Erken Tanı

Erken Tanı

Son dakika erken tanı haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan erken tanı ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını erken tanı haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Erken Tanı

haberleri sayfasında son dakika yaşanan erken tanı gelişmeleri de dahil olmak üzere 1.430 erken tanı haberi bulunmuştur. Tüm erken tanı haberleri aşağıda listelenmiştir.
Bebeklerde ölüme neden oluyor! Diş çıkarma ve grip belirtisiyle karıştırılıyor
Bebeklerde ölüme neden oluyor! Diş çıkarma ve grip belirtisiyle karıştırılıyorAdana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Dr. İlknur Arslan, halk arasında 'zehirli ishal' olarak bilinen rota virüsü vakalarının arttığı söyledi. 1 yaşın altındaki bebeklerin virüsü ağır geçirdiğini ve belirtilerinin grip ya da diş çıkarma ile karıştırıldığını kaydeden Dr. Arslan, "Ölüme neden olabilen basit bir ishalden aşıyla korunmak mümkün" dedi.
17.01.2022Sağlık
Unutkanlık yaşlılık değil bir hastalık belirtisidir
Unutkanlık yaşlılık değil bir hastalık belirtisidir Unutkanlığın bilinenin aksine yaşlılık değil bir hastalık belirtisi olduğu belirtildi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakülltesi Psikiyatri Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Evrim Özkorumak Karagüzel, dünyada insan ömrünün her geçen gün uzadığını, bunun sonucu olarak 65 ve üzeri dünya nüfusunun 2050 yılında 2 milyar olmasının beklendiğini hatırlattı.
11.01.2022Sağlık
Kalın bağırsak kanserinde erken tanı için ne yapılmalıdır?
Kalın bağırsak kanserinde erken tanı için ne yapılmalıdır?  Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. İlknur Erenler Bayraktar, kalın bağırsak kanseri ve erken tanısı hakkında merak edilenleri tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.
11.01.2022Sağlık
HPV aşısı rahim ağzı kanserinden koruyor!
HPV aşısı rahim ağzı kanserinden koruyor!HPV ya da human papilloma virüsü, cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biri olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef “HPV enfeksiyonları genellikle belirti vermez ve bu sebeple yakalanması güçtür. Düzenli muayene ve kontroller, erken tanı ve tedavi için aşıdan sonra en etkili yoldur. HPV tanısı, standart genital muayene ve pap smear testleri yoluyla konur. HPV’nin kanser yapan (yüksek riskli) ve siğil yapan (düşük riskli) tipleri mevcuttur. Virüs bir defa alındığında büyük olasılıkla bağışıklık sistemimiz sayesinde vücuttan temizlenecektir. Ancak bazen bu temizleme gerçekleşemez ve yıllarca vücudumuzda kalmaya ve hastalık yapmaya devam eder. HPV enfeksiyonunun ilaçla tedavisi bulunmamakla birlikte bu enfeksiyonu önlemek yine de mümkündür. Yaklaşık 15 yıldır HPV enfeksiyonundan korunma amaçlı HPV aşıları kullanılmaktadır.” dedi.
8.01.2022Sağlık
Pandemi ile mücadele edilirken verem tedavisi aksadı!
Pandemi ile mücadele edilirken verem tedavisi aksadı!Solunum Derneği (TÜSAD) Tüberküloz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Dursun Tatar, pandemi ile mücadele sırasında tüberküloz (verem) tanı ve tedavisinde aksamalar yaşandığını belirtirken, belirtilerin dikkate alınmasını önerdi. Veremin enfeksiyon nedenli ölümlerin en büyük nedenlerinden olduğunu vurgulayan Tatar, “Veremden korunmanın en etkin yolu erken tanı ve tedavi. Veremden korkmayın ama sakın geç kalmayın” uyarısı yaptı.
8.01.2022Sağlık
Hafif otizm, erken tanıyla tamamen ortadan kalkabiliyor
Hafif otizm, erken tanıyla tamamen ortadan kalkabiliyorYeni psikiyatrik tanı sistemiyle birlikte otizmin kategorik bir tanı olmaktan çıkarılarak süreklilik arz eden bir yelpaze haline getirildiğini belirten uzmanlar, “yelpaze”nin bir ucunda hafif, diğer ucunda ağır otizm tanısı olduğunu kaydediyor. Uzmanlar, erken tanı ile birlikte erken uygulanacak uygun özel eğitim ve terapiler sonucunda hafif otizmi olan çocuklardaki problemlerin tamamen ortadan kalkabildiğini vurguluyor.
