19 aylık ay düğümleri süreci başlıyor

20 Ocak 2022

Reddetmeye, görmezden gelmeye devam ettiğiniz ve gerçekliğini kabul etmediğiniz ne varsa, şu anda teker teker varlıklarını ispatlamaya başlıyorlar…

Hazır mısınız?

Çoğunlukla yaşanılan şeylerde insanlar kendilerini pek de suçlu görmezler. Hatta mağdur olduklarını düşünürler. En zor zamanları kendileri yaşamış, krizlerle uğraşmak zorunda kalmışlardır. Hatta neredeyse, sadece acı çeken ve bedel ödeyenin bizzat kendileri olduğuna ant içebilirler. Fakat bu durum aslında önlerinde duran gerçekliği kabul etmek istemeyişlerinden, hatta bir türlü gözüne batsa da görmemek için direndiklerinden kaynaklanır. Çünkü eğer gerçekten bakarlarsa, kendileriyle yüzleşecek olmaları kaçınılmazdır.

Bir önceki yazımızda artık yüklerin ineceğinden bahsetmiştim. Şimdi ise, egolarını yük olarak taşıtanlara göz atalım.

Eğer bu süreçte, siz üstünü örtmeye çalıştıkça, ısrarla yukarı fışkırmaya çalışan bir kaynak varsa durup düşünmeniz ve farkına varmanız gerekiyor. 29 Ocak itibariyle Venüs ileri hareketine başladıktan sonra, nasıl olsa kendi kendine hallolur diye düşündüğünüz konulardan maalesef pek de kaçışınız kalmayacak gibi görünüyor. Özellikle geçmişte bıraktığınızı sandığınız her dosya, her kelime, her hikayenin yeniden uyanışınıza şahit olabilirsiniz.

Yine bu süreçte eğer yapılan hataların farkına varıp, sorumluluklarınızı üstelenebilirseniz, süreç tekrar etmeyerek konularınız kapanacaktır. Ancak, önümüzde yeni 19 aylık ay düğümleri süreci başlıyor.

Devamını Oku

Yengeç Dolunayı gerçekleşiyor, 18 Ocak’a dikkat!

13 Ocak 2022

Orijinal adı Cancer olan ve aslında bizim yengeç olarak bildiğimiz takım yıldız adının gerçekte Kerevit olduğunu söyleyerek başlayalım… Cancer da bildiğimiz kanser. Ne alakası var değil mi isimlerin? Efenin, kanser hücresi ilk kez görüntülendiğinde şekli kerevite benzediği için bu hücrelere cancer adı verilmiş. Peki takım yıldıza neden bu isim verilmiş? Buna da, kerevit üreme zamanı olarak tahmin yürütebiliriz. Eski zamanlarda, gökyüzünün ne zaman ne yapılacağını söyleyen bir saat/takvim gibi kullanıldığını anlamak zor değil. Ne zamanı? Kerevit zamanı… Ne zamanı Akrebin kış uykusundan uyanma zamanı gibi… (Bundan sonrasında artık kerevit yerine alıştığımız yengeç ifadesi devam edeceğiz.

Astrolojide de yengeç takım yıldızı aileyi, evi, yuvayı, kökleri, vatanı, devleti, beslenmeyi, savunmayı, en karanlık yerleri, atalarımızı ve bunların anlamlarının altında yatan her şeyi temsil eder. 18 Ocak’ta Yengeç Takım Yıldızı’nın önünde dolunay gerçekleşiyor.

Dolunayda da ayın güneşten aldığı ışığın tamamını yansıtabilmesi mümkün olur. Gökyüzünde neredeyse diğer ışıklar gücünün yitiriyor.

O halde karanlıkta kalan ne varsa aydınlanıyor.. Özellikle aile ve evimizle ilgili. Yay Yeni Ayı’nda aldığımız kararlar, giriştiğimiz mücadeleler adeta ailemizin ve evimizin üstünde tamamlanıyor. Artık görmeye başlıyoruz. Zor olan yanı, eğer aldığımız kararlar yenilenme ve yeni yaşama ait değilse, zor süreçlere hazır olmak gerekiyor. Çünkü 29 Ocak’taki ikinci Venüs Es ailemizdeki bağların sadece sevgi üzerine kurulmadığını görmemizi sağlayacak. Bu aile üyeleri, anne-babanız olabileceği gibi, eşiniz, kardeşleriniz hatta çocuklarınız bile olabilir. Özellikle evliliklerde çok fazla ayrılık kararı veya intikam döngüleri aktifleşebilir.

