Yeni Salgın

Yeni Salgın

Son dakika yeni salgın haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan yeni salgın ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını yeni salgın haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Yeni Salgın

haberleri sayfasında son dakika yaşanan yeni salgın gelişmeleri de dahil olmak üzere 3.514 yeni salgın haberi bulunmuştur. Tüm yeni salgın haberleri aşağıda listelenmiştir.
Türkiye'ye dolar yağacak! Yeni rezerv keşfedildi
Türkiye'ye dolar yağacak! Yeni rezerv keşfedildiTBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Bingöl'de keşfedilen 300 milyon tonluk demir cevheri rezervi için ilk aşamada 550 milyon dolar yatırım yapılacağını ve doğrudan bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi.
4.12.2022Ekonomi
Ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren flaş tahliye kararı!
Ev sahibi ve kiracıları ilgilendiren flaş tahliye kararı!Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kiracı ve kiralayanı yakından ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Hukuk Genel Kurulu, "Kiracı ve mülk sahibi arasında çeşitli sebeplerle açılmış ceza davaları varsa kira ilişkisi çekilmez hale geleceğinden tahliye kararı verilmelidir" dedi.
4.12.2022Ekonomi
Yeni salgın alarmı! Üç ölümcül virüs birleşti
Yeni salgın alarmı! Üç ölümcül virüs birleştiEge Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, son dönemde solunum yollarında 'üçlü virüs' olarak bir arada görülen rinovirüs, Respiratuvar Sinsitiyal Virüs (RSV) ve influenza ile ilgili uyarılarda bulundu. Sipahi, "Altta yatan hastalık, daha önce özellikle yakın zamanda hastalıkla karşılaşmış olmak, aşı durumu ve yaş gibi değişkenlere bağlı olmak üzere bu üç virüs de ölüme neden olabilmekte. RSV ve influenzanın solunum yollarında yarattığı hasar ise rinovirüse göre daha uzun sürebilmekte" dedi.
4.12.2022Gündem
Yeni salgın geliyor! Tarih verdi, korkutan uyarı
Yeni salgın geliyor! Tarih verdi, korkutan uyarıAnkara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, her yıl dünyada 700 bin kişinin, bilinçsiz antibiyotik tüketimi sonucu antibiyotik dirençli bakterilerden kaynaklanan enfeksiyon nedeniyle öldüğünü söyledi. Prof. Dr. Yarsan, "Eğer önlem alınmazsa 2050 yılında bu sayının 10 milyona ulaşacağı yönünde araştırmalar var. Bu, her 3 saniyede 1 insan ölümü demek. Şu anda ‘sessiz pandemi’ olarak devam eden antibiyotik direncine yönelik eğer önlem alınmazsa belli bir noktadan sonra Covid-19 pandemisinde yaşadığımız gibi gerçek bir pandemi haline gelecektir" dedi.
18.11.2022Gündem
Hastaneye başvuru oranları arttı! Bakanlık rehber yayımladı
Hastaneye başvuru oranları arttı! Bakanlık rehber yayımladıİstanbul'da sivrisinek salgını devam ediyor. Sağlık Bakanlığı İstanbul’da hastaneye başvuru oranlarını artıran sivrisineklere karşı ‘rehber’ hazırladı. Batı Nil Virüsü gibi farklı virüslerin yayılımında da etkili olabileceği bildirilen rehberde “Uzun kollu gömlek ve pantolon tercih edilmeli, kapı ve pencerelere sineklik takılmalı, cibinlik kullanılmalı, sarı renkli ampuller tercih edilmeli” önerileri yer alıyor.
20.09.2022Gündem
İstanbul'da yeni salgın alarmı! Hastanelere akın ettiler
İstanbul'da yeni salgın alarmı! Hastanelere akın ettilerİstanbul'da yeni salgın alarmı. Çok sayıda kişi hastanelere akın etti. İstanbul'da sivrisinek ısırığı nedeniyle hastanelere başvuranların sayısında artış yaşanıyor.
