Bitlis şehitlerimizin kimlikleri belli oldu

DHA/AA |  04 Mart 2021 Perşembe - 23:12 | Son Güncelleme : 05 03 2021 - 1:35

Tatvan'daki helikopter kazasında şehit olan 11 askeri personelin kimliği belli oldu. 11 şehidimizin olduğu kazada 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş'ın da şehit olduğu açıklanmıştı.


Milli Savunma Bakanlığı Tatvan'daki askeri helikopter  kazasında şehit olan 11 askerin kimliğini açıkladı. 
 
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza  kırıma uğrayan helikopterde bulunan Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy),  Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz (Kahramanmaraş-Afşin), Albay Şentürk Aydınyer  (Kars), Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (Samsun-Bafra), Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet  Demir (Kahramanmaraş-Onikişubat), Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu  (Kırıkkale), Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (Trabzon-Of), Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal  (Afyonkarahisar-Dinar), Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (Afyonkarahisar),  Uzman Çavuş Tolga Demirci (Kayseri-Pınarbaşı) ve Uzman Çavuş Hakan Gül (Amasya)  şehit oldu.
 
Açıklamada yaralananların ise Binbaşı Alptekin Köprülü (Gümüşhane) ve  Yüzbaşı Ender Uzunçakmak (Ordu-Kabadüz) olduğu bildirildi.
 
Milli Savunma Bakanlığı, Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere saat  13.55'te kalkan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait Cougar tipi helikopterle saat  14.25'te irtibatın kesildiğini, bölgede başlatılan arama çalışmaları sonucu  helikopterin kaza kırıma uğradığının tespit edildiğini bildirmişti.
 
Yapılan ilk açıklamada 9 personelin şehit olduğu, 4 personelin  yaralandığı belirtilirken, yaralı 2 askerin daha hastanedeki tüm müdahalelere  rağmen kurtarılamadığı bilgisi verilerek şehit sayısının 11'e yükseldiği  duyurulmuştu.
 
 
Ankara'ya şehit ateşi düştü!
 
Bitlis'in Tatvan ilçesinde askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan Jandarma İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer'in (49) şehadet haberi, Ankara'daki evine ulaştı.
 
Bingöl'den Tatvan'a giderken kaza kırıma uğrayan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Cougar tipi helikopterde şehit olan 11 askerden Jandarma İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer'in acı haberi, Ankara'nın Çankaya ilçesindeki evi ile Yenimahalle ilçesindeki baba evine ulaştı. Sağlık ekipleri eşliğinde eve gelen askeri yetkililerden şehadet haberini alan ailesi gözyaşlarına boğuldu. Şehidin evinin bulunduğu bina ile baba evi komşuları tarafından Türk bayraklarıyla donatıldı.
 
Şehit Kurmay Albay Şentürk Aydınyer ve eşi Semra Aydınyer'in (49), 20 ve 16 yaşlarında iki kızının olduğu öğrenildi. Kars nüfusuna kayıtlı olan ve 20 senedir Ankara'da yaşadığı belirtilen Şehit Aydınyer'in cenazesinin yarın Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilmesi bekleniyor.
 
 
ŞÜKRÜ KARADİREK (29) - AFYONKARAHİSAR
 
Helikopter Teknisyen Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek'in Afyonkarahisar'daki ailesine şehadet haberi verildi. Şehit Karadirek'in evli ve 5 aylık oğlu olduğu, bir hafta önce de ailesini ziyaret ettiği öğrenildi.
 
 
HAKAN GÜL (45) - AMASYA
 
Piyade Uzman Çavuş Hakan Gül’ün (45) acı haberi, memleketi Amasya'ya ulaştı. Şehidin cenazesinin Amasya'da toprağa verileceği belirtildi.
 
 
TAYFUN KUREŞ (36) - ANKARA
 
Evli ve 1 erkek çocuk babası olan Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş'in (36) acı haberi memleketi Trabzon'u hüzne boğdu. Şehit Yüzbaşı Kureş'in naaşının ailesinin yaşadığı Ankara'da toprağa verileceği belirtildi.
 
YARALILARIN TEDAVİSİ SÜRÜYOR
 
Tatvan’da kaza kırıma uğrayan helikopterden yaralı olarak kurtulan Binbaşı Alptekin Köprülü ile Yüzbaşı Ender Uzunçakmak'ın tedavilerine Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi'nde devam ediliyor.

ETİKETLER

Bitlis Tatvan asker