Beslenme konularımızı da içerdiği için, bu dönem çok fazla sevme-sevilme ihtiyacı duyabilirsiniz. Fakat unutmayın ki, eğer sevdiğiniz gerçekte karşınızdaki insan değil de; hayal ettiğiniz ruhu sıkıştırmaya çalıştığınız bir bedense, evliliğiniz/ilişkiniz sadece projesel bir süreçse, maddi ya da manevi alışveriş üzerine kuruluysa önümüzdeki süreçte bitişlere hazır olmak gerekiyor.

Eğer Aralık ayının ikinci yarısında sonlanan ilişkileriniz varsa, 29 Ocak sonrası Şubat sonuna kadar pişman olabileceğiniz bir döngüye girebilirsiniz.

Genellikle ipleri bırakmak istemeyiz. Fakat ne zaman daha sıkı kavrasak daha çok canımız yanar. Her zaman söylerim; “Gerçekse, olsun.” Şimdi sevgideki gerçekliklerle karşılaşma zamanı.

Devamını Oku

Merkür, Boğa burcunda yavaşlıyor! 48 saat sürecek, 13 Ocak’a dikkat…

10 Ocak 2022

13 Ocak 2022 saat 13.40 civarında başlayacak Boğa Takım Yıldızındaki Merkür yavaşlaması tam 48 saat sürerek, 15 Ocak 2022’ye dek devam edecek. Boğa arketipi gerek astrolojide gerekse doğada güç ile alakalıdır. Boğanın gücü hem üreme yeteneğindeki başarısından hem de fiziksel gücünden kaynaklanır. Yük çekebilme gücünden…

Güç, güven verir. Geleceğimiz ne kadar güvende? Merkür Boğa’da es. Merkür ise, hava elementinin en hızlı hareket eden minör gezegenidir. Hava, doğa gözlemlerinde sürekli hareket eden yaşamsal bir haldir. Her şeyi taşır. Sesi taşır, suyu taşır, bulutu taşır, nefesi taşır, virüsü taşır, ateşi taşır… artık havaya ne denk geldiyse, onu taşır. Eğer havanın taşıyıcısı Merkür olursa daha hızlı taşır çünkü gökyüzünde Ay’dan sonra güneş sisteminde astrolojiye dahil edilen en hızlı hareket eden gök cismidir. Yavaşladığı an daha yoğun düşünmeye başladığımız andır. Ve bu nokta gerçekten çok önemlidir.

MERKÜR BOĞA’DA ES (DURAKSIYOR, YAVAŞLIYOR)

Özellikle teknolojik ve dijital olan her alanda yavaşlamalar yaşayacağımız, geleceğimizin güvenliğini tahmin edemediğimiz, ticaretin yavaşlayacağı 48 saatlik bir etki. Dahası; asla, asla demememiz gerektiğinin yüzümüze tokat gibi çarpacağı, “bana bunu nasıl yapar?” cümlesi ile kompozisyonu kapatacağımız sadece 48 saatlik bir süreçten bahsediyoruz. Etken ya da edilgen olmanız konuyu değiştirmeyecek olsa da, özünde hani yıllardır biriken o duyguların sese dönüştüğü 48 saat. Ben bittim şimdi sen düşün diyerek, yaşadığınız yoğun duyguları, taşıdığınız ağırlıkları, yorgunlukları, karşınızdakinin/karşınızdakilerin seçimleri sebebiyle sizin ödediğiniz bedelleri, giderken sanki hiç yokmuşsunuz gibi davrananların ardında bıraktığı ve hala taşımakta olduğunuz yükleri, belki bir cümle ile belki bir kitap kalınlığında indirdiğiniz 48 saat.

DİĞER YANDAN… “DUR, Bİ DÜŞÜN!”

Koşullarınızı ve yolunuzu gözden geçirin. Aldığınız kararları sorgulayın ve gerçekten güvende olup olmadığınızdan emin olun. Çünkü kısa bir zaman sonra, bu kararların doğru ya da yanlış olduğunu kesin olarak anlayacağınız şeyler yaşanacak. Ve kararının yanlış olduğunu anlarsanız, başlangıçtan daha ağır bedeller ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Devamını Oku

Neptün, takım yıldız değiştirmeye hazırlanıyor

6 Ocak 2022

“2020 fragmandı. Film 2021’de başlıyor” demiştik. O halde 2022 olay akışını anlamaya başlayacağımız, süreçte içinde bulunduğumuz konunun özünü kavrayacağımız bir yıl olacak. Çünkü, jenerasyon gezegenlerinden Neptün takım yıldız değiştirmeye hazırlanıyor. Bu demek ki, artık büyük ve kangren olmuş bir şey sona erecek ve bir köprü kurulacak. Neptün, Kova takım yıldızından çıkıp, Balık takım yıldızında ilerlemeye başlayacak.