15.09.2022Yaşam
Yeni salgın paniği! Türkiye'de ilk kez tespit edildi
Yeni salgın paniği! Türkiye'de ilk kez tespit edildiZaman zamana kırsal bölgelerde kene kaynaklı hastalık ve ölümler gündeme gelirken, kene kaynaklı yeni bir bakterinin ilk kez Türkiye’de de tespit edildiği duyuruldu.
9.09.2022Gündem
Koronavirüs, maymun çiçeği derken yeni salgın patladı! Batı Nil virüsü komşuyu vurdu, çok sayıda ölü var...
Koronavirüs, maymun çiçeği derken yeni salgın patladı! Batı Nil virüsü komşuyu vurdu, çok sayıda ölü var...Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken, tüm dünyada maymun çiçeği virüsü paniği yaşanıyor. Gelen son açıklamaya göre ise Yunanistan’da patlak veren yeni virüs tüm dünyada endişeye neden oldu. Ülke Batı Nil virüsü nedeniyle 14 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Batı Nil Virüsü ile ilgili bilgi vererek, uyarılarda bulunan Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç, bu virüsü taşıyan sivrisineklerin Türkiye’de de görüldüğüne dikkati çekerek, “Tüm Batı Nil Virüsü vakalarının yüzde 1’i menenjit, ensefalit ve felç ile sonuçlanmaktadır. Ensefalit ile sonuçlanan vakaların ise yaklaşık yüzde 20’si hayatını kaybederken, bu oran felç vakalarında yüzde 10 ile yüzde 50 arasında yer alır” dedi.
7.09.2022Sağlık
Yeni salgın uyarısı! Bilim insanları açıkladı! Yeni pandemi ne olacak? Bilim insanları tarih verdi! Ölümcül olabilir!
Yeni salgın uyarısı! Bilim insanları açıkladı! Yeni pandemi ne olacak? Bilim insanları tarih verdi! Ölümcül olabilir!Bilim insanları uyardı! Yeni salgın kapıda! H5N1 virüsünün neden olduğu kuş gribi geçen yıla oranlar arttı. Virüsün insanlarda ölümcül sonuçları olabileceğine yönelik uyarılar geliyor. Özellikle mevsimsel grip ile aynı anda görülecek kuş gribi yeni bir pandemiye neden olabilir. Peki, Yeni pandemi ne olacak? Yeni salgına neden olacak virüs ne? H5N1 virüsü ölümcül mü? Kuş gribi yayılıyor mu? Kuş gribi ölümcül mü? İşte detaylar…
30.08.2022Sağlık
Koronavirüs ve maymun çiçeği derken yeni salgın patladı! Çok hızlı yayılıyor, çocuklar için büyük tehdit
Koronavirüs ve maymun çiçeği derken yeni salgın patladı! Çok hızlı yayılıyor, çocuklar için büyük tehditKoronavirüs ve maymun çiçeği derken yeni bir virüs daha patlak verdi. Hindistan'da 5-6 yaşlarındaki pek çok çocukta görülen; avuç içi, ayakaltı da dahil ciltte beliren kırmızı kabarcıklardan adını alan domates gribi, endişeye sebep oluyor. Grip hakkında bilgi veren Prof. Dr. Cihadiye Elif Öztürk, hastalığın hafif seyrettiğini belirterek, “Çocuklar arasında yayılma hızının kontrol altına alınması zor. Ayrıca nadir de olsa erişkinlerde de görülebilir” dedi.
26.08.2022Sağlık
Yeni salgın mı başlıyor? Yeni virüs domates gribi nedir? Domates gribi belirtileri neler, tedavisi var mı?
