Yabancıya Konut Satışı

Yabancıya Konut Satışı

Son dakika yabancıya konut satışı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan yabancıya konut satışı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını yabancıya konut satışı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Yabancıya Konut Satışı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan yabancıya konut satışı gelişmeleri de dahil olmak üzere 163 yabancıya konut satışı haberi bulunmuştur. Tüm yabancıya konut satışı haberleri aşağıda listelenmiştir.
Ev almak isteyenlere fiyat uyarısı! 'Elinizde paranız varsa alın'
Ev almak isteyenlere fiyat uyarısı! 'Elinizde paranız varsa alın'Yatırım yapmak ya da oturmak için ev almak isteyen herkesi ilgilendiriyor. Seçim döneminin sona ermesi ile birlikte gayrimenkul sektöründeki gelişmeler de yakından takip ediliyor. Seçim öncesinde çok sayıda kişi tereddüt ederek ev almaya yanaşmadı. Satışları, konut kredisi sorunları ve fiyatların yükselmesi de doğrudan etkiledi. Peki önümüzdeki dönemde ev fiyatları artacak mı? Uzman isim sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, ev satın almak isteyenler için de tavsiye verdi. İşte detaylar...
9.06.2023Ekonomi
Konut satışları ile ilgili son dakika açıklaması! Yüzde 31.4...
Konut satışları ile ilgili son dakika açıklaması! Yüzde 31.4...TÜİK rakamları bir defa daha gösterdi ki, vatandaşlar en güvenli yatırım olarak konutu görüyor. verilere göre yılın ilk altı ayında konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 31,4 oranında artış gösterdi. Bu dönemde 726 bin 398 konut satıldı. Sektör temsilcileri tüketicilerin konut sektörüne güvendiğini belirterek rekor gelebileceğini belirtiyor.
24.07.2022Ekonomi
Yabancılara konut satışında o kent yine ikinci sırada!
Yabancılara konut satışında o kent yine ikinci sırada!Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Antalya, Haziran 2022’de yabancılara konut satışında son 7 yıldır olduğu gibi bu yıl da İstanbul’un ardından ikinci sırada yer aldı.
19.07.2022Ekonomi
Satılık ve kiralık ev fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Böylesi ilk kez oluyor! Kredi ve faiz oranlarının...
Satılık ve kiralık ev fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Böylesi ilk kez oluyor! Kredi ve faiz oranlarının...Satılık ve kiralık konut fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Fiyatlar astronomik seviyelere çıktı, ev almak imkansız hale geldi. Son bir yılda fiyatlar arttı ancak özellikle 4 aydır yaşanan fiyat değişimleri dikkat çekiyor. Türkiye’de ortalama konut fiyatında dört ayda iki katına çıkan artışlar yaşandı. Kur artışından kaynaklı artan maliyetler, pandemi süreci, Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle ülke genelinde metrekare fiyatları 8 bin TL'yi, İstanbul'da ise 13 bin TL'yi geçti. Hızla artan maliyetler satılık konut fiyatlarına doğrudan yansıyor. Rekor fiyat artışları kiraları da etkiliyor. Adeta bir kısır döngü içine girildi. Vatandaşlar konut fiyatları düşecek mi yoksa yükselmeye devam mı edecek sorularını araştırıyor. Acilen faiz oranlarının düşürülmesi ve mortgage kredisinin devreye girmesi gerektiği belirtiliyor. İşte konut fiyatları ile ilgili yapılan son açıklamalar ve gelişmeler...
25.04.2022Ekonomi
Ev fiyatları ve kiralar resmen uçtu! ‘İnanılmaz rakamlar’ deyip duyurdu: Yüzde 300 arttı...