Hadi yakın tarihe göz atalım… Yıl 2009 – Neptün Kova Takım Yıldızı’na giriş yaptı. Apple bugünün temeli olacak Iphone cihazları üretmesiyle, tüm dünya çocukları aynı oyunları oynamaya başladı, aynı dili konuşmaya evirildi. Beraberinde tüm dünyada iletişim alanı başta olmak üzere teknolojide globalleşme adına devrim niteliğinde keşifleri ve gelişmeleri başlattı. Üstelik gelişim süresi bundan önceki 50 yıla eşdeğer bir 12-13 yıla bedeldi. Birleşme ve bütünleşme enerjisi teknolojinin kullanıldığı her alanda aktifleşti.

2022 Ekim’de Neptün’ün Balıklar Takım Yıldızı’na geçişi ile, yaşadığımız hızlı teknoloji ve iletişim alanındaki gelişmeleri daha da çoğaltacak hatta 2025 yılında neredeyse tüm dünya insanlarının kullanımı başlayacaktır. Evet arada sadece 3-4 yıllık bir süreçte belki de Metaverse sürecini ya da bu tarzda yaşam ağına adım atacağız.

Yeni, uzaklık algısını ortadan kaldıran iletişim alanındaki birleşme döngüsüne, yaşam alanlarındaki dönüşüm de eşlik edecek.
Genel anlamda Neptün üst yeteneklerimiz, en iyi yaptıklarımız, en derinde olanlarımızdır. Uyum, yaratıcılık, sanatın en üst oktavıdır.

Kova arketipi ise 2022 yılında hem Neptün’ün, hem de Jüpiter’in geçişini ağırlıyor. İsyanların, ayaklanmaların, devrimlerin, göçlerin, teknolojinin zirve yapacağı bir yıl olacağını çıkarabiliriz.

Diğer yandan aslında 2022 yılı 30 Nisan ayında Koç’taki Güneş Tutulması ile başlayacak. Adeta reset etkisi yapacak bu yıl başlangıcı, her şeyi aniden ve plansız yaşayacağımızın ifadesi. Mücadelenin, gerginliğin, köklü ve uzun yıllar etkisi sürecek başlangıçları yaşamaya şimdiden kendimizi hazırlamak yerinde olacaktır.

Devamını Oku

‘Burç diye bir şey de retro da yok, takım yıldızlar var’

3 Ocak 2022

 

‘Doğrunun milyonlarca yüzü vardır, ancak gerçek tektir.’ Herman Hesse…

Bir şey, aynı anda hem doğru hem de gerçek olabileceği gibi, hem yanlış hem de yine gerçek olabilir. Ancak bir şey sadece ya gerçektir ya da değildir. Daha basit bir ifade ile, doğru, "bilginin”, gerçek ise "varlığın" kategorisidir. Diyelim ki; elimizde bir kalem var. “Var” ise yani tüm somut kanıtlar kalemin varlığını ispatlıyorsa bu gerçektir. Ancak kalemin rahatlığı, durduğu yer, yazı performansı gibi bilgiler kullanıcıya göre değişkenlik gösterir. Elleri nasırlı bir kişi için ucundaki kenarlar acı verdiği için rahat kullanım olanağı vermezken, çok yazı yazmayan kişi ergonomik olabilir. Veya, yukarıdan bakan gözlemci için masanın sol köşesinde duruyorken, 2 metre uzaktan bakan gözlemci için görünmüyor olabilir. Neticede değişmeyen gerçek kalemin varlığıdır. Yani uzaktan bakan gözlemci görmüyor diye kalemin olmadığı söylenemez. Vardır. Var ise gerçektir.

Doğrusunu isterseniz, gökyüzüne bakanlar için de durum aynen böyledir. Astronomi ve uzay bilimlerini konunun dışında bırakarak, biz astrologlar da gökyüzüne farklı farklı yerlerden bakıyoruz. Kimimiz dünyadan, kimimiz güneşin üstünden, kimimiz tutulma akslarından ve kocaman uzay boşluğundan kimimiz herhangi bir yerden…

Dolayısı ile astrolojik analizleri okurken farklı ekoller (bakış açıları), farklı gezegen yerleşimleri ile karşınıza çıkabilir. Bu durum başlangıçta yoğun bir kafa karışıklığı yaratsa da, gerçek doğru arasındaki faka tekrar göz atmanızı tavsiye ediyorum.
Ben ve birlikte yürüdüğümüz Astrolomi Ekolü gerçek gökyüzü dizilimini kıstas alarak analizlerimizi hazırlıyoruz. Sonuçları bizi oldukça memnun ediyor. Peki bu gerçek dizilim ve hareket döngüsünde ne var ne yok?

