Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Hırvatistan’dan Ukrayna’ya 200 paralı askerin geldiğini, ABD’nin de bunun hazırlığında olduğunu öne sürdü.

22.20: Beyaz Saray, ABD’nin Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, 19 oligark ve 47 aile üyesi ile yakın iş arkadaşlarını yaptırım listesine aldığını ve bu kişilere vize kısıtlaması uygulayacağını açıkladı.

21.36: Beyaz Saray, (Zelenskiy'nin çağrısına karşılık) Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulmasının Rusya ile savaşa yol açabileceği gerekçesiyle bu adımı atmayacaklarını bildirdi.

21.21: Lviv'den yolan çıkan CNN TÜRK aracına Kiev yakınlarında hedef alındı. Hande Fırat, araçlarının lastiklerine ateş açıldığı ve konvoy ile birlikte geri döndüklerini bilgisini verdi.

21.03: Ukrayna İçişleri Bakanlığı'ndan alınan bilgiyere göre; Rus güçleri nükleer tesislere girdi.

20.50: Rusya ve Ukrayna arasında 2. tur müzakere sona erdi. 3. tur müzakerenin önümüzdeki günlerde yapılacak. Kiev ve Moskova, sivilleri tahliye etmek için insani koridorlar üzerinde anlaştı. Ukrayna cephesinden yapılan açıklamada 'Ortak insani koridor kurma kararı aldık." ifadeleri yer aldı.

Haberin Devamı

Ukrayna Devlet Başkanlığı Başdanışmanı Mihaylo Podolyak, Rusya-Ukrayna arasındaki müzakerelerinin 2’inci turu hakkında, “Müzakerelerin ikinci turu sona erdi. Ne yazık ki, Ukrayna'nın ihtiyaç duyduğu sonuçlar henüz mevcut değil” ifadelerini kullandı.

20.24: Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya Devlet Başkanı Putin'in "bu aşamada Ukrayna'ya karşı saldırıları durdurmayı reddettiğini" belirtti.

19.43: Donetsk Oblastı’nda yer alan Mariupol’de de Rus saldırılarında sivil alanlar hedef alındı. Kentte birçok binada yangın çıkarken, Ukrayna Devlet Acil Servisi ekipleri kentte zarar gören sivilleri tahliye için çalışma başlattı.
Sumi Oblastı’nda yer alan Okhtyrka kentinde de Rus ordusunun düzenlediği hava saldırısında bazı stratejik noktalar ve sivil alanların vurulduğu aktarıldı. Ekipler enkaz altındaki onlarca kişiyi kurtarmaya çalışırken, saldırıda kentteki termik santralin vurulduğu ve dumanların yükseldiği ifade edildi.

Haberin Devamı

19.34: Rusya’nın roket saldırısı düzenlediği Ukrayna’nın Çernihiv kentinde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Ukrayna Devlet Acil Servisi tarafından yapılan açıklamada, yerel saatler 15.00 sularında başlayan saldırılarda sivil yerleşim yerlerinin harabeye döndüğü ve onlarca sivilin enkaz altında kaldığı belirtildi. Servis, arama-kurtarma çalışmaları sırasında çok sayıda kişinin cansız bedenine ulaşıldığını ve can kaybının 9’dan 22’ye yükseldiğini duyurdu.

19.21: Ülkenin Zaparojiy Bölgesi’nde bulunan Energodar şehrinin Belediye Başkanı Dmitro Orlov, şehrin saldırı altında olduğunu ve 100 araçlık Rus konvoyunun şehre yaklaştığını açıkladı. Orlov, "Düşmanın yüz araçlık konvoyu yaklaşıyor. Caddeleri terk edin ve camdan uzak durun. Şehrin girişinde çatışmalar yaşanıyor. Arkadaşlarımız düşmanın ilerlemesini durdurmak için ellerinden geleni yapıyorlar. İlk belirlemelere göre sivil binalar zarar gördü. İşgalciler sivillere saldırdı. Ölü ve yaralılar netleştiriliyor" dedi.
Enegodar’da halk Rus ordusunun şehre girişini ve kentteki nükleer santrali ele geçirmesini engellemek amacıyla yollara barikatlar kurmuştu.

19.04: CNN TÜRK'e konuşan Siyamend Kaçmaz "Görüşmenin başında tarafların tokalaştığını gördük. Öncelik insani koridor." bilgisini paylaştı.