7.01.2022Sağlık
Kalın bağırsak kanserinde erken tanı için ne yapılmalıdır?
Kalın bağırsak kanserinde erken tanı için ne yapılmalıdır?Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. İlknur Erenler Bayraktar, kalın bağırsak kanseri ve erken tanısı hakkında merak edilenleri tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.

Kalın bağırsak kanserleri toplumda hem kadın hem de erkeklerde en sık görülen 3. kanserdir. Erken tanısıyla hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Hastalığın erken evrelerinde çok belirgin bir bulgu yoktur. Ancak hastalarda düzensiz karın ağrıları, ishal, kabızlık ve rektal kanama görülebilir. Bu şikayetler olduğunda hastaya kolonoskopik inceleme yapılmalıdır. Kolonoskopide hastada çok erken gelişmeye başlamış tümör görülebilir, polip varsa alınır ve böylelikle kanser gelişmesi engellenebilir. Bu nedenle kolonoskopik inceleme, kolon kanseri tanısında en önemli tetkiktir. Aynı zamanda kronik hastalığı olan bazı hastalara da mutlaka tarama yapılması gerekir.
5.01.2022Sağlık
Kardeşini kaybetti, kendisi organ nakli ile hayata tutundu
Kardeşini kaybetti, kendisi organ nakli ile hayata tutunduGeçen yıl erkek kardeşini kalıtsal hemokromatozis hastalığına bağlı karaciğer yetmezliğinden kaybeden 65 yaşındaki Süleyman Sürmeli, aynı hastalıktan kadavradan gerçekleşen organ nakli ile kurtuldu ve yeni hayatına 'merhaba' dedi. Nakil sonrası sağlığına kavuşan Sürmeli, “Uzun yıllar sağlığıma dikkat etmediğim için çok pişmanım. Bundan sonraki yaşamımda bana verilen emanet organa çok iyi bakacağım” dedi.
25.12.2021Sağlık
Karnından 5,5 kiloluk böbrek tümörü çıkarıldı
Karnından 5,5 kiloluk böbrek tümörü çıkarıldıDiyarbakır'da Koçeri Ayaz'ın (40) karnından 5,5 kilo ağırlığında böbrek tümörü çıkarıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Dicle Üniversitesi (DÜ) Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Dede, "Yaptığımız görüntüleme ve kitleyi değerlendirdiğimizde, dünyada bundan büyük iki tane daha böbrek tümörü olduğunu, bunun ise 3'üncü büyük kitle olduğunu fark ettik" dedi.
17.12.2021Sağlık
10 kadından 1’inde görülüyor! Kısırlığa neden oluyor!
10 kadından 1’inde görülüyor! Kısırlığa neden oluyor!Her 10 kadından 1’inin mücadele ettiği pelvik ağrılarının tedavi edilmediği takdirde infertiliteye kadar varabilen sonuçları olabileceğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, ağrıların erken tanı konulmadığında kronikleşebildiğini ve merkezi sinir sistemini etkileyebileceğini söyledi.
13.12.2021Sağlık
Uzmanlardan D vitamini uyarısı
Uzmanlardan D vitamini uyarısıİç Hastalıkları Uzmanı Dr. Selda Gürol, vücutta başta kemikler olmak üzere pek çok fonksiyon için önemli olan D vitamininin aynı zamanda kanser hücrelerinde çoğalmayı durdurduğunu söyledi. Gürol, “D vitamini eksikliğinin görüldüğü bölgelerde kolon, meme, prostat, over ve özefagus kanseri hastaları yüksek oranda görülmektedir. Bu durum D vitamini eksikliği ile kanserin ilişkili olabileceğini düşündürmektedir” dedi.
9.12.2021Sağlık
Perthes hastalığının risk faktörleri nelerdir?
Perthes hastalığının risk faktörleri nelerdir?Ortopedi ve Travmatoloji, Çocuk Ortopedisi Uzmanı Op. Dr. Ozan Ali Erdal, Perthes hastalığı hakkında merak edilenleri tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.
