Cerrahi

Cerrahi

Son dakika cerrahi haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan cerrahi ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını cerrahi haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Cerrahi

haberleri sayfasında son dakika yaşanan cerrahi gelişmeleri de dahil olmak üzere 6.632 cerrahi haberi bulunmuştur. Tüm cerrahi haberleri aşağıda listelenmiştir.
Böbrek tümörlerinde erken tanı hayat kurtarıyor
Böbrek tümörlerinde erken tanı hayat kurtarıyorBöbrek tümörünün en sık görülen tümörler içinde erkeklerde 9, kadınlarda ise 14’üncü sırada yer aldığını vurgulayan Üroloji uzmanı Doç. Dr. İlter Alkan, erken tespit edildiğinde başarı şansının çok daha yüksek olduğunu belirtti.
23.09.2022Sağlık
Sedefnur'un erkek arkadaşı polis, 'kasten öldürmeye teşebbüs'ten yargılanacak
Sedefnur'un erkek arkadaşı polis, 'kasten öldürmeye teşebbüs'ten yargılanacakKocaeli'de, Sedefnur Çağlar'ın (23), polis memuru erkek arkadaşı Ahmet Ata ile gittiği 7'nci kattaki evin balkonundan düşüp yaralandığı olaya ilişkin hazırlanan iddianame, Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede, Ahmet Ata hakkında 'Kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istendi. Tedavisi devam eden Sedefnur'un ifadesi ise fiziksel ve psikolojik sağlık problemleri nedeniyle alınamadığı için iddianamede yer almadı.
21.09.2022Yaşam
Miss Turkey jürisi Onur Erol kimdir, nereli, ne iş yapıyor? Onur Erol hayatı ve biyografisi!
Miss Turkey jürisi Onur Erol kimdir, nereli, ne iş yapıyor? Onur Erol hayatı ve biyografisi!Miss Turkey'in jüri üyeleri arasında yer alan Onur Erol'un hayatı merak konusu oldu. Peki, Miss Turkey jürisi Onur Erol kimdir, nereli, ne iş yapıyor? İşte Onur Erol hayatı ve biyografisi…
20.09.2022Televizyon
İşlenmiş gıdalar, alkol ve sigara 'pankreas kanseri' yapıyor
İşlenmiş gıdalar, alkol ve sigara 'pankreas kanseri' yapıyorDoç. Dr. İlhan Karabıçak, işlenmiş gıdalar, alkol ve sigaranın pankreas kanserinin en sık nedenleri arasında yer aldığını söyledi.
20.09.2022Sağlık
Neslican Tay kimdir, kaç yaşında öldü? Neslican Tay'ın hastalığı neydi?
Neslican Tay kimdir, kaç yaşında öldü? Neslican Tay'ın hastalığı neydi? Neslican Tay ölüm yıl dönümünde anılıyor! Üç kez kanser hastalığını atlatan, kansere karşı verdiği mücadeleyle tanınan Neslican Tay ölümünün üçüncü yılında sevenleri tarafından unutulmadı. Peki, Neslican Tay kimdir? Neslican Tay neden öldü? Neslican Tay kaç yaşında vefat etti? İşte detaylar…
20.09.2022Gündem
Virajı alamayan ehliyetsiz sürücü yayaları ezdi! Ölü ve yaralı var
Virajı alamayan ehliyetsiz sürücü yayaları ezdi! Ölü ve yaralı varTunceli'nin Ovacık ilçesi Paşadüzü köy yolundaki virajda ehliyetsiz sürücünün kontrolünden çıkan otomobilin çarptığı Savaş Özbek (32) yaşamını yitirirken, yaralanan M.A. askeri helikopterle Elazığ'a sevk edildi.
18.09.2022Yaşam
Uzmanından tatil sonrası topuk ağrısına dikkat
Uzmanından tatil sonrası topuk ağrısına dikkatAyak Sağlığı ve Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Zafer Atbaşı, topuk dikeninin ayak tabanında ağrıya neden olan ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlık olduğunu belirterek, “Sert zeminde yalın ayak yürümek, topuğa yapılan basıncın artmasına yol açarak o bölgenin zedelenmesine ve ödem oluşmasına sebep olur. Ayrıca, havuz kenarında çıplak ayakla dolaşılması da topuk dikenine neden olabilir. Havuz veya tatil sonrası topuk ağrısı varsa bunun nedeni topuk dikeni olabilir” dedi.
