Gazete Vatan Logo

Yeni istihdam paketi 2020 belli oldu! Yeni istihdam paketinde neler var?

Yeni istihdam paketinde neler var? Sorusu Yeni İstihdam Kalkanı paketi içeriğinin paylaşılmasıyla netleşti. İstihdam Kalkanı Paketi ile salgınla getirilen işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılması gündemde. Ücretsiz izne çıkarılan işçilere nakit desteği de 3 ay daha sürecek. Kısa çalışma ödeneğinin de model değişikliğiyle sürmesi bekleniyor. İşte Yeni istihdam paketi 2020 hakkında merak edilenler….

Yeni istihdam paketi 2020 belli oldu! Yeni istihdam paketinde neler var?

Yeni İstihdam Kalkanı paketinin ayrıntıları belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde İstihdam Kalkanı paketini açıklamıştı. NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen, paketin detaylarını paylaştı. Peki, Yeni istihdam paketinde neler var?

YENİ İSTİHDAM PAKETİ DETAYLARI

Normalleşme sürecinde yeni İstihdam Kalkanı Paketi'nin ayrıntıları belli oldu. NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen, paketin detaylarını şu şekilde anlattı:

* Salgınla getirilen işten çıkarma yasağı 3 ay daha uzatılacak.

* Ücretsiz izne çıkarılan işçilere nakit desteği 3 ay daha sürecek. İşverene istihdamı koruması şartıyla teşvik verilmesi gündemde.

* Kısa çalışma ödeneği uygulaması model değişikliğiyle sürecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Haberin Devamı

Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında;

İşçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi, Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi hizmetleri sağlanmaktadır.

İşyerinde Kısa Çalışma Ödeneği'nin Uygulanabilmesi için;

İşverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR'a başvuruda bulunması ve İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmektedir.

İşçinin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilmesi İçin;

İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması, kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması), İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Haberin Devamı