18.57: Rusya’nın bombardımanı altındaki Ukrayna’nın başkenti Kiev’de milletvekilleri yasa tekliflerini onaylamak üzere parlamentoda toplandı. Milletvekilleri, Ukrayna Milli Marşı’nı okumasının ardından kanun tekliflerini onayladı. Onaylanan teklifler arasında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin ilan ettiği ülke genelindeki seferberlik, işgalci Rus ordusuna yardım ve yataklığa ceza, Rusya lehine işe yarar kıymetli bilgilerin ve reklamların çalışmaları, Rusya’ya ait mülkiyetlere el konulması, yağmacıların cezalandırılması yer aldı.

18.56: Ukrayna’nın Odessa şehrinde Ukraynalı askerler ve gönüllü siviller için oluşturulan acil yardım koordinasyon merkezi merkezinden her gün binlerce kişiye gıda ve insani yardım malzemeleri ulaştırılıyor.

18.05: Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ateşkes görüşmeleri devam ederken açıklamalarda bulundu. Zelenskiy yaptığı açıklamada "Rus ordusu bizden çok daha büyük belki 5 kat daha büyük. Buraya naaşlarını yakmak için özel araçlar bile getirdiler.' ifadelerinde bulundu. Zelenskiy Rus annelere seslendi: Anneler lütfen gelin çocuklarınızı alın. Gencecik insanların yeri morglar olmamalı. Zelenskiy tüm dünyaya çağrıda bulundu 'Rusya durdurulmazsa daha çok fazla insan hayatını kaybedecek.' sözlerini kullandı. Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile önkoşulsuz olarak konuşmaya hazır olduğunu ifade etti.

17.55: Rusya-Ukrayna heyetleri arasındaki müzakerelerin ikinci turu başladı. Ukrayna’nın müzakere heyetinden David Arakhamia, Facebook'tan yaptığı açıklamada diğer meselelere geçmeden önce Kiev’in önceliğinin insani koridorlar oluşturulması olacağını söylemişti.

16.18: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ile bir görüşme gerçekleştirdi.

16.15: Kosova Meclisi, Rusya’nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını kınama kararını onayladı.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

UKRAYNA ORDUSU RUS BİRLİKLERİ HEDEF ALDI

15.38: Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, ülkeye 8 gündür saldırılarını sürdüren Rusya ordusu hedef aldı. Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rus birliklerin "cezasız bırakılmadığını" ifade ettiği açıklamasında, "Ukrayna Silahlı Kuvvetleri güçlü atışlarıyla Rus işgalcileri ve konvoyları vuruyor. Ukrayna topçu birlikleri yüksek verimde ve isabetli şekilde çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

KRİTİK BÖLGE GERİ ALINDI

15.35 Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko kritik öneme sahip Gostomel'den yeni görüntüler paylaştı.

Geraşçenko Telegram hesabından yaptığı paylaşımda günlerdir Rus ve Ukrayna birlikleri arasında çatışmalara sahne olan Gostomel'de kontrolün yeniden sağlandığını duyurdu.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

Görüntülerde Rus ordusuna ait olan 'v harfi' ile işaretlenmiş pek çok askeri aracın kullanılamaz hale geldiği görülüyor.

15.28: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefonda görüştü.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılarFransa’daki Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 1.5 saat süren bir telefonda görüşmesi gerçekleştirdiği duyuruldu. İki lider, bu görüşmeyle birlikte Rusya’nın Ukrayna'ya saldırılarına başlamasından bu yana 3’üncü kez görüşme gerçekleştirmiş oldu. Elysee Sarayı ayrıca, Cumhurbaşkanı Macron’un Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile de telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu sabah yaptığı açıklamada Rusya'nın Fransa'nın Ukrayna'daki savaşı sona erdirme çabalarını "hoş karşılayacağını" söylemişti.

HEYET YOLA ÇIKTI

15.26: Ukrayna, Rusya ile müzakerelerin bugün yapılacağı bilgisini doğruladı. Ukrayna heyetinin bir üyesi olan milletvekili David Arakhamia, Ukrayna'nın bu görüşmede en azından insani koridorlar üzerinde anlaşmaya varmayı umduğunu söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi ise müzakere heyetinin Rus delegasyonu ile görüşmek için yolda olduğunu açıkladı.


