Gazete Vatan Logo

Hasankeyf’i AİHM kurtaracak

Yapılacak baraj sonrası sular altında kalacak Hasankeyf ile ilgili AİHM’de açılan davada önemli bir karar çıktı. Davayı açanlardan avukat Murat Cano, “İç hukuktaki gelişmeler, Hasankeyf’i kurtarmaya yetmedi.

Hasankeyf’i AİHM kurtaracak

Barajın inşası devam ediyor. Bunun üzerine davanın öncelikli dava sayılmasını, AİHM’den talep ettik. AİHM, 19 Kasım 2015 tarihli yazı ile davayı öncelikli dava olarak değerlendirmeye karar verdiğini bildirdi. AİHM, konunun önemi ve ivediliğini dikkate alarak davaların ele alınış sıralarını tespit eder. Hasankeyf öncelikli dava olarak tespit edilmiş oldu” dedi.

İstisnai kültür değeri

Davacılardan Magma Dergisi Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, “Hasankeyf ile insan hakları arasında bir ilişki kurarak bu davayı açmıştık. İnsan yalnızca bedensel işkenceye maruz kalmaz, kültürel işkenceyle de karşılaşabilir. İnsanın kültürel değerlerinin yok edilmesi de insan haklarına aykırı sayılmalıdır” diye konuştu. AİHM’deki dava dosyasında Hasankeyf, farklı uygarlıkların ürettikleri 550 arkeolojik yerleşmeyi, bir bütün halinde barındıran Türkiye’nin ve Akdeniz Kültür Havzası’nın istisnai kültür değerlerinden biri olarak tanımlanıyor.