Öncelikle retro yok… Evet güneş sisteminde gezegenler ve cüce gezegenler retro hareket denilen geri gitmeni eylemini yapmazlar. Astrolomi Ekolünde de retro hareket yoktur. Sadece miladi takvime göre belirli periyotlarda, iki gün kadar S (es) adını verdiğimiz yavaşlama hareketini gerçekleştirirler. İkincil olarak burç diye bir şey yoktur. Takım yıldızlar vardır. En çok öne çıkan diğer konu ise, aslında ana burç dediğimiz şey de gerçek değildir. Böyle bir şey yoktur. Klasik, modern ve daha birçok astroloji ekolünde, doğduğunuz gün dünyadan güneşe bakıp, güneşi hangi takım yıldızının önünde görüyorsak kişinin o burç olduğu kabul edilir. Fakat durum bu olsaydı dünyada genel notalarda 12 tip insan olmalıydı. Ayrıca tanımları okuduğunuzda size sadece 100 maddelik özellik sıralamasından en fazla yüzde 30 ile 50 arasında özelliğin uyduğunu da fark edebilirsiniz. Ki bu oranı, herhangi bir şekilde gelişi güzel söylenmiş 100 cümle içinde de yakalayabilirsiniz.

Fakat Astrolomi Ekolü olarak biz dünyadan güneşe bakmıyoruz. Çünkü güneş değil, biz güneşin etrafında hareket ediyoruz. (Gerçekte elbette güneş sistemimizin bütüncül olarak hareketi var, ancak sistem içinde güneş dünyanın etrafında değil, dünya güneşin etrafında dönüyor.)

Devamını Oku

Ay, Terazi Takım Yıldızına geçiyor, harika üç gün başlıyor…

28 Aralık 2021


Yeni yıla sayılı günler kalmışken, rüyalarımızın her geçen gün daha da aktifleşmeye başladığı bir döngüye girdik/giriyoruz. Bilinçaltımız; “Gel seninle şöyle bi adam akıllı konuşalım, şunları, bunları yapıyorsun ama aslında sebebi falanlar, filanlar…” demiyor maalesef. Bilinçaltımızın bizimle iletişim kurmak için kullandığı dil sembolizmdir. Ve bu sembolleri en çok rüyalarımız aracılığı ile dile, akla getirir. Rüyalarımızda ve günlük hayatımızda sıklıkla gördüğümüz – karşımıza çıkan ve tekrarlayan; aynı renk, aynı sayılar, aynı objeler, aynı isimler bize her zaman bir şeyler anlatmaya çalışır.

Bu sembollere; ezoterik, okültist ve spiritüel bakış açıları genel olarak ortak anlamlar yüklemeye çalışsa da, her birimizin doğduğu coğrafya, büyüdüğü aile, eğitim olanakları/olanaksızlıkları, tercihleri, genetik kodları büyük ya da küçük farklılıklar içerir. Sonuçta hiçbirimiz, diğerimizin aynısı olmayız, dolayısıyla her sembol, her birimiz için bambaşka anlamlarda zihnimizde görselleşir.

Kırmızı bir elma, X için anılarında mutlu bir akşam yemeği sonrasında babasının soyarak ikram ettiği meyve olarak babayı ifade ederken, küçük yaşlarda üzerinde elma desenli t-shirt giyen birisi tarafından zorbalığa uğrayan kişi için korku ya da çaresizlik olabilir.

Müzik de böyledir. Bir şarkıyı dinleyen farklı kişiler farklı ruh hallerinde, bağımsız tepkiler verebilir.
Astrolojinin de ana amacı, gökyüzünde kendi şarkılarının frekanslarını yayan gezegenlere, verilebilecek farklı tepkileri anlamaya çalışır. Çünkü gökyüzünün her zaman söylediği bir şarkı vardır. Asla birebir öncekilerle aynı olamayan, ama benzerlikler taşıyabilen…

Yani; Ay, bu gece itibariyle Başak Takım Yıldızı’ndaki ilerleyişini tamamlamak üzere… Biraz daha derinlere gideceğiz. Rüyalar anlamsız gibi görünse de, bize mutlaka anlatmaya çalıştığı mesajları almaya çalışalım. Özellikle, yakın gelecekle ilgili aldığımız kararların olabilecek sonuçları hakkında, zihnimizin ulaştığı çıkarımları bize sunabilir.

Devamını Oku