15.24: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Odessa’yı da yok etmek istiyorlar. Ama yalnızca Karadeniz’in dibini görecekler" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’nın saldırıları devam ederken sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı. Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşmaya devam edeceğini ifade eden Zelenskiy, “Ukrayna kendini savunmaya devam edecek” dedi.

Rusya’nın saldırılarını başlattığı ilk saatler ve günlerin son derece zor olduğunu ifade eden Zelenskiy, “Ancak Ukraynalılar, birleşerek güçlü bir şekilde mücadele etti. Bu böyle devam edecek. Dik durmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Rus askerlerinin Ukraynalıların direnişi ile yavaşladığını aktaran Zelenskiy, “Savunmamızın tamamı tutuluyor. Düşmanın hiçbir stratejik başarısı bulunmuyor” açıklamasını yaptı. Rusya’nın taktik değiştirmek zorunda kaldığını söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı, "Rusya'nın Ukrayna şehirlerine yönelik füze ve bomba saldırıları topraklarımızda önemli bir başarı elde edemediklerinin itirafıdır” ifadelerini kullandı.

15.05: Rusya ordusu, Ukrayna'nın Çernihiv kentinde yerleşim yerini havadan hedef aldı. Saldırı anı yoldan geçen bir araç kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.

Rusya, Ukrayna'nın kuzeyindeki Çernihiv kentinde yerleşim yerine hava saldırısı gerçekleştirdi. Araç kamerasına yansıyan saldırıda şiddetli patlama sesi duyulurken, etrafı yoğun bir dumanın kapladığı görüldü. Saldırının hedefi olan yerleşim yerinde Acil Durumlar Servisi’nin çalışmalara başladığı öğrenildi. Ölen ya da yaralanan olup olmadığına dair ise henüz bir açıklama yapılmadı.

14.41: Fransa Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Macron ile Putin 90 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Macron bu görüşmenin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile de görüştü.

14.34: Vali Hennadiy Lahuta'ya göre, Rus kuvvetleri Herson Oblast İdaresi binasını tamamen ele geçirdi.

14.23: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 4 Mart’ta gerçekleştirilecek Olağanüstü NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılacak.

14.18: Biden Yönetimi'nin Kongre'den Ukrayna'ya yapılacak 10 Milyar dolarlık yardımı onaylamasını istediği bildirildi

14.10: Amerikan Time dergisi, kapağını Ukrayna ve Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'e ayırdı. Kapakta Ukrayna bayrağının renklerinin yanı sıra Zelenski’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki "Hayat ölüme galip gelecek ve ışık karanlığa galip gelecek" sözleri yer aldı.

Dergideki 'Zelenskiy ve Ukrayna’nın kahramanları" başlıklı yazıdaysa “Zelenskiy’nin işgal başladığında başkent Kiev’de kalmayı tercih ederek tarihi değiştirdiği ve bunun ABD ve müttefiklerini Rusya’ya karşı ciddi adımlar atmaya yönlendirdiği” belirtildi.

14.08: Çekya, Rusya’nın saldırıları nedeniyle Ukraynalıların komşu ülkelere akınının ardından olağanüstü hal ilan ilan etti.

Rusya’nın Ukrayna'ya saldırıları devam ederken, Ukraynalıların Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya gibi ülkelere akını da sürüyor. Çekya, Ukraynalıların akını nedeniyle yaşanabilecek sorunları engellemek adına olağanüstü hal ilan etti. Bugünden itibaren geçerli olacak olağanüstü hal kararına ilişkin açıklama yapan Çekya Başbakanı Petr Fiala, “Mülteci akınıyla baş edebilmek için bu kararı aldık. Bu durum Çekya vatandaşlarını etkilemeyecek” ifadelerini kullandı.

Çekya’da olağanüstü hal 30 gün geçerli olacak. Ancak gerekmesi durumunda olağanüstü hal hükümet tarafından uzatılabilecek.

14.02: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar'ı kabul etti.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar'ı eşiyle birlikte bakanlığımızda ağırladık. Ukrayna'nın siyasi birliğine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimiz tam. Vatandaşlarımızın tahliye sürecindeki destekleri için Ukrayna makamlarına teşekkür ediyorum" dedi.

14.01: Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada 'Artık savunma pozisyonundan karşı taarruz pozisyonuna geçiyoruz, Zafere yaklaşıyoruz' denildi.

13:41: BM Ukrayna'ya yardım için şimdiden 1,5 milyar dolar toplandığını açıkladı.

