Geri Dön

Diyet içecekler göbeği 2 kat fazla büyütüyor

Amerika’da yapılan bir araştırmada her gün diyet içecek tüketen bir kişinin göbek çevresinin 9 yılda 3.40 cm. büyüdüğü tespit edildi

Amerikan Geriatri Derneği’nin dergisinde (Journal of American Geriatrics Society) yayınlanan yeni bir araştırmaya göre diyet içecek tüketen kişilerin göbek çevrelerinin dokuz senede diyet meşrubat içmeyenlere göre üç misli arttığı tespit edildi. Teksas Üniversitesi Sağlık bilimleri Merkezi uzmanlarının yaptığı 1992-1996 yılları arasında başlatılan ve 2004’de sona erdirilen araştırma için 65 yaş üzerindeki 749 kişinin 9 yıl boyunca bir günde ne kadar meşrubat tükettiği ve bunun diyet mi normal mi olduğu takip edildi.

9 yıl sonunda 375 kişinin hayatta olduğu görüldü. Diyabet, sigara ve fiziki aktivite gibi faktörler dışlandıktan sonra diyet içecek tüketmeyenlerin 9 yılda göbek çevrelerinin 0.77 cm., seyrek tüketenlerin 1.76 cm. ve her gün tüketenlerin ise 3.04 cm. arttığı tespit edildi.

Daha büyük göbek

Normal yani şekerli meşrubat içenlerin göbek çevrelerinde herhangi bir artış bulunamadı. Uzmanlar göbek çevresinin artması iç organ yağlanmasıyla birlikte başta diyabet olmak üzere, kalp krizi, felç, kanser gibi pek çok hastalık riskini arttırdığını belirtiyor.

Şekerliyle diyetin asit oranları aynı

ARAŞTIRMAyı yapan Teksas Üniversitesi uzmanlarından Sharon P.G. Fowler, diyet içeceklerin göbek çevresini artırmasının fosforik asitle ilgili olabileceğini söylüyor: “Diyet veya şekerli meşrubatın her ikisinin asidik derecesi aynı. Ama diyet içecek kalorisi olmadığı için daha sağlıklı olduğu ve kilo yapmayacağı düşüncesiyle daha çok içiliyor. Diyet veya normal içeceğin farkı olduğunu sanmıyorum, her ikisi de vücudu asit yağmuruna maruz bırakıyor. Bunlar bağırsaklardaki mikrop dengesini bozarak hastalıklara davetiye çıkarıyorlar. En doğrusu şekersiz kahve, çay, maden suyu ve yüzde 100 meyve suyunu tercih edin. En iyi içeceğin su olduğunu unutmayın.”