Yeni salgın mı başlıyor? Yeni virüs domates gribi nedir? Domates gribi belirtileri neler, tedavisi var mı?Dünya yeni salgın alarmı! Yeni virüs ortaya çıktı. 5 yaşın altındaki çocukları etkiliyor ve hızla yayılıyor. Domates gribi olarak bilinen kırmızı kabarcıklı hastalık dünyada paniğe neden oldu. Koronavirüs ve alt varyantlar ile maymun çiçeği ile ilgili mücadele devam ederken yeni virüs domates giribi endişeleri arttırdı. Peki, Domates gribi nedir? Domates gribi belirtileri neler, tedavisi var mı? Domates gribi bulaşıcı mı? Domates gribi öldürücü mü? İşte detaylar…
22.08.2022Sağlık
Koronavirüs ve maymun çiçeği virüsünden sonra yeni salgın paniği! Kabusun adresi yine Çin: Korkunun adı Langya henipavirüsü...
Koronavirüs ve maymun çiçeği virüsünden sonra yeni salgın paniği! Kabusun adresi yine Çin: Korkunun adı Langya henipavirüsü...Çin koronavirüs salgının dünyaya yayıldığı merkez olarak düşünülürken ülkede ortaya çıkan yeni virüs paniğe neden oldu. Koronavirüs salgınının başlangıç noktası olan Çin, salgın tüm dünyada unutulmaya yüz tutmuşken bile sıkı tedbirlerden vazgeçmiyor. Ülkede uygulanan ‘0 vaka’ politikası tartışmaya yaratırken bu kez de ‘yeni tanımlanmış’ bir virüsün ortaya çıkması herkesi bir kez daha paniğe sürükledi…
10.08.2022Dünya
Maymun çiçeği virüsü kapınca dünyanın gündemine oturmuştu! O sürece anlattı
Maymun çiçeği virüsü kapınca dünyanın gündemine oturmuştu! O sürece anlattıÖnce HIV ile mücadele etti, ardından pandemi döneminde Kovid geçirdi. Geçtiğimiz Haziran ayında ise maymun çiçeği virüsü nedeniyle 11 günü hastanede olmak üzere yaklaşık 3 hafta karantinada kaldı. İngiltere'de yaşayan Harun Tulunay (35), maymun çiçeği ile ilgili tecrübelerini paylaşınca, bir anda dünyanın gündemine oturdu. İngiltere'den Çin'e, Kanada'dan Hindistan'a kadar dünyanın her yerinde onun hikayesi yer aldı. Avrupa'da maymun çiçeği olduğunu açıklayan ilk hasta olduğu için Dünya Sağlık Örgütü onu, hastalığın farkındalık yüzü olarak tanıttı. Tulunay, Demirören Haber Ajansı'na yaşadıklarını anlattı. Harun Tulunay, "Ne HIV, ne maymun çiçeği, damgalanmak çok daha kötü etkiliyor" dedi.
31.07.2022Yaşam
Koronavirüs ile ilgili flaş açıklama! 6. dalga başladı!
Koronavirüs ile ilgili flaş açıklama! 6. dalga başladı!Son zamanlarda Kovid-19 vakalarında hızlı artış görülmesine rağmen vatandaşların rahat davrandığına dikkat çeken uzmanlar, 2.5 aydır kimsenin aşı yaptırmaya gelmediğini belirtiyor.
10.07.2022Gündem
Yeni salgın tehlikesi! 4 hafta canlı kalıyor
Yeni salgın tehlikesi! 4 hafta canlı kalıyor60 derece sıcaklığa kadar dayanıklı olan norovirüsün su ve gıdalara karışarak salgınlara yol açtığını belirten Uzm. Dr. Akif Çelik, “Norovirüsler hastane, yurt, kreş ve bakımevi gibi kalabalık ortamların çevre yüzeylerinde 3 ila 4 hafta canlı kalarak salgınlar için önemli bir bulaş kaynağıdır. Norovirüsler, her yaştaki insanı etkileyerek bulantı, kusma ve ishal gibi semptomlarla seyreder. Virüslere karşı etkili bir ilaç veya herhangi bir antibiyotik kullanımının da tedavide yeri yoktur” dedi.
