Bitki

Bitki

Son dakika bitki haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan bitki ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını bitki haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Bitki

haberleri sayfasında son dakika yaşanan bitki gelişmeleri de dahil olmak üzere 4.347 bitki haberi bulunmuştur. Tüm bitki haberleri aşağıda listelenmiştir.
Kuşadası'nda 27 kaçak göçmen yakalandı
Kuşadası'nda 27 kaçak göçmen yakalandıAydın'ın Kuşadası ilçesinde, Sahil Güvenlik Ekipleri tarafından, gece yarısı lastik bot içerisinde 27 kaçak göçmen yakalandı.
17.08.2022Yaşam
Sağanak yağışlar çok sayıda kentte etkili oldu! Yollar göle döndü, araçlar suya gömüldü! AFAD'dan flaş uyarı
Sağanak yağışlar çok sayıda kentte etkili oldu! Yollar göle döndü, araçlar suya gömüldü! AFAD'dan flaş uyarıBeklenen yağışlar çok sayıda kentte etkili oldu, yollar göle döndü çok sayıda araç sulara gömüldü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugünkü kuvvetli yağışa karşı çok sayıda kenti uyardı. Özellikle Marmara Bölgesi'nde görülecek yağışlar için CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Orhan Şen, 'Su baskını, hortuma kadar gidebilecek bir risk var.' ifadelerini kullandı ve yağıştan en çok etkilenecek şehirleri sıraladı. Meteoroloji'nin uyarısının ardından beklenen yağış sabah saatlerinde başladı. İstanbul Anadolu Yakası'nda etkili olan yağış sonrası Maltepe’de sokaklar göle döndü, araçlar sular altında kaldı. Bursa'da da sağanak nedeniyle Mudanya ilçesindeki Işıklı Deresi taşarken, araçlar ise sular içinde kaldı. Eminönü'nde yağmurun etkisiyle Kapalıçarşı ile Mısır Çarşısı'nda bazı işyerlerini su bastı. AFAD'tan ise son dakika hortum uyarısı yapıldı...
15.08.2022Gündem
Dicle Nehri'ne giren 2 çocuk boğuldu
Dicle Nehri'ne giren 2 çocuk boğulduDiyarbakır'da aileleriyle gittikleri Dicle Nehri kıyısında serinlemek için suya giren Suriyeli 5 ve 6 yaşlarındaki 2 çocuk, boğuldu.
12.08.2022Yaşam
MSB: Kıyıya vuran bottan 47 göçmen kurtarıldı
MSB: Kıyıya vuran bottan 47 göçmen kurtarıldıMilli Savunma Bakanlığı (MSB), İzmir'de kıyıya vurmuş şekilde mahsur kalan bir lastik bottan 47 göçmenin kurtarıldığını duyurdu.
11.08.2022Yaşam
Bilim insanları yaklaşan tehlikeyi ortaya çıkardı! Hepsi Türkiye'ye geliyor
Bilim insanları yaklaşan tehlikeyi ortaya çıkardı! Hepsi Türkiye'ye geliyorİstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Bitki Görüntüleme Analiz Laboratuvarı'nda 4 araştırmacı 3 yıl boyunca bitkilerin üzerinde bulunan virüsler ve canlıları inceledi. Araştırmanın sonucunda, iklim değişikliği nedeniyle hastalık taşıyan böceklerin Türkiye'ye geldiği tespit edildi. Dr. Işıl Tulum, "Tekirdağ, Lüleburgaz, Edirne, Çanakkale, Balıkesir hattında bu böceklerle çok fazla karşılaşmaya başladık. Çok farklı vektörleri de var. Bunlar daha önceden Türkiye'de olup hastalık taşımayan versiyonlarının artık hastalık taşıdığını fark ettik" dedi.
11.08.2022Yaşam
17 Eylül'de yapılması planlanan sınav ertelendi! Bakan Kirişci duyurdu
17 Eylül'de yapılması planlanan sınav ertelendi! Bakan Kirişci duyurduTarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 17 Eylül'de yapılması planlanan Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı'nın ertelendiğini duyurdu.
10.08.2022Gündem
Türkiye'nin ilk SİDA'sının seri üretimine başlandı!
Türkiye'nin ilk SİDA'sının seri üretimine başlandı!Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı (SİDA) 11 metrelik ULAQ'ın prototipinin testler ve tatbikattaki başarısı sonrası bazı ülkelerden talepler üzerine yılda 50 adet üretimi için çalışmalara başlandı. SİDA'nın daha büyüğü ve üzerinde daha fazla silah sistemleri entegre edilebilecek üst segmentinin yapımı için de çalışıldığı belirtildi.
10.08.2022Ekonomi
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den flaş açıklama!
