Geri Dön

UNESCO nedir? 2023 yılını Aşık Veysel yılı ilan eden Unesco 2022 yılını ne ilan etti?

UNESCO'nun ölümünün 50'nci yılında anma programına aldığı Türk halk ozanı Aşık Veysel için Türkiye'de de 2023 yılı, ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan edildi. Söz konusu gelişmenin ardından UNESCO nedir? 2023 yılını Aşık Veysel yılı ilan eden Unesco 2022 yılını ne ilan etti? gibi sorulara yanıt aranmaya başlandı.

UNESCO nedir? 2023 yılını Aşık Veysel yılı ilan eden Unesco 2022 yılını ne ilan etti?

UNESCO'nun ölümünün 50'nci yılında anma programına aldığı Türk halk ozanı Aşık Veysel için Türkiye'de de 2023 yılı, 'Aşık Veysel Yılı' ilan edildi. Gelecek yılın 'Aşık Veysel Yılı' olarak kutlanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı. Buna göre; Veysel Şatıroğlu'nun ölümünün 50'nci yıl dönümü olan 2023 yılı, 'Aşık Veysel Yılı' olarak ilan edildi. Peki, UNESCO nedir? 2023 yılını Aşık Veysel yılı ilan eden Unesco 2022 yılını ne ilan etti?

UNESCO NEDİR?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Birleşmiş Milletler'in özel bir kurumu olarak 1946 yılında kurulmuştur.

Bu kurumun yasası 1945 yılı Kasım ayında Londra'da 44 ülkenin temsilcilerinin katıldıkları bir toplantıda kabul edilmiştir. Merkezi Paris'te bulunan ve Genel Konferans, Yürütme Konseyi, Sekreterlik olmak üzere üç organı olan UNESCO eğitim, bilim ve kültür alanlarındaki amaçlarını kendisine üye olan her devlette kurulan Millî Komisyonlar aracılığıyla gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

UNESCO'nun Filistin'i üye olarak kabul etmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri kuruma yaptığı maddi desteği çekti. Bunun üzerine 2011 Kasım ayında UNESCO, Bali'de Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi ile ilgili düzenlenecek toplantı dışındaki tüm programlarını yıl sonuna kadar iptal etti.