ALMANYA SİLAH YARDIMI YAPACAK

13.40: Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Almanya'nın Ukrayna'ya bir parti daha silah yardımı yapacağını duyurdu. Geçtiğimiz saatlerde Alman basını Berlin'in Ukrayna'ya uçak savar füzesi göndereceğini duyurmuştu.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

RUSLAR KARGO GEMİSİNİ VURDU

13.16: Ukrayna İçişleri Bakanı, Mariupol'un çevresinin sarıldığını açıkladı. Bangladeş Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Ukrayna'nın Karadeniz kıyısındaki Olvia limanında Bangladeş'e ait bir kargo gemisinin füze tarafından vurulduğunu ve bir mürettabatın hayatını kaybettiğini söyledi.

Yetkili, Bangladeş bayraklı Banglar Samriddhi'nin tamamı Bangladeş uyruklu 29 mürettebatın bulunduğunu ve 24 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasının ardından Olvia limanında mahsur kaldığını belirtti.

HARKOV'DA 34 KİŞİ ÖLDÜ

13.07: Ukrayna’nın Harkov bölgesinde Rus birliklerinin saldırıları sonucu son 24 saatte 34 kişinin hayatını kaybettiği, 10’u çocuk 285 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar


Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Harkov bölgesinde hava saldırıları devam ediyor. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko yaptığı açıklamada, Rusya’nın Harkov bölgesindeki İzyum kenti, Iakovlivka ve Khorosheve yerleşim bölgelerine gece boyunca hava saldırısı düzenlediğini ve onlarca evin yıkıldığını söyledi. Gerashchenko, Rus birliklerinin saldırıları sonucu son 24 saatte 34 kişinin hayatını kaybettiğini, 10’u çocuk 285 kişinin ise yaralandığını belirtti.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

13.06: Ukrayna ile müzakerelerde Rus heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Vladimir Medinsky, "Müzakereler Ukrayna tarafıyla planlandığı yerde, Belarus'un Brest bölgesinde gerçekleştirilecek, temas halindeyiz. Sanırım görüşmeler saat 15.00'te başlayacak" dedi.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılarRusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları 8. gününde devam ederken, gözler ateşkes sağlanmasına yönelik bugün ikincisi yapılacak Rusya-Ukrayna müzakere görüşmelerine çevrildi. Rus heyeti başkanı, Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Vladimir Medinsky, Ukrayna heyeti ile bugün Brest'te gerçekleştirilecek ikinci tur müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Medinsky, "Müzakereler Ukrayna tarafıyla planlandığı yerde, Belarus'un Brest bölgesinde gerçekleştirilecek, temas halindeyiz. Rus heyeti bekliyor. Sanırım görüşmeler saat 15.00'te başlayacak" dedi.

12.44: Ukrayna’nın Harkov bölgesinde Rus birliklerinin saldırıları sonu son 24 saatte 34 kişinin hayatını kaybettiği, 10’u çocuk 285 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

12.22: Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bugün yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile ayrı ayrı telefonda görüştüğünü belirtti.

12.20: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, 'Batı nasıl kendi başına bizim güvenliğimizi belirleyebilir. Batılılar nasıl enerji konusunda belirleyici olabilir. Durum şu, bizi duyuyorlar ama aslında dinlemiyorlar. Dolayısıyla ben bir kıyaslama yapmak istiyorum' dedi.

Lavrov sözlerine şöyle devam etti;

'Mutlak iyiyi düşünmemiz gerekiyor ve mutlak iyinin bu yok edilen haklar üzerine kurulduğunu görüyoruz. Ben eminim tarih neler olduğunu bize gösterecek. Eminim duygularınız değişecek ve Batılı ortaklarımız diyalog yolunda devam etmek isteyecekler. Krizde çözüme ulaşacağımızdan şüphem yok.'

Putin'in akıl sağlığı ile ilgili haberler üzerine Lavrov, 'Başkan Putin son haftalarda detaylı yorumlar yaptı bizim konumuza ilişkin. Bu anayasal güçlerle tamamen uyumlu. Rusya Devlet Başkanı anayasal haklarını kullanıyor. Her hafta toplantılar yapıyoruz. Karar mekanizması tam olarak bu şekilde işliyor' dedi.