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'den flaş açıklama!Uşak’ta düzenlenen 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlık toplantısına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ülke genelinde kütüphanesiz okul kalmadığını açıkladı.
9.08.2022Eğitim
Koparmanın cezası 80 bin lira! Sahile renk katıyor, nesli tehlikede...
Koparmanın cezası 80 bin lira! Sahile renk katıyor, nesli tehlikede...Sakarya'nın Kocaali ilçesinde sahile renk katan ve nesli tükenme tehdidi altında olduğu için koruma altına alınan kum zambaklarını kopartmanın cezası dudak uçuklatıyor. 
9.08.2022Ekonomi
Kilosu 60 TL'ye satılıyor! Doğada kendiliğinden yetişiyor, faydası saymakla bitmiyor
Kilosu 60 TL'ye satılıyor! Doğada kendiliğinden yetişiyor, faydası saymakla bitmiyorAntalya'nın Serik ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen dikenli incir hasadı başladı. Üzerinde bulunan dikenlerden dolayı dikenli incir adını alan bu bitkiyi toplamak ise büyük özen gerektiriyor.
8.08.2022Ekonomi
Dinozorlar döneminden kalan 10 hayvan! İnsanların korkulu rüyası: Halen aramızdalar kökenleri tarih öncesine kadar uzanıyor...
Dinozorlar döneminden kalan 10 hayvan! İnsanların korkulu rüyası: Halen aramızdalar kökenleri tarih öncesine kadar uzanıyor...Tyrannosaurus Rex, Allosaurus, Spinosaurus ve Giganotosaurus gibi korkunç dinozorlar, milyonlarca yıl önce yok oldu. Ama dinozorlarla aynı dönemde yaşayan pek çok canlı bugün de halen varlığını sürdürüyor. Tarih öncesi dönemler hakkındaki bilgilerimiz gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Ancak yine de yanıtlanması gereken onlarca soru var. Bunların başında ise, dünyanın o zamanlar nasıl bir yer olduğu ve dünyada hangi canlıların yaşadığı sorusu geliyor. Bugün, tarih öncesi dönemlerde yaşayan canlılar denildiği zaman akla ilk gelen canlılar, dinozorlar. Ancak, elbette tarih öncesi dönemlerde yaşayan tek canlılar dinozorlar değildi. Pek çok canlı türü, pek çok bitki ve hayvan da tarihin bu gizemli döneminde dinozorlara eşlik ettiler. Üstelik daha ilginç olanı bu dönemlerde yaşayan bazı hayvanlar bugün de aramızdalar! İşte kökenleri tarih öncesine uzanan hayvanlar ve dünyanın en korkunç dinazorları...
8.08.2022Yaşam
İstanbul Boğazı'nda sıcak saatler! İki gemi çarpıştı
İstanbul Boğazı'nda sıcak saatler! İki gemi çarpıştıİstanbul Ahırkapı mevkiinde 2 gemi çarpıştı. Kazada, ölen ya da yaralanan olmazken, gemiye erzak yükleyen çalışanların iki gemi arasında kalmaktan son anda kurtulduğu öğrenildi.
6.08.2022Yaşam
Jet yakıtı üretilecek! Ar-Ge’si tamamlandı, 400 yıllık...
Jet yakıtı üretilecek! Ar-Ge’si tamamlandı, 400 yıllık...Anadolu'da 400 yıllık bir geçmişe sahip olan pelemir bitkisinden yağ ve küspenin yanı sıra jet yakıtı üretilmesi için başlatılan projede Ankara ve Eskişehir’in de aralarında bulunduğu 5 şehirde binlerce dönümlük alana ekim yapıldı. Eskişehir’de pelemirin hasadına katılan proje uygulayıcısı özel şirketin tarımsal projeler yöneticisi Nezih Suyaran, ekmeğin raf ömrünü uzatan, yağından ve küspesinden faydalanılan pelemir bitkisinin aynı zamanda biyoyakıt ham maddesi olduğunu ifade ederek, “Pelemir bitkisinden jet yakıtı üretilebilecek. Türkiye'de bunun çalışmaları ve bütün Ar-Ge’si tamamlandı” dedi.
5.08.2022Ekonomi
Litresi 3.500 TL'den satılıyor! Yüzde 100 arttı
Litresi 3.500 TL'den satılıyor! Yüzde 100 arttıPandemi ile birlikte talep arttı. Litresi 3.500 TL'den satılıyor. Türkiye’nin endemik bitki varlığı bakımından en zengin illeri arasında yer alan Aydın’da kendiliğinden yetişen kekik pandemi ile birlikte kıymete bindi. Aydın’ın Köşk ilçesine bağlı Başçayır Mahallesi’nde dede mesleği kekik yağcılığı yapan Bekir Özkul, pandemiden sonra üretim kapasitesini yüzde 100 arttırdıklarını ve ürettikleri kekik yağının litresini 3 bin 500 TL’ye suyunu ise 35 TL’ye sattıklarını ve siparişlere yetişemediklerini belirtti.
3.08.2022Ekonomi
Yunanistan'ın geri ittiği 21 göçmen kurtarıldı