7.12.2021Sağlık
Dövme yaptıranlar dikkat! Öldürüyor
Dövme yaptıranlar dikkat! ÖldürüyorÜroloji Uzmanı Op. Dr. Eyüp Coşar, ileri evrede tanı konulan HIV taşıyıcılarında ortalama yaşam süresinin 12 ile 18 ay arasında olduğunu söyleyerek dövme yaptıranların da risk altında olduğunu belirtti.
30.11.2021Sağlık
100 kişiden 10’u gizli böbrek hastası!
100 kişiden 10’u gizli böbrek hastası!Türkiye’de ve dünyada çok sık görülen sağlık sorunlarından biri olan kronik böbrek hastalığına ilişkin Türk Nefroloji Derneği harekete geçti. Başlattıkları proje ile böbrek hastalığının erken tanısında vatandaşa destek olduklarını söyleyen Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Alaattin Yıldız, “Toplumun yüzde 10’unda gizli böbrek hastalığı var. Yapacağımız müdahaleyi erken yapmak her şeyi hem durdurabilmek hem de geciktirmek açısından çok önemli” dedi.
20.11.2021Sağlık
Emine Erdoğan, TOGEMDER'in yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi
Emine Erdoğan, TOGEMDER'in yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneğinin eski ve yeni yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.
19.11.2021Siyaset
Kansere bağlı ölüm oranları azaldı!
Kansere bağlı ölüm oranları azaldı!Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği ve Siemens Healthineers Türkiye tarafından Akciğer Kanser Farkındalık ayı kapsamında yapılan bilgilendirmede Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gökhan Özyiğit, “Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün verilerine göre son 30 yılda kansere bağlı ölüm oranı toplam yüzde 31 geriledi. En büyük düşüş ise akciğer kanserinde görüldü” dedi.
19.11.2021Sağlık
'Kovid-19 tomografilerinde akciğer kanseri saptamak mümkün'
'Kovid-19 tomografilerinde akciğer kanseri saptamak mümkün'Ankara Üniversitesi, ‘17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü’ kapsamında sempozyum düzenlendi. Programda konuşan Ankara Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Elif Şen, Covid-19 enfeksiyonun akciğerler tutulum gösterdiğini ifade ederek, “Akciğer kanseri özelinde Covid-19’un şöyle bir etkisi var. Covid-19 tanısında hastaların bir kısmında bilgisayarlı akciğer tomografi çekiliyor. Covid-19 enfeksiyonu için çekilen akciğer tomografilerinde akciğer kanserlerine tanı koyma şansı olabiliyor. Tomografi çekilerek henüz tanı konmamış yeni akciğer kanserlerini bu şekilde saptamak süreçte mümkün olabildi” dedi.
17.11.2021Sağlık
'Hastaların 3'te 1'i diyabet olduğunu bilmiyor'
'Hastaların 3'te 1'i diyabet olduğunu bilmiyor'14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle farklı etkinlikler düzenleyerek diyabet ile ilgili farkındalık sağlamak istediklerini belirten Doç. Dr. Güzide Gonca Örük, diyabetin sinsi bir şekilde ilerleyip tüm organları riske soktuğuna dikkati çekerek, Tüm dünyada diyabet olanların 3'te birinin hastalığın farkında olmadığını söyledi.
27.11.2021Sağlık
Erken tanı ve tedavi yaklaşımı kalp krizi riskini azaltıyor
Erken tanı ve tedavi yaklaşımı kalp krizi riskini azaltıyorKardiyoloji Uzmanı Dr. Naser Can, kalp hastalıkları belirtilerinden herhangi birinin bulunması halinde kişinin sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman hekimlerden destek alması gerektiğini belirterek, erken tanı ve uygun tedavi yaklaşımları sayesinde kalp krizi veya inme gibi ağır komplikasyon riskinin düştüğünü bildirdi.
4.11.2021Sağlık
Geçmeyen kemik ağrılarını ciddiye alın! Bu belirtiler varsa dikkat!
