Geri Dön

6'lı masanın anayasa önerisine AK Parti'den ilk tepki

6'lı masanın anayasa önerisiyle ilgili konuşan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Türkiye yine eskisi sistem içi tartışmalarla, krizlerde baş başa kalacaktır." ifadelerini kullandı.

6'lı masanın anayasa önerisine AK Parti'den ilk tepki

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti İlçe Kadın Kolları Buluşması'nda açıklamalarda bulundu. 6'lı masanın anayasa çalışmasıyla ilgili konuşan Çelik, "Türkiye yine eskisi gibi sistem içi tartışmalarla, krizlerde baş başa kalacaktır. Türkiye'nin kazanımlarını geri götürmeye çalışanlara karşı 2023'e karşı daha büyük bir demokrasi mücadelesi vermek zorundayız. Ortaya koyulan maddelerin siyasi temsili olmaz. Buradan vatandaşın iradesi yansıması konusunda baktığımızda eski Türkiye'nin yeniden dirilteceğini görürsünüz." ifadelerini kullandı.

"KİMSE GERİ ALAMAZ"

Çelik'in açıklamaları şöyle:

Hiç kimse Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi hakkını geri alamaz. Herhangi bir şekilde halk oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı'nın yürütme ile ilgili hiçbir meseleye katılamaması gibi bir şey söz konusu olamayacaktır. Bunun Erdoğan karşıtlığı üzerine kurulduğunu görmek mümkündür. Buradan nasıl bir siyasi sonuç çıkar, buradan nasıl bir devlet hayatı çıkar diye baktığınızda geçmişteki vesayetin o karanlık günlerinin yeniden diriltileceği siyasi tablonun çıkacağını görürsünüz. Bugün 6'lı masa üzerinden Türkiye'ye demokrasi getireceğiz diyenlerin yaptığı şeyin Türkiye'nin geçmişte yaşadığı vesayetin yeniden dirileceği ortamın oluşmasından başka işe yaramayacağını ifade etmek gerekir.Yakın zamanda bunların bir eski bakanları çıktı, CHP adına konuşarak 'İktidara geldiğimizde türbanla mücadele edeceğiz' diyerek bu vesayetin ipuçlarını göstermeye başladılar.

Türkiye'de geçmiş zamanlarda siz ne zaman sistemi düzeltmeye çalışsanız hemen bir rejim tartışması çıkarırlardı. Türkiye'nin en büyük hareketi olan AK Parti'ye karşı kapatma davasının açıldığı günlerden geldik. Cumhuriyet tarihinde son derece önemli dönüm noktalarına imza atmış bir siyasi partiyiz biz.

Muhtıra teşebbüsü verilmeye çalışıldığı zaman ne olmuştu? 27 Nisan'da o muhtıra teşebbüsü ortaya koyulduğu zaman Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir başbakan bu muhtırayı reddetti. Hiç kimse milletin seçtiği hükümete muhtıra veremez, dayatmada bulunamaz. Cumhurbaşkanımızın Başbakanken o muhtıra teşebbüsünü geri çevirmesi sayesinde o muhtıra teşebbüsünden çıktı, kağıt parçasına döndü.