Yunanistan'ın geri ittiği 21 göçmen kurtarıldıMuğla'nın Bodrum ilçesinde, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 21 kaçak göçmen Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından kurtarıldı.
2.08.2022Yaşam
Ayçiçekler hasat için gün sayıyor
Ayçiçekler hasat için gün sayıyor   Denizli’de yağlık ayçiçeği tohumu ekilen tarlalar hasat için gün saymaya başladı. Muhteşem manzarasıyla adeta doğal fotoğraf stüdyosuna dönüşen ayçiçeği tarlasında incelemede bulunan Başkan Zolan, üreticinin her zaman yanında olduklarını vurgulayarak, “Denizli’de ilklere imza attık” dedi.
2.08.2022Ekonomi
YKS tercihleri başladı, üniversiteler şartları açıkladı! 15 bin lira burs...
YKS tercihleri başladı, üniversiteler şartları açıkladı! 15 bin lira burs...ÖSYM YKS sonuçlarını açıkladı, TYT ve AYT’den tercih heyecanı başladı. Üniversiteler burs imkanları tek tek duyurdu. Savunma sanayisi ve tarım teknolojileri üzerinde ihtisaslaşan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencilerine sağladığı iş imkanlarının yası sıra başarılı öğrencilere sağladığı yüksek burslarla da dikkatleri üzerine çekti.
1.08.2022Eğitim
‘Eyyam-ı bahur’ kavuruyor! Uyarılar peş peşe geldi
‘Eyyam-ı bahur’ kavuruyor! Uyarılar peş peşe geldiTürkiye, yazın en sıcak günlerini yaşıyor. Güneyde sıcaklar 40 derecenin üzerine çıktı. Diğer bölgelerde de sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Uzmanlar 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamaları konusunda vatandaşları uyarıyor.
31.07.2022Yaşam
Ordu’da TEKNOFEST heyecanı ikinci gününde
Ordu’da TEKNOFEST heyecanı ikinci günündeTEKNOFEST Karadeniz çerçevesinde Ordu’da 7 dalda yarışmaların düzenlendiği festival ikinci gününde devam ediyor.
Uzmanlar uyarıyor! Açıkta satılan ürünlere dikkat! Kansere neden oluyor!
Uzmanlar uyarıyor! Açıkta satılan ürünlere dikkat! Kansere neden oluyor!Sağlıklı olmak adına tüketilen bitki çayları, üretim ve saklama koşulları nedeniyle faydadan çok zarar verebiliyor. Bitki çaylarının özellikle kalitesi açısından dikkatle tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ekrem Sezik, “Açıkta satılan ürünler yerine kaliteli ve bilinen markaların poşet çayları tüketilmeli” diyor.
28.07.2022Sağlık
Paraya para demiyorlar! Köpekler buluyor! Kilosu 700 ila 4 bin euro arasında
Paraya para demiyorlar! Köpekler buluyor! Kilosu 700 ila 4 bin euro arasındaSamsun’da Havza, Kavak ve Çarşamba ilçelerindeki ormanlık alanlarda envanteri yapılan sahalardan yıllık yaklaşık 225 kilo trüf mantarı toplanabilecek. Köpekler ile aranan trüf mantarları Avrupa'da türüne göre kilosu 700 ila 4 bin euro arasında alıcı buluyor.
22.07.2022Ekonomi
Doğal sit alanlarının koruma ve kullanma koşullarına ilişkin ilke kararı yayımlandı
Doğal sit alanlarının koruma ve kullanma koşullarına ilişkin ilke kararı yayımlandıÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından doğal sit alanlarını korumaya yönelik ilke kararı güncellendi. Kararla ilgili kesin korunacak hassas alanların tanımı yapılırken bu alanlardaki kesin yapı yasağı vurgulandı.
20.07.2022Ekonomi
Sulama kanalına düşen Salih, boğuldu
Sulama kanalına düşen Salih, boğulduDiyarbakır'ın Çınar ilçesinde sulama kanalına düşen Salih Kurtboğan'ın (16) cansız bedenine ulaşıldı.
17.07.2022Yaşam
Zonguldak'ta 16 yaşındaki genç denizde kayboldu
Zonguldak'ta 16 yaşındaki genç denizde kaybolduZonguldak'ta serinlemek için denize giren 5 gençten biri kayboldu. Genci arama çalışmaları sürüyor.
17.07.2022Yaşam
Samsun’da 10 yaşındaki Emine’yi arama çalışmaları sürüyor
Samsun’da 10 yaşındaki Emine’yi arama çalışmaları sürüyorSamsun’un Çarşamba ilçesinde kaybolan 10 yaşındaki engelli Emine Ayhan’ı arama çalışmaları 9 gündür aralıksız sürerken Vali Zülkif Dağlı çalışmalarını yerinde inceledi. Yeşilırmak Havzası havadan ve yerden 83 personel ile taranıyor.
16.07.2022Yaşam

Benzer Haber Etiketleri

Bitki ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki bitki haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.