Geri Dön

İran'daki Azerbaycan Büyükelçiliğine silahlı saldırı

Azerbaycan'ın İran elçiliğine saldırı düzenlendi. Gelen ilk bilgilere göre, saldırı nedeniyle 1 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiyenin, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan hain saldırıyı en güçlü şekilde kınadığını ve Azerbaycan’ın her daim yanında olduğunu vurguladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan'ın İran elçiliğine yapılan silahlı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada "Bugün Tahran'daki büyükelçiliğimize düzenlenen terör saldırısını kınıyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan, bir güvenlik amirinin şehit edildiği menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum' açıklamasında bulundu

Azerbaycan'ın İran'daki elçiliğine saldırı düzenlendi. Gelen ilk bilgilere göre saldırı nedeniyle 1 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, saldırgan, Kalaşnikof otomatik silahıyla koruma müdürünü öldürdü.

Elçiliğin iki güvenlik görevlisinin saldırıyı engellerken yaralandığı, sağlık durumlarının ise iyi olduğu açıklandı.

ALİYEV: TERÖR SALDIRISINI KINIYORUM

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan'ın İran elçiliğine yapılan silahlı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada "Bugün Tahran'daki büyükelçiliğimize düzenlenen terör saldırısını kınıyorum. Elçiliği ve personeli korumaya çalışırken hayatını kaybeden Orhan Askerov'un ailesi ve yakınlarına derin üzüntüyle başsağlığı diliyorum. Terör saldırısının ivedilikle araştırılmasını ve teröristlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Diplomatik temsilciliklere karşı terör saldırısı kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: KINIYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ile telefon görüşmesinde, Türkiye'nin hain saldırıyı kınadığını belirtti.

Çavuşoğlu'nun görüşmesine ilişkin Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi;

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan hain saldırıyı en güçlü şekilde kınadığımızı, Can Azerbaycan’ın her daim yanında olduğumuzu vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, hayatını kaybeden Büyükelçilik görevlisi için başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

KURTULMUŞ'TAN 'TEK MİLLET, İKİ DEVLET' VURGUSU

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da sosyal medya hesabından saldırıyı şiddetle lanetlediğini belirtti. Kurtulmuş mesajında şu ifadeleri kullandı;

Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliği'ne yapılan hain saldırıyı şiddetle lanetliyor, şehid olan güvenlik görevlisine Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Tek millet iki devlet anlayışıyla her zaman Can Azerbaycan'ın yanındayız.

"ASİMETRİK EYLEM"

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, CNN Türk canlı yayınında saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ağar'ın açıklamaları şöyle;

Azeraycan ile İran arasındaki gelişmeler son derece gergin. Özellikle 2. KArabağ savasından sonra. İran pek çok kez Azerbaycan'a çeşitli yollarla gözdağı vermeye çalışmıştı. Bunun bir devamı olarak yorumlanabilir mi? Bakmak gerekiyor. Bu gerginliğin artmasını isteyen asimetrik eylem, ona da bakmak gerekiyor. Mesele son derece hassas. Diplomatik bir saldırı her zaman önemlidir.

Ne olursa olsun bu diplomatik korunma sorunu İran üzerinde ve korunamadı. Bir can var, yaralı var. İran'ın yapması gereken son derece önemli açıklamalar var. Ülkeler arası güvensizliği tetikliyor. Hele ki; İran devbleti ile veya iltisaklı biri çıkarsa çok daha farklı yere gider. Üçüncü bir devlet olabilir.

Azerbaycanımızın yanında durmak bizim için de Azarbaycan için de son derece önemli. Türkiye her zaman Azerbaycan'ın yanında olacak. Sisi'nin Azerbaycan'a yapacağı bir ziyaret var bugün. Onunla ilgili olabilir mi? Sorgulanması gerekiyor. Azerbaycan ile İran arasındaki ilişkiler zaten son derece gergin. İran'ın büyük bir hızla işin arkasında ne var? Gönülleri, akılları tatmin edecek bir cevaba ihtiyacımız var.