Ev fiyatları ve kiralar resmen uçtu! ‘İnanılmaz rakamlar’ deyip duyurdu: Yüzde 300 arttı...Kira ve ev fiyatları ile ilgili son dakika açıklaması! Konut satışı yüzde 71 arttı, 2 bin 500- 3 bin TL'lik evlerin kirası 10 bin liraya kadar çıktı. Ukrayna ile Rusya savaşı fiyatları katladıkça katladı, kira fiyatları Türk halkını ağır etkiledi. Kiralık evler boşalıyor, aile yanına göç başladı. Kira fiyatları yüzde 300 arttı, 40 bin liraya kadar kiraya verilen evler olduğu ortaya çıktı. Türkiye’deki gayrimenkul sektörü yabancılardan büyük ilgi görüyor. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Antalya'ya gelen Ukraynalılar, aylığı 20-40 bin liradan daire kiralayıp, yıllık peşin ödüyor. 2021'e göre 2022 yılı Mart ayında Rusların konut satın alımı yüzde 30 artarken, Ukraynalılarda artış yüzde 80'e ulaştı. İşte ev fiyatları ve kira fiyatları ile ilgili son gelişmeler...
23.04.2022Ekonomi
Bakan Kurum canlı yayında konut müjdesini verdi: 81 ilimizde yapacağız
Bakan Kurum canlı yayında konut müjdesini verdi: 81 ilimizde yapacağızÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ahmet Hakan'ın CNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Bakan Kurum ev kira ve satış fiyatlarındaki artışlara ilişkin, "Konut ham maddelerindeki artış etkili oldu. Elbette fırsatçılık yapanlar vardır ama bunu genele mal etmemek gerekli diye düşünüyorum. Artışları biz bakanlıklar olarak denetimlerimizi düzenli olarak yapıyoruz." ifadelerini kullandı. Bakan Kurum, "Fikirtepe 60 bin vatandaşı ilgilendiren bir proje. Bitiyor, 2023'te teslimatları yapacağız. Vatandaşlar evlerinde oturmaya başlayacak." dedi. Kurum, "Biz TOKİ ile yakın zamanda sosyal konut projesini 81 ilde hayata geçireceğiz. Bu sene de Haziran veya Temmuz ayında TOKİ müjdesini Cumhurbaşkanımız verecek." ifadelerini kullandı.
13.04.2022Gündem
Konut satışı yasaklanıyor! Ülke harekete geçti, yabancılar alamayacak...
Konut satışı yasaklanıyor! Ülke harekete geçti, yabancılar alamayacak...Kanadalılar artan fiyatlar sebebiyle ev almakta zorlanıyor. Ülke genelinde ev fiyatları son 1 yılda yaklaşık yüzde 20 yükseldi. Bu sebeple hükümet yabancılara konut satışını 2 yıl yasaklama kararı aldı. Yabancıya satış dışında Kanada hükümeti ayrıca ev alıp aynı evi bir sene içinde satanlardan kesilen vergiyi de artıracak. Bu vergi artışıyla yatırım amaçlı talebin kısılıp ilk evini alacaklar için piyasanın rahatlatılması hedefleniyor.
8.04.2022Ekonomi
Gayrimenkul sektörü ile ilgili flaş açıklama! Konut fiyatları neden artıyor?
Gayrimenkul sektörü ile ilgili flaş açıklama! Konut fiyatları neden artıyor?Ev fiyatlarındaki astronomik artış gayrimenkul sektöründe durgunluğa yol açsa da yabancı yatırımcı Türkiye'den konut almaya devam ediyor. Gayrimenkul Yurt Dışı Satış Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, 'Yabancı yatırımcı Türkiye’ye geldiğinde yüzde 90 oranında markalı konut satın alıyor ve bir konuta ortalama 2.5 milyon TL ödüyor. Türkiye’de herhangi bir gayrimenkulün el değiştirme fiyatı ise ortalama 500 bin lirayı geçmiyor. Arada 5 katlık bir fark var, dolayısıyla yabancıya satışın artması ancak üst segmentteki konutların fiyatlarını yükseltebilir. Ayrıca yabancılar 100 gayrimenkulden 50’sini yeniden kira arzı olarak piyasaya sunuyor. Nitelikli yatırımcı ile sığınmacılar ise karıştırılıyor” ifadelerini kullandı
10.02.2022Ekonomi
Kira fiyatları yüzde 50'den fazla arttı! Milyonları kapsıyor
Kira fiyatları yüzde 50'den fazla arttı! Milyonları kapsıyorİstanbul’da kiralık konut fiyatlarında son bir yılda oluşan ve yüzde 50’yi aşan artışlar, “Kiralar düşecek mi?” sorusunu beraberinde getirdi. Gayrimenkul Danışmanı Mustafa Kemal Işık, “Bir yılda yeni konut üretiminin azalması, yükselen konut fiyatları ve faiz oranlarının etkisiyle artışa geçen kiralık konut fiyatları, üniversitelerde okula dönüşün başlamasıyla zirveyi gördü. Fiyatların düşmesini beklemiyoruz. Aksine aynı hızla olmasa da artış trendi sürecek” dedi. Yapılan araştırmalara göre, İstanbul’da geçen yıla göre kira fiyatlarında yüzde 50,7 oranında artış yaşandı.
