Gazete Vatan Logo

Macron 'Büyükelçimiz rehin tutuluyor' demişti Nijer'in kovduğu Fransız Büyükelçi ülkeden ayrıldı

Afrika ülkelerinden Fransa'ya peş peşe darbeler gelmeye devam ediyor. En son Nijer'de askeri darbenin ardından ülkeden ayrılması istenen Fransa'nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte, Nijer'den ayrıldı. Macron büyükelçisinin Nijer'den ayrılmayacağını açıklayıp diplomatlarını ülkede rehin tutuluduğunu belirtmişti.

Macron 'Büyükelçimiz rehin tutuluyor' demişti Nijer'in kovduğu Fransız Büyükelçi ülkeden ayrıldı

Nijer'de Temmuz ayındaki askeri darbenin ardından 25 Ağustos'ta ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verilmesine rağmen ülkeden ayrılmayan Fransa'nın Niamey Büyükelçisi Sylvain Itte'nin dokunulmazlığı kaldırılmış ve sınır dışı edilmesi için polise talimat verilmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ülkeyi terk edeceğini açıkladığı Itte'nin sabah saatlerinde Nijer'den ayrıldığı kaydedildi.

Macron Büyükelçimiz rehin tutuluyor demişti Nijerin kovduğu Fransız Büyükelçi ülkeden ayrıldı

MACRON 'BÜYÜKELÇİMİZ REHİN TUTULUYOR' DEMİŞTİ

Nijer’deki Fransız diplomatlarla ilgili açıklama yapan Macron, “Fransa büyükelçiliğinde tam anlamıyla rehin tutulan bir büyükelçimiz ve büyükelçilik personellerimiz var” demişti. Nijer’deki cuntaya atıfta bulunan Macron, “Yiyecek dağıtımını engelliyorlar ve diplomatlarımıza askeri erzak veriyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

Nijer’de seçilmiş Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’un 26 Temmuz’da başkanlık muhafızları tarafından devrilmesiyle yönetime gelen askeri cunta, Fransız diplomatların ülkeyi terk etmesi için çağrıda bulunmuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise bu çağrıları reddederek, “Politikamız açık ve net. Darbecileri tanımıyoruz” açıklamasını yapmıştı

Haberin Devamı

Macron Büyükelçimiz rehin tutuluyor demişti Nijerin kovduğu Fransız Büyükelçi ülkeden ayrıldı

FRANSA PROTESTO EDİLDİ

Nijer’in başkenti Niamey’de cunta destekçisi binlerce kişi, Fransız birliklerinin ülkeden çekilmesi için protesto düzenledi.

Nijer’de ordunun 26 Temmuz’da yönetime el koymasının ardından ülkede sular durulmuyor. Başkent Niamey’de cunta destekçisi binlerce kişi Fransız birliklerin ülkeden gönderilmesi için sokağa döküldü. Fransız askerlerinin bulunduğu askeri üste toplanan göstericiler, “Fransız ordusu ülkemizden geri çekilsin” yazılı pankartlar taşıdı. Fransa’yı protesto eden göstericiler cunta yönetimine desteklerini sundu.

Macron Büyükelçimiz rehin tutuluyor demişti Nijerin kovduğu Fransız Büyükelçi ülkeden ayrıldı

NİJER'DEKİ DARBE

Nijer Devlet Başkanı Mohamed Bazoum, 26 Temmuz'da Muhafız Alayı tarafından Başkanlık Sarayı'nda alıkonulmuş, Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Omar Tchiani daha sonra kendisini ülkenin yeni lideri ilan etmişti. Nijer Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçi Itte'ye 25 Ağustos'ta ülkeden ayrılması için 48 saat süre vermişti. Ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Itte'nin görevini sürdüreceğini açıklamıştı. Darbe liderlerine karşı sert bir tavır takınan Macron, Fransa'nın eski sömürgesi Nijer'in düşmanı olmadığını ifade etmişti. Macron, 24 Eylül'de yaptığı açıklamada, geçtiğimiz temmuz ayındaki darbenin ardından Nijer ile askeri iş birliğini sona erdireceğini ve ülkede bulunan bin 500 Fransız askerinin yıl sonuna kadar geri çekileceğini açıklamıştı.

Haberin Devamı