ZELENSKİ'DEN YENİ AÇIKLAMA

12.16: 'Rusya'nın Ukrayna şehirlerine yönelik füze ve bomba saldırıları, topraklarımızda önemli bir şey elde edemediklerinin kabulüdür' diyen Ukrayna lideri Zelenski sözlerine şöyle devam etti;

'Savunmamızın tüm hatları korunuyor. Düşmanın stratejik yönlerden hiçbirinde başarısı yok.'

Rusya'nın Odessa'yı yok etmek istediğini belirten Zelenski 'Karadeniz'in dibi görecekler' dedi.

Rus ordusunun taktik değiştirmek zorunda kaldığını belirten Zelenski, 'Bizi arkamızdan vurdular' dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı 'Kentlerimize sadece roket atıyorlar, bu topraklarımızda istediklerini yapamadıklarının itirafıdır' dedi.

Zelenski sözlerine şöyle devam etti;
'İki Dünya savaşından, üç kıtlıktan, Holokost'tan, Babyn Yar'dan, Büyük Temizlik'ten, Çornobil patlamasından, Kırım'ın işgalinden ve devletimizin doğusundaki savaştan sağ çıktık. "Bizi birçok kez yok etmek istediler ama yapamadılar.'

Rusya Ukrayna topraklarında ilerlemeye ve şehirleri ele geçirmeye devam ediyor. Bir haftası geride kalan işgalde dünyanın en çok merak ettiği konulardan biri de Rus ordusundaki araçların üstündeki 'Z' ve 'V' harfleri oldu. Rusya Savunma Bakanlığı ‘Z’ ve ‘V’ harflerinin ne anlama geldiğini tüm dünyaya duyurdu...
Rusya Ukrayna topraklarında ilerlemeye ve şehirleri ele geçirmeye devam ediyor. Bir haftası geride kalan işgalde dünyanın en çok merak ettiği konulardan biri de Rus ordusundaki araçların üstündeki 'Z' ve 'V' harfleri oldu. Rusya Savunma Bakanlığı ‘Z’ ve ‘V’ harflerinin ne anlama geldiğini tüm dünyaya duyurdu...

Z VE V HARFLERİNİN ANLAMLARI ORTAYA ÇIKTI

12.14: Rusya Savunma Bakanlığı, tankların üzerinde yazılı olan ‘Z’ ve ‘V’ harflerinin 'Zafer ve Görev tamamlanacak' anlamlarına geldiğini duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna’da kullandığı zırhlı araç, tank ve hava araçlarının üzerinde bulunan ve merak konusu olan ‘Z’ ve ‘V’ harflerinin ne anlama geldiği ortaya çıktı. Birçok farklı kaynakta ve sosyal medyada sembollerle ilgili komplo teorisi üretilmeye devam ederken, Rusya Savunma Bakanlığı bu sembollerin anlamını açıkladı. Bakanlığın açıklamasına göre ‘Z’ harfi ‘Zafer, ‘V’ harfi ise ‘Görev tamamlanacak’ anlamını taşıyor.

Birçok kaynak, ordunun batı kanadını temsil ettiği için “Zapad” kelimesinin baş harfi “Z”nin araçların üstüne yazılı olduğunu, ‘V’ harfinin ise doğu kanadını temsil ettiğini iddia etmişti.

11.48: Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda dün yapılan Ukrayna-Rusya krizine yönelik karar tasarısına ilişkin oylamada Çin çekimser oy kullandı.

11.25: Her savaşta olduğu gibi Rusya-Ukrayna savaşında da en büyük zararı siviller gördü. Başkent Kievde bombardımanlardan korunmak için metro istasyonlarına sığınan halkın gergin bekleyişi sürüyor.

RUS SAVAŞ UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

11.14 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Korgeneral Valery Zaluzhny Kiev Oblastı'nda bulunan İrpin'de bir Rus SU-30 uçağının düşürüldüğünü duyurdu. Zaluzhny, 'Hava savunma sistemimiz mükemmel çalıştı' dedi

11.08: Ukrayna Acil Durumlar Servisi, Rusya'nın Çernihiv bölgesinde petrol rafinerisini vurduğunu duyurdu.

Rusya, Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Çernihiv bölgesinde petrol rafinerisini hedef aldı.

Ukrayna Acil Durumlar Servisine göre Rusya ordusu, Ukrayna'nın kuzeydoğusunda yer alan Çernihiv bölgesinde petrol rafinerisini vurdu. Yerel saatle 08.10 sıralarında gerçekleştirilen saldırının ardından rafineride yangın çıktı. Saldırıda can kaybı ya da yaralı olup olmadığına ilişkin arama çalışmaları devam ediyor.

Olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin yangın söndürme çalışmaları ise sürüyor.

10.54: Almanya, Rusya’nın saldırıları nedeniyle Ukrayna’ya 2 bin 700 uçaksavar füze gönderileceğini açıkladı.

10.53: Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Khan, 39 ülkenin talebi üzerine Ukrayna'da işlenen muhtemel savaş suçlarıyla ilgili derhal soruşturma açacağını ve delil toplamaya başladıklarını açıkladı.

10.44: Rusya, Ukrayna’nın Harkov bölgesinde bir okulu vurdu. İzyum kentinde Rusya tarafından düzenlenen hava saldırısında 2’si çocuk 8 sivil hayatını kaybetti.

KARADENİZ KIYISINDA HAREKETLİLİK
10.40: Ukrayna'yı kuzey, doğu ve güneyden kuşatıp işgale girişen Rus ordusu, geride kalan bir haftada ağır kayıplar verdi ve birçok cephede ilerleme sağlayamadı. Rus ordusu, işgal başlamadan Vladimir Putin'in 2014 yılında el koyduğu Kırım'a on binlerce asker, savaş uçağı ve füze konuşlandırdı. Putin'in işgal emri vermesiyle Rus birlikleri kuzeye doğru harekete geçti ve Kırım'a oldukça yakın konumdaki Harson şehrinde yoğun çatışmalar var.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

Bugün gelen görüntüler ise, Rus deniz kuvvetlerinin Kırım'ın batı kıyılarında çıkarma yapmaya hazırlandığını ortaya koydu. Karadeniz Filosu'na ait dev çıkarma gemilerini hemen kıyıda gösteren video kayıtlarının bu sabah çekildiği belirtiliyor.

Askeri uzmanlar, kıyıda toplananlar arasında Pyotr Morgunov'un yanı sıra Project 1171 ve Project 775 dev çıkaram gemilerinin olduğunu aktarıyor.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

Rus ordusunun muhtemel hedefi ise, Ukrayna'nın önemli limanı Odesa. Ukrayna askerlerinin Odesa sahillerine mayın döşediği görüntüler de yine sosyal medyada paylaşıldı. Ancak mayın döşeme görüntüleri henüz doğrulanmış değil.

BUCHA'DAN 200'DEN FAZLA KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

10.02: Ukrayna Acil Durumlar Servisi, başkent Kiev'in kuzeybatısındaki Bucha bölgesinde 200'den fazla kişinin tahliye edildiğini duyurdu.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

Ukrayna Acil Durumlar Servisi, tahliye işlemlerine gönüllülerin de katıldığını duyurdu. Paylaşılan görüntülerde, Rusya bombardımanı sonrası oluşan yıkım kameralara yansıdı.

09.51: Japonya Başbakanı Fumio Kishida, savaştan kaçan Ukraynalıların ülkeye kabul edileceğini açıkladı.

09.27: Herson belediye başkanı Igor Kolykhaiev, 2 Mart'ta bir Facebook gönderisinde, Rus kuvvetlerinin yerel meclis binasının kontrolünü ele geçirdikten sonra güney Ukrayna şehri Herson'u ele geçirdiğini söyledi.

08.37: Sumy Bölgesel Askeri İdaresi başkanı Dmytro Zhyvytsky, Ukrayna'nın kuzeydoğu kenti Sumy'deki Sumy Devlet Üniversitesi askeri fakültesinin bir binasının bu sabah Rus güçleri tarafından bombalandığını bildirdi.

08.27: Rusya, bireysel döviz alımlarına yüzde 30 komisyon getirdi.

08.13: Rusya’nın “Ukrayna Hint öğrencileri rehin aldı, canlı kalkan olarak kullanıyor” açıklamasına Delhi’den yalanlama geldi.

Moskova, “Ukrayna Hint öğrencilerin Rusya’ya kaçmasını engellemek için elinden geleni yapıyor” iddiasında bulunmuştu.

Konu hakkında bir açıklama yapan Hindistan Dışişleri Bakanlığı, “Rehin alındığını duyduğumuz tek bir öğrenci bile yok” ifadelerini kullandı. Açıklamada Hindistan’ın Ukraynalı yetkililerden, Hint öğrencilerin ülkelerine dönebilmesi için yardımcı olmalarını talep ettiği de yer aldı.