4.10.2021Ekonomi
Talep arttı! İstanbul ve Antalya'da konut satışları...
Talep arttı! İstanbul ve Antalya'da konut satışları...Corona virüse rağmen konut talebi devam ediyor. Eylül ayı satışları geçen yılın aynı dönemine göre arttı. Türkiye'de yabancılara konut satışı, eylül ayında yüzde 26.1'lik artış gösterdi. Yabancıların en çok rağbet ettiği İstanbul ve Antalya'da, ocak- eylül döneminde ise 17 bin 91 konut ve yüzde 65 oranla, Türkiye'deki toplam satışın yarısından fazlası gerçekleşti.
21.10.2020Ekonomi
Türkiye'de son 5 yılda 6,6 milyon konut satıldı
Türkiye'de son 5 yılda 6,6 milyon konut satıldıTürkiye genelinde Eylül 2014-Ağustos 2019 döneminde 6 milyon 584 bin adet konut satılırken, bu alanda 1 milyon 154 bin adetle İstanbul, 691 bin adetle Ankara ve 388 bin adetle İzmir ilk sıralarda yer aldı. Söz konusu dönemde yabancılara satılan konut sayısı 137 bin 869'a ulaştı. Yabancılar, İstanbul'dan 50 bin 247 adet, Antalya'dan 30 bin 840 adet ve Bursa'dan 8 bin 825 adet konut satın aldı. Türkiye'den en çok konut alan ülke vatandaşları arasında 24 bin 20 adetle Iraklılar başı çekerken, Iraklıları, 12 bin 11 adetle Suudi Arabistanlılar, 9 bin 12 adetle Kuveytliler, 8 bin 987 adetle İranlılar ve 8 bin 579 adetle Ruslar takip etti.
7.10.2019Ekonomi
Çinliler 90 daireye 95 milyon TL ödedi
Çinliler 90 daireye 95 milyon TL ödediİç pazarda zorlu bir dönemden geçen gayrimenkul sektörü yabancıya satışla moral buluyor.Ağırlıklı olarak Körfez ülkelerine yapılan satışla birlikte son dönemde Çinli yatırımcıların da Türkiye’ye ilgisinin arttığı belirtiliyor. Öyle ki Çinli bir yatırımcı grubun İstanbul’da tamamlanan bir gayrimenkul projesinden 90 dairelik blok aldığı açıklandı
14.09.2019Ekonomi
Yabancıya konut satışı  yüzde 92.1 oranında yükseldi
Yabancıya konut satışı yüzde 92.1 oranında yükseldiTUİK şubat ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Yabancılara konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 92.1 arttı.
18.03.2019Ekonomi
Yeni dönem başladı! Bu işi yapan artık...
Yeni dönem başladı! Bu işi yapan artık...Yabancıya satışını artıran ve sık sık yurt dışı fuarlara katılan müteahhitler artık ‘ihracatçı’ sayılmak istiyor. Hükümetin konu üzerinde çalıştığını belirten müteahhitler, yabancıya yapılan satışla cari açığı kapatacak güce erişeceklerini vurguluyor
5.03.2019Ekonomi
Dövizden TL’ye dönüş seferberliği! Yapmayan yanar...
Dövizden TL’ye dönüş seferberliği! Yapmayan yanar...Bakanlık Türk Parasını Koruma Kanunu kapsamında dövizden TL`ye dönüş formülünü açıkladı.Tebliğe aykırı durumlara 6 bin 300 lira ile 55 bin lira aralığındaki idari para cezası uygulanacak. Tekrar etmesi durumunda ise cezalar iki katına çıkarılacak.
