Gazete Vatan Logo

45 dakika sürdü, çocuklar ortadan kayboldu! Kimse ne olduğunu çözemiyor

Sodder ailesinin yaşadığı kabus, ABD tarihinin çözülemeyen en gizemli olaylarından biri olarak yerini koruyor. Gece saatlerinde gelen garip telefonun ardından, herkesin uyuduğu sırada evde yangın çıktı. 9 çocuktan 4'ü yangından kurtuldu ancak 5'i sırra kadem bastı. Ortada ceset de kemik de yoktu. Peki bu çocuklara ne oldu?

45 dakika sürdü, çocuklar ortadan kayboldu! Kimse ne olduğunu çözemiyor

George Sodder ve Jennie Cipriani, geniş bir aileye sahip olan İtalyan göçmenleriydi. Bölgedeki en saygın ailelerden biri haline geçen Sodder'ların ilk çocukları 1923 yılında dünyaya geldi. Ailenin babası George'un siyasi duruşu da çevresi tarafından dikkat çekiyordu. George'un İtalyan diktatör Benito Mussolini'ye karşı tutumu onu güçlü tartışmalara sokuyordu.

Evlilikleri boyunca 10 çocuk sahibi olan George Sodder ve Jennie Cipriani çiftinin son çocuğu olan Sylvia, 1943'e dünyaya geldi. O yıl ailenin en büyük ikinci oğlu olan Joe, 21 yaşındaydı ve orduya hizmet için evden ayrılmıştı. Evde artık 9 çocuk ve ebeveynler vardı.

GİZEMLİ SİGORTACI

1945 yılında Benito Mussolini, tahtan indirilerek idam edildi. Fakat ailenin babası George, diktatör hakkındaki eleştirilerini sürdürüyordu. Bu da diktatör taraftarlarının dikkatlerini çekiyordu. Aynı yıl Sodder'ların evine gelen bir sigortacı, 'evin dumana boğulacağı' konusunda uyarıda bulundu. İşin tuhaf yanı, iş aradığını söyleyen başka bir ziyaretçi de Sodder'ların evini ziyaret etmiş ve sigorta kutusunun yangın çıkarabileceğini ifade etmişti.

Art arda yaşanan tuhaf olayların ardından bölgenin yerel elektrik firmasının yetkilileri eve gelerek araştırma yaptı. Ancak evde yangın çıkarabilecek herhangi bir durum olmadığını açıkladı. Üstelik George, evin kablolarını da yeni yaptırmıştı. Kısacası, ev güvenliydi.

İZLENDİKLERİNİ FARK ETTİLER

Noel yaklaşırken, okuldan dönen Sodder çocukları, kasabadaki otoyolda park halinde olan garip bir araba fark etti. Arabanın içindeki yabancılar Sodder çocuklarını izliyordu. Ailenin yaşayacağı korkunç trajedi giderek yaklaşıyordu.

NOEL GECESİ KÂBUSU

Sodder ailesi, 1945 Noelini birlikte kutladı. Her şey son derece normaldi. Ta ki gece yarısına kadar..

Saat gece yarısını geçtiğinde evin telefonu çaldı ve anne Jennie, uyanarak telefona baktı. Telefonda tanımadığı bir kadın vardı ve birini soruyordu. Jennie bu kişiyi tanımadığı için yanlış numara olduğunu söyledi. Telefondaki kadın ise histerik bir şekilde güldü. Jennie, yatağına dönerken evin perdelerinin açık olduğunu ve ışıkların hâlâ yandığını fark etti.

En büyük kızı Marion kanepede uyuyakalmıştı. Jennie, diğer çocuklarının ise odalarına gidip uyuduklarını düşündü. Işıkları söndürüp perdeleri kapattıktan sonra yatağına döndü.

VE YANGIN...

Yarım saat sonra Jennie yeniden uyandı. Bu kez evin çatısından gelen bir sesti onu uyandıran. Tekrar uyumaya çalıştı. Bu kez duman kokusu odayı sarmıştı. George'un ofisinin telefon hattı ve sigorta kutunda yangın çıkmıştı. Jennie eşini ve büyük oğlunu uyandırdı. George, Jennie, Marion, Sylvia, John ve George Jr, duman saran evden kaçmayı başardı. Üst kattaki çocuklarından ise bir türlü yanıt alamadılar. Zira merdivenler de alev almıştı ve kimse yukarı çıkamamıştı.

45 dakika sürdü, çocuklar ortadan kayboldu Kimse ne olduğunu çözemiyor

BİR TÜRLÜ ÜST KATA ULAŞAMADILAR

Evdeki çocuklarını kurtarmak için çabalayan George, her zamanki yerinde duran merdivenin gitmiş olduğunu fark etti. Yangını söndürmek için kullanmak istedikleri su fıçısı da donmuştu. Dahası, bir gün önce mükemmel çalışan iki kamyon da çalışamaz hale gelmişti ve kurtarma çalışmalarında kullanılamıyordu. Artık Sodder ailesinin yangını izlemekten başka seçeneği kalmamıştı.

45 dakika süren yangında Sodder ailesi, evin içinde olduklarını düşündükleri 5 çocuğunun da öldüğünü düşündü. İtfaiye de sabaha kadar gelmedi. Geldiklerinde ise geriye yalnızca küller kalmıştı. Fakat bir terslik vardı.

KALINTILARIN ARASINDAKİ ESRAR

İtfaiyecilerden biri Jennie'nin kardeşiydi. Evden geriye kalan küllere bakan ekip, herhangi bir kemik bulamadıklarını söyledi.

Başka bir iddiaya göreyse itfaiye ekibi kemik ve iç organ kalıntıları bulmuş ancak aileye söylememeyi tercih etmişti. Yine de son karar olarak çocukların ev yangınında öldükleri ve ortamın vücutlarının tamamen yok olacak kadar sıcak olduğu açıklandı. Aramalarda evin bahçesinde bir de el bombası bulundu.

HÂLÂ ÇÖZÜLEMEDİ

Hayatta kalan Sodder ailesi üyeleri, beş çocuklarının yangında öldüklerine inanmadı. Aileye göre çocukları bir şekilde ya kaçmış ya da kaçırılmıştı. Aile 1950'li yıllarda davanın kapanmaması için gizemli olayı çözecek kişilere ödül teklifinde bulundu.

Yangının öncesinde ve sonrasında yaşanan olaylara dikkat çeken aile, George'un Mussolini karşıtı olduğu için çocuklarının Sicilya mafyası tarafından kaçırıldığına inanmaya başladı. Yangından sonra ifade veren mahalle sakinleri, George’un Mussolini’ye karşı beslediği nefret ile çocuklarının kaçırılması arasında bir bağlantı olabileceğini ifade etti. Ancak polis her iki olay arasında bağlantı bulamadı.

HAYATTA KALAN OĞLUNUN FOTOĞRAFI

1960'lı yıllarda ise ailenin eline, ev yangınında öldüğü düşünülen çocuklarından birinin büyümüş hali olduğu öne sürülen bir fotoğraf geçti. Adresi olmayan bir mektubun içinden çıkan fotoğrafta "Louis Sodder. Kardeşim Frankie'yi seviyorum" yazıyordu. Aile mektubu gönderen kişinin ortaya çıkması için dedektif tutsa da çabaları sonuç vermedi.

45 dakika sürdü, çocuklar ortadan kayboldu Kimse ne olduğunu çözemiyor

Sodder ailesinin hayatta kalan son üyesi Sylvia Sodder Paxton, 2021'de öldü. Sodder ailesi olayı, ABD tarihinin çözülememiş en gizemli olaylarından biri olmaya devam ediyor.