Geçmeyen kemik ağrılarını ciddiye alın! Bu belirtiler varsa dikkat!Kemik tümörleri her yaşta görülebiliyor. Bir bebek de kemik tümörüyle doğabildiği gibi 80’li yaşlarda da kemik tümörü oluşabiliyor. Sıklıkla görülme yaş aralığı ise 15 ve 25 yaşlar. Kontrolsüz olarak bölünen hücreler nedeniyle kendini kitle ya da şişlik olarak gösteren kemik tümörleri genellikle iyi huylu oluyor ve nadiren ağrı ya da sızıyla ortaya çıkabilen bu tür tümörler herhangi bir ölüm riski oluşturmuyor. Yalnız oluştuğu kemiği zayıflattığı için kemiklerin kırılmasına dolayısıyla da daha çok ağrıya neden olabiliyor. Kötü huylu kemik tümörleri ise erken teşhis edilmediğinde tedavinin olumlu sonuçlanmasını zorlaştırıyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ufuk Aydınlı kemik tümörü ile ilgili merak edilenleri anlattı.
30.10.2021Sağlık
'Meme kanseri erken dönemde tespit edilirse, organ kaybı olmadan tedavi edilir'
'Meme kanseri erken dönemde tespit edilirse, organ kaybı olmadan tedavi edilir'Meme Radyoloji Uzmanı Dr. Derya Deniz Altıntaş, meme kanserinin erken dönemde tespit edilmesi durumunda organ kaybına neden olunmadan, hayat standartları değişmeden kolaylıkla tedavi edilebilir olduğunu söyledi.
27.10.2021Sağlık
Sinsice ilerliyor! Erken tanı siroza dönüşmesini önlüyor!
Sinsice ilerliyor! Erken tanı siroza dönüşmesini önlüyor!Karaciğer hücrelerinde yaklaşık yüzde 5 oranında yağ bulunması olağan bir durum ve sağlığımızı olumsuz etkilemiyor. Karaciğer yağlanması; karaciğer hücrelerinde normalden fazla yağ depolanması durumu olarak tanımlanıyor. Günümüzde tüm dünyada görülme sıklığı her geçen gün artan obeziteye paralel olarak karaciğer yağlanması da giderek yaygınlaşıyor. Öyle ki ülkemizde her 4 kişiden biri, karaciğer yağlanması problemiyle mücadele ediyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Oya Yönal, karaciğer yağlanması belirtilerini, tanı ve tedavi yöntemlerini anlattı.
25.10.2021Sağlık
Meme kanserinde yeni tedaviler umut vadediyor!
Meme kanserinde yeni tedaviler umut vadediyor!Sıçramalı (metastatik) meme kanseri tedavisinde yeni tedavi yaklaşımlarının hem hastaların sağ kalımlarını artırdığını, hem de kemoterapi ihtiyacını azalttığını söyleyen Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Bala Başak Öven, “Özellikle hormon reseptör düzeyi pozitif olan sıçramalı meme kanserlerinde artık yeni hedefli tedavilerle kemoterapiye ihtiyaç kalmadan, hastalık kronik hale getirilebilmektedir” dedi.
25.10.2021Sağlık
‘Pandemi döneminde ileri evre meme kanseri sayıları arttı’
‘Pandemi döneminde ileri evre meme kanseri sayıları arttı’Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında ‘Fark Et, Dokun, Çöz’ başlıklı seminer düzenledi. Meme ve Endokrin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Uğur Emre, pandemi sürecinde hastaların takiplerini ve görüntülemelerini aksattıklarını söyleyerek, “Salgın döneminde hastaların muayenelere gelmemesi nedeniyle ileri evre meme kanseri sayıları arttı. Bu durum hastalığın ilerlemesine ve tedavi protokollerimizin değişmesine neden oldu.” dedi.
23.10.2021Sağlık
Bacakta ani ağrı ve şişlik tromboz işareti olabilir
Bacakta ani ağrı ve şişlik tromboz işareti olabilirKalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İhsan Alur, “Ani bir şekilde başlayan bacakta şişlik ve ağrı, derin ven trombozu belirtisi olabilir. Eğer bu belirtiler yeterince ciddiye alınmazsa, kişide pulmoner emboli (akciğere kan taşıyan damarların pıhtı ile tıkanması ve kanın oksijen oranında hızlı düşüş) oluşarak solunum yetmezliği sonucunda hayati tehlike doğabilir” dedi.
22.10.2021Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

kanserKalın bağırsak kanseripandemişişlikMeme kanseri

Erken Tanı ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki erken tanı haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.