Harkiv kentinde binlerce Hint öğrencinin mahsur kaldığı aktarılıyor. Hindistan bir süredir bu öğrencileri çıkarmak için çaba gösteriyor

07.53: Rusya’da binlerce bilim insanı ve bilim muhabiri, Rusya’nın işgaline karşı bir bildiri yayınladı.

Ukrayna’nın işgalini “haksız ve anlamsız” olarak niteleyen bildiriye ülkenin önde gelen bilim insanları da imza verdi. İmzacıların 25’i, Rusya Bilimler Akademisi’nde yer alıyor.

Metinde Avrupa’da yeni bir savaş başlatılmasının sorumluluğunun tamamen Rusya’da olduğu, Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonların derhal sonlanması gerektiği, Rusya’nın eylemlerinin uluslararası bir izolasyona yol açtığı aktarılıyor.

07.57: Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenko, Kiev’i terk etmek isteyenler için insani koridor oluşturulacağını açıkladı. Konaşenko, Kievlilerin şehri güney yönünden terk ederek Vasilkiv kentine gidebileceğini söyledi.

Fakat bu şehir de işgalin başından beri yoğun Rus bombardımanı altında. Konaşenko Pazartesi günü de benzer bir açıklama yapmıştı.

İKİNCİ TUR GÖRÜŞMELERİ BUGÜN

07.22: Kiev ve Moskova arasında yapılacak müzakerelerin ikincisinin bu sabah gerçekleşmesi bekleniyor. Heyetler, 8 Aralık 1991’de Sovyetlerin dağıtılmasına ilişkin anlaşmanın imzalandığı Polonya-Belarus sınırındaki Belovejskaya Puşşa’da buluşacak.

07.20: Eski CIA Direktörü David Petraeus, “Batı işgal öncesi Ukrayna’ya hava savunma sistemleri göndermemiş olsaydı bugün Rusya Ukrayna’da hava üstünlüğünü kurmuştu” dedi.

BBC’ye konuşan Petraeus “Rus hava kuvvetlerinin dilediği gibi uçabilmesi beklenirdi ama bu sistemler nedeniyle bunu başaramıyorlar” dedi.

Petraeus, birden fazla Rus savaş uçağının düştüğüne dair doğrulanmış bilgilerin olduğunu, bu durumun Rusya’nın sahada büyük kayıplar verdiğini gösterdiğini söyledi.

07.05: ABD Dışişleri Bakanlığı, Kremlin'i Rusya'da 'medya özgürlüğüne ve gerçeğe tam bir saldırı' yapmakla suçladı.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

07.00: Kiev’e yönelik baskının en önemli kanıtlarından olan, kentin kuzeyinde oluşturulmuş büyük Rus askeri konvoyu ile ilgili yeni değerlendirmeler yapıldı. Amerikan Maxar teknoloji şirketinin uydularının 65 kilometre uzunluğunda tespit ettiği ve 15 bin civarında askerin bulunduğu sanılan konvoyun yavaşladığı bildirildi. Konvoyda piyade araçları, zırhlı araçlar, topçu sistemleri, silah, yakıt ve gıda lojistiğiyle ilgili kamyonlar var.

Bu konvoyun ön ucunun Kiev’e uzaklığı şu anda 32 kilometre. Konvoyun amacı da tartışma konusu oldu. Bazı uzmanlara göre bu konvoyun amacı Kiev’e topyekun saldırı. Ancak bu konvoyun şehri kuşatmak için oluşturulduğu görüşü de dile getiriliyor.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

LOJİSTİK SIKINTILAR

Amerikan New York Times gazetesi bu konvoyun tek bir çizgi halinde devamlılık arz etmediğini, bazı araçların diğerlerinden epey uzakta olduğunua dikkat çekti. Bir ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi de Rus güçlerinin yakıt, gıda ve yedek parça kıtlığı gibi sorunlarla boğuştuğunu ifade etti. Ayrıca uzmanlar bir haftadır süren nakil sırasında konvoydaki Rus askerlerinin halsiz düştüğünü söylüyor. Bölgede hava sıcaklığının geceleri eksi-5 derecelere düştüğü de rapor ediliyor.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

YOKSA SIRA MOLDOVA'DA MI?