5.07.2022Gündem
Sevgilisi ‘intihar etti’ dedi! Polis cesedin pozisyonundan cinayeti çözdü
Sevgilisi ‘intihar etti’ dedi! Polis cesedin pozisyonundan cinayeti çözdüKonya’da polis, Kübra Nur D. (20) ile yaşadığı evde intihar ettiği öne sürülen Mehmet Küpeli'nin (32), cesedin yatış ve tüfeğin pozisyonundan yola çıkarak öldürüldüğünü ortaya çıkardı. İlk ifadesinde Küpeli’nin intihar ettiğini öne süren Kübra Nur D., 5 ay sonra alınan ifadesinde cinayeti itiraf etti. Kübra Nur D., Küpeli’nin Adem Sükuti (35) ve İbrahim Akhançer (31) ile para meselesi yüzünden çıkan tartışmada öldürüldüğünü söyledi.
24.05.2022Yaşam
Yeni salgın çocukları vuruyor! Maymun çiçeği...
Yeni salgın çocukları vuruyor! Maymun çiçeği...Maymun çiçeği hastalığının çocuklarda daha ciddi seyredebileceği uyarısında bulunan Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kıvanç Şerefhanoğlu, Hastalık belirtileri 2-4 hafta sürer ve genellikle tedavi gerektirmeden kendi kendine iyileşir. Ancak hastalık şiddetli de seyredebilir ve akciğer enfeksiyonu, sepsis, beyin enfeksiyonu, kornea enfeksiyonu (körlüğe neden olabilir) gibi komplikasyonlara yol açabilir. Çocuklarda daha ciddi seyredebilir. Hastalık yüzde 3-6 arasında ölüme neden olabilmektedir dedi.
24.05.2022Yaşam
Yeni salgın patladı, dünya panikte! Skandal ‘fetiş festivali’ iddiası...
Yeni salgın patladı, dünya panikte! Skandal ‘fetiş festivali’ iddiası...Son dakika haberi... Koronavirüs pandemisinden sonra tüm dünyada şimdi de maymun çiçeği virüsü (Monkeypox) paniği yaşanıyor. Vakaların birçok ülkeye yayılması sonrası Dünya Sağlık Örgütü acil olarak toplanma kararı aldı. İddiaya göre yeni salgın, bir Avrupa ülkesinde 10 bin kişinin katıldığı fetiş festivali sonrası ortaya çıktı. Şimdi ise tüm gözler İspanya'da 80 bin kişinin katıldığı festivale çevrildi...
21.05.2022Dünya
Koronavirüsten sonra kabusun yeni adı Maymun çiçeği virüsü!  Bir ülkeye daha sıçradı: Flaş açıklama geldi...
Koronavirüsten sonra kabusun yeni adı Maymun çiçeği virüsü! Bir ülkeye daha sıçradı: Flaş açıklama geldi...Tüm dünaya 2 yılı aşkın süredir koronavirüsü ile mücadele ettikten sonra şimdi de Maymun çiçeği virüsü için alarma geçti. Virüs bir ülkeye daha sıçrarken merakla beklenen açıklama salgın konusunda ABD'nin en yetkili kurumu olan CDC'den geldi.
20.05.2022Dünya
Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya başvurusu... Stoltenberg: 'Türkiye ile temas halindeyiz'
Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya başvurusu... Stoltenberg: 'Türkiye ile temas halindeyiz'NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg İsveç ve Finlandiya'nın başvuru sürecine ilişkin yaptığı açıklamada "NATO'da anlaşmazlık olması yeni değil, sorunlar çözülür. Diyalog halindeyiz, Türkiye'nin endişelerini gidermeliyiz " ifadelerini kullandı.
19.05.2022Dünya
Yeni salgın alarmı! Çocukları vuruyor
Yeni salgın alarmı! Çocukları vuruyorABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), dün yaptığı açıklamayla ülkede çocuklara bulaşan ve kaynağı bilinmeyen akut hepatit vakasının 180’e ulaştığını duyurdu. Vakaların yarısında "Adenovirüs" tespit edildiği ve bunun önemli bir ipucu olduğu belirtildi.