2.03.2019Ekonomi
Yabancı ve gurbetçi Türkiye'ye gelmeden ev alabilecek
Yabancı ve gurbetçi Türkiye'ye gelmeden ev alabilecekHem yabancıya hem de gurbetçiye konut satışını artırmak için tapu ve kadastro işlemleri yurt dışına açılıyor. Türk vatandaşlarının yoğun olduğu ve Türkiye’ye talep gösteren 12 ülkede temsilcilikler kurulacak.
2.02.2019Gündem
Yabancıya konut satışı en çok Samsun ve Ankara'da arttı
Yabancıya konut satışı en çok Samsun ve Ankara'da arttıYabancıya konut satışı, 2018'de önceki yıla göre yüzde 253 ile en çok Samsun'da artarken, Samsun'u, yüzde 161'lik yükselişle Ankara ve yüzde 91'lik artışla Yalova takip etti.
28.01.2019Ekonomi
Vatandaşlık roadshow’u
Vatandaşlık roadshow’uDolardaki yükselişin yanı sıra konut alan yabancılara vatandaşlık bedelinin 250 bin dolara indirilmesi sektörü harekete geçirdi. Konut üreticileri, gurbetçilerin yoğun olduğu ülkeler ile Körfez ülkelerine roadshow’a hazırlanıyor
22.09.2018Ekonomi
Evcimen Türkiye
Evcimen TürkiyeKonut satışları 1 milyon barajını geçerek 5 yıldır üst üste rekor kırmaya devam ediyor. 2017’de 1 milyon 409 bin 314 adet satışla tarihi seviye görüldü. Yabancıya satış yeniden 22 bini aştı
19.01.2018Ekonomi
Konut alan yabancı KDV ödemeyecek
Konut alan yabancı KDV ödemeyecekHükümet, konut sektörüne bir teşvik daha veriyor. Konut alan yabancıdan KDV alınmayacak. Maliye Bakanı Ağbal, “Otele gelen 7 gün kalıp gidiyor ama evi olan 7/24 kalıyor” dedi
8.02.2017Ekonomi
Bakan açıkladı: Otomobilde ÖTV indirimi yok
Bakan açıkladı: Otomobilde ÖTV indirimi yokMaliye Bakanı Naci Ağbal, katıldığı canlı yayın programında otomobillerde ÖTV indirimi yapılmayacağını açıkladı
8.02.2017Ekonomi
Konutta ‘stok’ uyarısı
Konutta ‘stok’ uyarısıKonut fiyatları Aralık 2016’da yıllık olarak yüzde 2.94 arttı. GYODER Başkanı Aziz Torun, konutta stok erime hızının yüzde 2.4’e düştüğüne dikkati çekti
16.01.2017Ekonomi
Oturma izni pas geçilip direk vatandaşlık verildi
Oturma izni pas geçilip direk vatandaşlık verildiTürkiye’den en az 1 milyon dolar tutarında ev alan yabancıya bu mülkü 3 yıl satmazsa vatandaşlık verilecek. 2016’da yabancıya satış rakamları 16 bine gerileyen sektör için bu gelişme olumlu karşılandı ancak asıl beklenti daha düşük bedelli konuta 5 yıl oturma izni verilmesiydi
12.01.2017Ekonomi
Evin yolunu kaybettik
Evin yolunu kaybettikKonut satışları, Eylül ayında yüzde 20.1 ile yılın en sert düşüşünü yaşadı. Satışlar 92 bin 483 adede kadar indi. Bu gerilemenin en etkili sebebi olarak 9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca satış yapılamaması gösterildi. Toplam satışlar 937 bini zorladı.
23.10.2015Ekonomi
Öncelik orta gelir tuzağından çıkmak
Öncelik orta gelir tuzağından çıkmakEski Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin orta gelir tuzağına düşmeden yüksek gelir grubu ülkeleri arasına girmesi gerektiğini söyledi. Babacan, “2023 hedefleri gelişen ülkelerin durumuna bağlı, revizyon için erken” dedi.
20.10.2015Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Yabancıya Konut Satışı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki yabancıya konut satışı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.