Rusya’nın müttefiki Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko’nun, Ukrayna operasyonu konusunda ülkesinin güvenlik konseyinde bilgi verirken, kameralara yansıyan harita tartışma konusu oldu. Birliklerin hareketlerinin gösterildiği düşünülen haritada, Moldova’daki Rus ayrılıkçılarının olduğu Transdinyester bölgesinin işaretli olduğu görüldü. Haritada ayrıca Ukrayna’nın dörde bölünmüş şekilde görülmesi de dikkat çekti. Görüntüleri paylaşan Belaruslu muhalif gazeteci Tadeusz Gizcan, haritanın “Rusya’nın Ukrayna’dan sonraki planlarını gösteriyor olabileceğini” söyledi. Belarus televizyonu bu toplantıyı naklen yayınladı.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

06.12: Ticaret verilerine göre, Brent petrolün fiyatı 9 Eylül 2013'ten bu yana ilk kez varil başına 116 doları aştı.

05.54: New York Times'ın haberine göre Kırım yarımadasının kuzeybatısındaki Herson Ruslar tarafından ele geçirildi. Şehrin belediye başkanı ve ABD istihbaratı, şehrin tamamen ele geçirildiğine itiraz etti.

Herson belediye başkanı Igor Kolykhaiev, işgalci birliklerle pazarlık yaptığını belirtti.

05.07: Başbakan Fumio Kishida, Japonya'nın Rus işgali nedeniyle evlerinden kaçmak zorunda kalan Ukraynalı mültecileri kabul edeceğini söyledi.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

04.47: Dört Rus savaş jeti İsveç hava sahasını ihlal etti. Ordu, iki Rus SU27 ve iki SU24 savaş uçağının Baltık Denizi'ndeki İsveç adası Gotland'ın doğusundaki İsveç hava sahasına kısa süreliğine girdiğini söyledi.

İsveç Savunma Bakanlığı Rusya'nın bu halesi üzerine kınama yayınlandı. Rusya'nın bu hamlesinin sorumsuzca olduğunun altını çizen Hava Kuvvetleri Komutanı Edström konu ile ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı;
'Arka plandaki mevcut durum göz önüne alındığında, bu olayı çok ciddiye alıyoruz. Rusya'nın davranışı sorumsuzca.'

Geçtiğimiz günlerde, savaş devam ederken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasının sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

03.00: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya'nın ülkesine saldırılarının ilk haftasında açıklamalarda bulundu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıyı kınanmasına yönelik taslağın onaylandığını hatırlatan Zelenskiy Ukrayna için lehte oy veren her ülkeye teşekkür etti. Rusya'yı destekleyen ülkeleri de sayan Zelenski, Rusya'nın daha fazla ülkeyi yanına alamayacağını savundu.

Rus ordusunun ülkesinde amacına ulaşamayacağını savunan Zelenski, "Ukraynalılar! Her işgalci bilmelidir ki buradan hiçbir şey alamayacaklar, hiçbir yeri fethedemeyecekler. Nereye gitseler yok edilecekler. burada huzur olmayacak, burada yiyecekleri olmayacak, burada tek bir sessiz anları olmayacak. İşgalciler Ukraynalılardan tek bir şey alacaklar: şiddetli tepki" diye konuştu.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

01.51: Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üyesi Maryna Fenina'nın Ukrayna'nın Harkiv kentinde topçu ateşi nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. AGİT'ten yapılan açıklamada, Fenina'nın savaş alanı haline gelen şehirde ailesine ihtiyaçlarını götürürken öldüğü aktarıldı.

01.09: ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna'ya düzenlediği askeri harekat nedeniyle Rusya'yı kınayan ve Ukrayna'yı destekleyen karar tasarını onayladı.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

01.08: Pentagon, Rusya'nın nükleer kuvvetleri teyakkuza geçirdiği açıklaması üzerine yanlış anlaşılmaması için Minuteman III balistik füze tatbikatını ertelediklerini açıkladı.

01.07: Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığı, Rusya'nın Ukrayna işgaline ilişkin soruşturma başlattığını doğruladı. Savcı, delil toplama sürecine başladığını duyurdu.

Ukrayna Rusya müzakerelerinde son dakika kararı Anlaşmaya vardılar, resmen açıkladılar

01.05: Dünya Bankası, Rusya ve Belarus'taki tüm projeleri durdurduğunu açıkladı.

00.30: Ukrayna'nın güneyindeki Herson kenti sokaklarında Rus askerleri ve tanklarının gezdiği bildirildi. Belediye Başkanı İgor Koykhayev, Rus güçlerinin zorla belediye binasını girdiğini açıkladı.