19.05.2022Dünya
Çok bulaşıcı, tedavisi bile yok! Dehşete düşüren salgın patladı, dünya alarma geçti! İnsana böyle sıçradı...
Çok bulaşıcı, tedavisi bile yok! Dehşete düşüren salgın patladı, dünya alarma geçti! İnsana böyle sıçradı...Tedavisi yok, çok bulaşıcı! Damlacık yolu ve ciltte sıyrıklardan giriyor. 1-3 gün içinde şikayetler ortaya çıkıyor. Lenf bezlerinde şişme, ateş yapıyor ve ortalama 2-4 hafta sürüyor. Doğada kemirgenler aracılığı ile yayılıyor, insandan insana veya cansız yüzeyden insana bulaşıyor. Tüm dünyayı dehşete düşüren yeni salgın patladı, İngiltere, İspanya ve Portekiz başta olmak üzere Avrupa'da vakalar görülmeye başladı. İşte koronavirüs salgını tam bitti derken patlak veren yeni korkunç salgında dair son dakika detayları...
19.05.2022Dünya
Dünyanın en korkunç salgını, insanlığın yarısını yok etti! Koronavirüs bitmeden ‘gizli hepatit’ patladı, Avrupa'dan dünyaya yayılıyor...
Dünyanın en korkunç salgını, insanlığın yarısını yok etti! Koronavirüs bitmeden ‘gizli hepatit’ patladı, Avrupa'dan dünyaya yayılıyor...Koronavirüs salgınından neredeyse sona gelindi. Yaklaşık iki yıldır tüm dünyada hayatı felç eden pandemi, hem vaka hem de ölüm sayılarının giderek azalması ile hayatımızdan çıkmak üzere. Ancak henüz kovid-19'dan tam olarak kurtulmadan yeni salgın alarmı verildi. Tüm dünya risk altında. Avrupa'da gizemli bir hastalık daha patlak verdi. Koronavirüs de ilk çıktığı dönemde akciğerlerde hasar bırakan gizemli bir hastalık olarak hayatımıza girmişti. Tıp çevrelerinin son zamanlarda en fazla konuştuğu konular arasında yer alan ‘gizemli hepatit' virüsü, büyük endişelere neden oldu. Uzmanlar çocuklarda karaciğer yetmezliğine neden olabilen hastalığa karşı ebeveynleri uyarırken, şimdiden birçok çocuk karaciğer nakli oldu. Salgın hastalıkların art arda yaşanması akıllara tarih boyunca insanlığın yaşadığı büyük salgınları getirdi. Dünyanın en büyük salgını... Asırlar önce milyonlarca kişiyi öldürdü, ülkenin yüzde 40'ını yok etti. İşte tarihte büyük ölümlere neden olan salgın hastalıklar…
6.05.2022Dünya
Yeni salgın korkusu! Gizemli hastalıkta ilk ölüm gerçekleşti
Yeni salgın korkusu! Gizemli hastalıkta ilk ölüm gerçekleştiİlk olarak İngiltere'deki çocuklarda görülen gizemli hepatit vakaları ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) açıklama geldi. DSÖ, 11 farklı ülkede en az 169 kişide görülen virüsün bir kişinin ölümüne neden olduğunu duyurdu.
24.04.2022Gündem
Dünya şaşkın! Gizemli Hepatit virüsü Avrupa ve ABD'de yayılmaya başladı, ülkeler alarmda...
Dünya şaşkın! Gizemli Hepatit virüsü Avrupa ve ABD'de yayılmaya başladı, ülkeler alarmda...Dünyada ikinci salgın endişesi. AB sağlık ajansı ilk olarak İngiltere'deki çocuklarda tespit edilen bilinmeyen kökenli hepatit vakalarının şimdi dört Avrupa ülkesinde ve ABD'de kaydedildiğini duyurdu.
19.04.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Yeni Salgın ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki yeni salgın haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.