17.09.2022Sağlık
Uyku apnesi ani ölüm riskini arttırıyor
Uyku apnesi ani ölüm riskini arttırıyorUyku Apnesi Sendromu, toplumda en sık rastlanan uykuda solunum bozukluğu olarak birçok kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Sinsi seyreden bu hastalık türünde dikkat edilmezse tehlikeli ve ölümcül sonuçlar olabilir.
11.09.2022Sağlık
Gençlerde omuz çıkığı daha zor iyileşiyor
Gençlerde omuz çıkığı daha zor iyileşiyorOmuz çıkığı şikayetlerinde en çok rastlanan yaşın 20’li yaşlar olduğuna değinen Prof. Dr. Cem Coşkun Avcı, “Omuz çıkığı çoğunlukla spor travmalarından sonra oluşuyor. Özellikle 20 yaş ve altında çıkığın tekrarlama ihtimali yüzde 95’lerdedir. Tekrarlayan Omuz çıkmalarını genellikle yüzerken ve gece yatarken yapılan normal aktiviteler sırasında da görüyoruz. Yüzme, futbol ve basketbol olarak bahsettiğimiz sportif aktiviteler çıkığın tekrarı için risk teşkil ediyor” dedi.
9.09.2022Sağlık
Yeni doğan bebeklerdeki göz yaşarmalarına dikkat
Yeni doğan bebeklerdeki göz yaşarmalarına dikkatYeni doğan bebeklerde görülen göz yaşarmaları ve çapaklanmanın gözyaşı kanal tıkanıklığa işaret edebileceğini kaydeden Göz ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Selçuk Bulut, bu sağlık sorununun tedavi edilmemesi durumunda göz ve göz çevresinde meydana gelebilecek olan enfeksiyonların menenjit hastalığına kadar ilerleyebileceğini belirtti.
9.09.2022Sağlık
Meme kanserini erkekler de ciddiye almalı
Meme kanserini erkekler de ciddiye almalıMeme kanserinin bir kadın hastalığı olarak bilinmesine rağmen erkeklerin de meme kanserine yakalanabileceğini belirten Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şener Cihan, “Kadınlarda meme kanseri görülme oranı daha fazla iken (8 kadında 1) erkeklerde bu oran daha azdır (800 erkekte 1). Ancak erkeklerin çoğu bu hastalığın kendilerinde olamayacağı gibi yanlış bir bilgiye sahip olmaları nedeniyle memede gelişen bir kitle önemsenmemekte ve hastalığın daha ileri evrelerinde teşhis konulmasına sebep olabilmektedir. Bu nedenle erkekler de memelerinde gelişen her yeni kitleyi önemsemelidirler” dedi.
8.09.2022Sağlık
Otobüs çarptı, kaldırıldığı hastanede karından 7 kilo 800 gram kitle çıkartıldı
Otobüs çarptı, kaldırıldığı hastanede karından 7 kilo 800 gram kitle çıkartıldıAksaray'da halk otobüsünün çarpması sonucu hafif yaralanıp, hastaneye kaldırılan B.G.nin (17) karnından, ameliyatla 60 santimetre büyüklüğünde, 7 kilo 800 gram ağırlığında kitle çıkartıldı. Ameliyatı yapan Çocuk Cerrahı Dr. Ayşe Betül Öztürk, ''Daha önce 26 santimlik bir kitle görmüştüm. Bu ise ondan daha büyük ve bütün karnını kaplamış şekilde, bütün organları itilmiş ve yer değiştirip küçülmüş ve yetirince gelişmemiş. Şu an da karın içinde ciddi bir boşluk oluştu. Kızımız da 7 kilo vermiş oldu. Durumu da gayet iyi dedi.
7.09.2022Yaşam
Bakan Koca açıkladı! Bu yıl okullarda maske zorunlu olacak mı?
