Geri Dön

Yeni salgın mı başlıyor? Yeni virüs domates gribi nedir? Domates gribi belirtileri neler, tedavisi var mı?

Dünya yeni salgın alarmı! Yeni virüs ortaya çıktı. 5 yaşın altındaki çocukları etkiliyor ve hızla yayılıyor. Domates gribi olarak bilinen kırmızı kabarcıklı hastalık dünyada paniğe neden oldu. Koronavirüs ve alt varyantlar ile maymun çiçeği ile ilgili mücadele devam ederken yeni virüs domates giribi endişeleri arttırdı. Peki, Domates gribi nedir? Domates gribi belirtileri neler, tedavisi var mı? Domates gribi bulaşıcı mı? Domates gribi öldürücü mü? İşte detaylar…

Yeni salgın mı başlıyor? Yeni virüs domates gribi nedir? Domates gribi belirtileri neler, tedavisi var mı?

Dünya’da yeni virüs paniği! Salgın kapıda! Bulaşıcı olan virüs çocukları etkiliyor! Hindistan'dan yeni bir salgın alarmı geldi. Domates gribi olarak bilinen ve deride beliren ağrılı kırmızı kabarcıklardan adını alan yeni virüs endişeye neden oluyor. Peki, Domates gribi nedir? Domates gribi belirtileri neler, tedavisi var mı? Domates gribi bulaşıcı mı? Domates gribi öldürücü mü? İşte detaylar…

DOMATES GRİBİ NEDİR?

Hindistan'da son derece bulaşıcı domates giribi çıktı. Domates gribi olarak bilinen hastalık ilk olarak bu yıl Mayıs ayında tespit edildi ve şimdiye kadar beş yaşın altındaki 82 çocuk hastalığa yakalandı.

DOMATES GRİBİ BELİRTİLERİ NELER?

Adını deride oluşan kötü kırmızı kabarcıklardan alan domates gribi aynı zamanda yüksek ateş, kızarıklık ve yoğun eklem ağrılarına da neden oluyor. Domates gribinin en belirgin semptomu ciltte gözüken büyük kırmızı kabarcıklardır. Diğer semptomları ise yüksek ateş, yorgunluk, vücut ağrıları ve şiddetli eklem ağrılarıdır.

DOMATES GRİBİ BULAŞICI MI?

Hindistan'dan gelen bilgilere göre "domates gribi" hastalığının çok bulaşıcı olduğu belirtiliyor, teyit edilmiş vakalarla temas halinde olanlar bir hafta tecrit ediliyor.

DOMATES GRİBİNİN TEDAVİSİ VAR MI?

Ölümcül olmayan Domates Gribi'nin herhangi bir aşısı veya tedavisi bulunmuyor. Uzmanlar Domates gribi virüsüne karşı en etkili tedavinin bol sıvı almak ve istirahat etmek olduğunu belirtiyor.