Gazete Vatan Logo

Eğitim ödeneği ne zaman yatacak? MEB 1200 lira ödeyecek!

Yüz binlerce kişi bekliyordu ve belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) okullar 31 Ağustos'ta açılıyor. Her yıl MEB tarafından öğretmenlere ödenen eğitime hazırlık ödeneğinin ne zaman ödeneceği internette merak edilen konuların başında geliyor. Eğitime hazırlık ödeneği fiilen görevde olmayıp eğitim-öğretim yılı içerisinde göreve başlayanlara, göreve başlamalarından sonra belirli oranlarda ödeniyor. Peki, MEB Eğitim ödeneği ne zaman yatacak? MEB 2020 öğretmen kırtasiye yardımı ne zaman verilecek? İşte MEB eğitim ödeneği ile ilgili merak edilenler...

Eğitim ödeneği ne zaman yatacak? MEB 1200 lira ödeyecek!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), her yıl ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla öğretmenlere eğitime hazırlık ödeneği ödüyor. MEB eğitime hazırlık ödeneği fiilen görevde olmayıp eğitim-öğretim yılı içerisinde göreve başlayanlara, göreve başlamalarından sonra belirli oranlarda ödeniyor.

MEB EĞİTİM ÖDENEĞİ KİMLERE ÖDENİR?

Öğretim yılına hazırlık ödeneği, ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları da dahil olmak üzere fiilen öğretmenlik yapanlara ödenir.

MEB NE KADAR EĞİTİM ÖDENEĞİ VERİYOR?

Ödeneğin tutarı, hakem kurulu kararıyla bin 210 lira olarak belirlendi. Ödeneğin damga vergisi kesilmiş, yani net tutarı ise bin 200 lira 82 kuruş olacak.

Eylül 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararına göre, öğretmenlerin öğretim yılına hazırlık ödeneğine her yıl için yüzde 2,5 zam yapılmıştı. Kararda açıklanan ilgili madde: Öğretim yılına hazırlık ödeneği Madde 11- (1) 657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesinde öngörülen öğretim yılma hazırlık ödeneği; 2020 yılında 1.210 TL, 2021 yılında 1.250 TL olarak ödenir. Yapılacak ödemeden binde 8 damga vergisi kesildikten sonra kadrolu öğretmenlere 1.200,32 TL net ödeme yapılacak. Sözleşmeli öğretmenlerin ayrıca SGK kesintisi olduğundan bu öğretmenlere net olarak 1.032,28 TL ödeme yapılacak.

EĞİTİM ÖDENEĞİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Eğitim Ödeneği - Çeşitli sebeplerle (askerlik, ücretsiz izin, doğum izni vs.) Eylül ayı içerisinde fiilen görevde olmayıp eğitim-öğretim yılı içerisinde göreve başlayanlara, göreve başlamalarından sonra belirli oranlarda ödeniyor.