Bakan Koca açıkladı! Bu yıl okullarda maske zorunlu olacak mı?Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ve ‘Beyaz Reform’ olarak bilinen Ek Ödeme Yönetmeliği’ndeki değişikliğin ardından bir hafta içinde 6 binden fazla hekimin kamuya geri dönmek için başvuru yaptığını söyledi. Bakan Koca, 85 bin sağlık çalışanı alımı ile ilgili de çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Okulların açılmasıyla ilgili de konuşan Bakan Koca, “Endişe edilmemeli. Maske takmak isteyen olabilir, takabilirler ancak zorunlu değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan sonraki süreçte hiçbir kısıtlama olmadan eğitimlerine devam edecekler. Koruma açısından bir önemli grup ise ek hastalığı olan çocuklarımız. Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları önemli, onların daha dikkatli korunması gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Maske için genel anlamda artık bir zorunluluk olmayacak" dedi.
6.09.2022Gündem
Ömer Tuğrul İnançer'e veda! Cumhurbaşkanı Erdoğan cenaze törenine katıldı
Ömer Tuğrul İnançer'e veda! Cumhurbaşkanı Erdoğan cenaze törenine katıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yazar, avukat ve mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer'in Fatih Camii'ndeki cenaze törenine katıldı.
5.09.2022Gündem
Ömer Tuğrul İnançer kimdir, kaç yaşındaydı? İşte Ömer Tuğrul İnançer’in biyografisi!
Ömer Tuğrul İnançer kimdir, kaç yaşındaydı? İşte Ömer Tuğrul İnançer’in biyografisi!Mutasavvıf, yazar, müzisyen ve avukat Ömer Tuğrul İnançer vefat etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu kurucusu olan Ömer Tuğrul İnançer, bir süredir geçirdiği ameliyat nedeniyle istirahat ediyordu. 76 yaşında hayatını kaybeden İnançer için siyaset, edebiyat ve düşünce dünyasından pek çok kişi taziye mesajı yayınladı. Peki, Ömer Tuğrul İnançer kimdir, kaç yaşındaydı? İşte Ömer Tuğrul İnançer’in biyografisi!
Ömer Tuğrul İnançer hayatını kaybetti
Ömer Tuğrul İnançer hayatını kaybettiYazar, avukat ve mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer İstanbul'da hayatını kaybetti. İnançer'in ölüm haberini alan sevenleri, Pir Nurettin Cerrahi Tekkesi'ne geldi.
4.09.2022Yaşam
Sosyal medya fenomeni isyan etti! 'Sevgili bulmakta zorlanıyorum çünkü çok güzelim'
Sosyal medya fenomeni isyan etti! 'Sevgili bulmakta zorlanıyorum çünkü çok güzelim'Sosyal medyada Mz. Dani isimiyle bilinen fenomen isim estetik cerrahi işlemleri için 50 bin dolar (yaklaşık 911 bin TL) harcadıktan sonra hayatının tamamen değiştiğini dile getirdi. Çocukluğundan beri bir Barbie bebeğe dönüşmek istediğini ifade eden kadın estetik prosedürlerinin sonrasında erkeklerin ona karşı bakışının değiştiğini söyledi.
2.09.2022Magazin
Uzmanı uyardı: Patolojik kırıklar hastanın hayat kalitesini ciddi şekilde etkiliyor
Uzmanı uyardı: Patolojik kırıklar hastanın hayat kalitesini ciddi şekilde etkiliyor Bazı kişilerde herhangi bir travma olmadan ya da çok küçük bir travmaya bağlı olarak kırık ortaya çıkabiliyor. Bu durumu yaratan en önemli unsurun osteoporoz, kanser ve osteomiyelit olduğunu söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Koray Başdelioğlu, “Patolojik kırıklar tedavi edilmediği takdirde ağrı ve özellikle ilgili bölgede ya da eklemde fonksiyon kaybına yol açabilir. Bu durum hastanın hayat kalitesini ciddi şekilde etkiler” dedi. 
1.09.2022Sağlık
Film gibi soygun girişimi! Linç etmeye kalktılar
Film gibi soygun girişimi! Linç etmeye kalktılarKağıthane’de gaspçı bir çift güpegündüz girdiği kuyumcuyu soymaya çalıştı. Kendisine direnen kuyumcuyu önce biber gazı sıkarak ardından da silahın kabzasıyla vurarak yaralayan gaspçılar, altın ve paraları çantaya doldurup kaçmak istedi. Sesleri duyan esnaf gaspçıları tabure, tekme ve yumruklarla döverken Gültepe Polis Merkezi Amirliği ekipleri, çifti linç girişiminden kurtararak gözaltına aldı. Film sahnelerini aratmayan soygun girişimi ise kameralara saniye saniye yansıdı.
30.08.2022Yaşam
Uzmanı uyardı: Belirti vermeden ilerleyen beyin tümörlerine dikkat
Uzmanı uyardı: Belirti vermeden ilerleyen beyin tümörlerine dikkat  Beyin tümörü, kafatasının içerisinde olmaması gereken yeni bir dokunun oluşması veya burada bulunan bir dokunun kontrolsüz büyümesi anlamına gelir. Bu tümörlerden bazılarının uzun süre belirti vermeden büyüyebildiğini söyleyen Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Aydın, Baş ağrısı, epilepsi (sara) nöbetleri, dalgınlık, kişilik değişiklikleri, konuşma ve anlamada güçlük, uyku düzeni bozuklukları, vücudun bir yarısında güçsüzlük veya his kaybı, yürüme güçlüğü en yaygın görülen belirtilerdir dedi. 
29.08.2022Sağlık
Alzheimer teşhisi nasıl konulur? Tedavi seçenekleri nelerdir?
Alzheimer teşhisi nasıl konulur? Tedavi seçenekleri nelerdir?Nöroloji Uzmanı Dr. Süreyya Ataus, Alzheimer teşhisi ve tedavisi hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledi.
28.08.2022Sağlık
Hastalığına teşhis konamadı! Yıllar sonra gerçek ortaya çıktı, bu belirtilere dikkat
Hastalığına teşhis konamadı! Yıllar sonra gerçek ortaya çıktı, bu belirtilere dikkatHemşirelik öğrencisi 19 yaşındaki Beyzanur Yekiner, tam 13 yıl boyunca böbrek ve şiddetli karın ağrısı ile onlarca doktor, hastane dolaştı. Hastalığına bir türlü teşhis konamayan genç kız, geçtiğimiz yıl yapılan anjiyo sonucu nihayet doğru teşhisi alabildi ve şikayetlerinin, çok nadir görülen bir hastalık olan "fındıkkıran sendromu" nedeniyle ortaya çıktığı anlaşıldı.
28.08.2022Yaşam
'Skolyoz kız çocuklarında erkeklere göre 4 kat daha fazla görülüyor'
'Skolyoz kız çocuklarında erkeklere göre 4 kat daha fazla görülüyor'Skolyozun kız çocuklarında erkeklere göre 4 kat daha fazla görüldüğüne değinen Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Akif Çaçan, “Bir eğriliğin skolyoz olabilmesi için en az 10 derece ve üzerinde olması gerekir. İlk tanıda yaş ne kadar küçük ve eğrilik ne kadar büyükse ilerleme ihtimali o kadar büyüktür. Bu eğrilikler daha çok ergenlikten önce başlar ve ilerleyicidir. Hastanın ergenlikten sonra iskelet sisteminin olgunlaşmasıyla birlikte ilerlemesi durur” dedi.
18.08.2022Sağlık
Asbestin neden olduğu hastalıklar neler? Asbest zararlı mı? Asbeste maruz kalmak kansere neden olur mu?
Asbestin neden olduğu hastalıklar neler? Asbest zararlı mı? Asbeste maruz kalmak kansere neden olur mu? Asbest insan sağlığına zararlı olan, maruz kalınması halinde kansere varana kadar pek çok olumsuz etkiye sahip mineral türlerinden biridir. İnşaat ve yapı sektöründe sıklıkla kullanılan asbest, maddeye tutuşmazlık ve sıcaklığa dayanıklılık vermesi nedeniyle pek çok alanda kullanılır. Peki, Asbest nedir? Asbest ne işe yarar? Asbest nerelerde kullanılır? Asbest neden olduğu hastalıklar neler? Asbest zararlı mı? Asbeste maruz kalmak kansere neden olur mu? İşte detaylar…
17.08.2022Sağlık
Nöroendokrin tümörlerde hedefe yönelik radyoaktif tedaviler nelerdir?
Nöroendokrin tümörlerde hedefe yönelik radyoaktif tedaviler nelerdir?Nükleer Tıp Uzmanı Prof. Dr. Cüneyt Türkmen, nöroendokrin tümörlerde hedefe yönelik radyoaktif ilaç tedavisi seçenekleri hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.
17.08.2022Sağlık

Benzer Haber Etiketleri

Cerrahi ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki cerrahi haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.