Asteroit

Asteroit

Son dakika asteroit haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan asteroit ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını asteroit haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Asteroit

haberleri sayfasında son dakika yaşanan asteroit gelişmeleri de dahil olmak üzere 68 asteroit haberi bulunmuştur. Tüm asteroit haberleri aşağıda listelenmiştir.
NASA tarih vererek duyurdu: Atom bombasından 800 kat daha güçlü 2018 AH adlı gök cismi Dünya'ya yaklaşıyor
NASA tarih vererek duyurdu: Atom bombasından 800 kat daha güçlü 2018 AH adlı gök cismi Dünya'ya yaklaşıyorDev gök taşı Aralık ayı sonlarında Dünya'ya doğru yola çıkıyor. NASA'nın bildirdiğine göre, dev bir asteroit gelecek ayın sonunda gezegenimize yaklaşacak. Bilim insanları, 2018 AH adlı bu gök cisminin, Dünya'ya çarması halinde, gezegenimizde çok büyük bir insani ve maddi yıkım yaşanacağı konusunda uyardı. Araştırmacılar, asteroidin 30 Haziran 1908’de Sibirya’nın Tunguska bölgesine düşen ve 12 megatonluk bir patlamaya neden olan meteora eşdeğer bir hasara yol açabileceğini açıkladı. Bölgede bugün bile ağaç yetişmezken, asteroidin 2. Dünya Savaşı'nda Hrioşima'ya atılan atom bombasından 800 kat daha güçlü olduğu belirtildi. Peki, 2018 AH Dünya'ya çarparsa neler yaşanacak?
Güneş Sistemi'nde yörüngede en hızlı dönen asteroid keşfedildi
Güneş Sistemi'nde yörüngede en hızlı dönen asteroid keşfedildiGüneş sisteminde, yörüngede diğerlerinden daha hızlı döndüğü tespit edilen bir asteroit keşfedildi.
Meteor mu düştü? 31 Temmuz İzmir meteor düştü iddiası! İzmir’de meteor nereye düştü, göktaşı düşmesi nedir, meteor nasıl oluşur?
Meteor mu düştü? 31 Temmuz İzmir meteor düştü iddiası! İzmir’de meteor nereye düştü, göktaşı düşmesi nedir, meteor nasıl oluşur?İzmir'e meteor mu düştü? İzmir'e meteor düştü iddiası, sosyal medyada gündem olunca iddialar araştırmaya başlandı. Sosyal medyada viral olan meteor düşme olayı sonrası meteorlar hakkında merak edilenler de arttı. Peki, meteor düştü mü? İzmir meteor düşmesi ne zaman oldu, nereye düştü? Göktaşı düşmesi nedir?
31.07.2021Gündem
Evrenin sırlarını içeren 4.6 milyar yıllık asteroit bulundu!
Evrenin sırlarını içeren 4.6 milyar yıllık asteroit bulundu!Bilim insanları İngiltere'de bulunan asteroitin 4.6 milyar yaşında olduğunu ve antik kaya parçasının, Güneş Sistemi'nin oluşumu esnasında meydana geldiğini bildirdi. Araştırmacılar, göktaşının organik birleşikler içerdiğini, bu yüzden evrende yaşamın nasıl başladığına dair bulunan en eski kanıtlardan biri olduğunu vurguladı.
Dünya'ya 15 milyon yılda bir şehir büyüklüğünde asteroit çarpıyordu
Dünya'ya 15 milyon yılda bir şehir büyüklüğünde asteroit çarpıyorduDünya'ya 3,5 ila 2,5 milyar yıl önce her 15 milyon yılda bir, şehir büyüklüğünde asteroitlerin çarptığı bildirildi.
Senegalli bilim insanının adı bir asteroide verildi
Senegalli bilim insanının adı bir asteroide verildiUluslararası Astronomi Birliği (IAU), Senegalli bilim insanı Maram Kaire'nin adını bir asteroide verdi.
Ryugu asteroidinden getirilen örneklerin fotoğrafları paylaşıldı
Ryugu asteroidinden getirilen örneklerin fotoğrafları paylaşıldıJaponya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), uzay aracı Hayabusa 2 tarafından dünyaya getirilen asteroit numunelerin fotoğraflarını paylaştı.
Dünyaya duyurdular! 'Olmaz' denileni başardı, Tarihte ilk kez...
Dünyaya duyurdular! 'Olmaz' denileni başardı, Tarihte ilk kez...Dünya'dan yaklaşık 300 milyon kilometre uzaklıkta olan asteroid Ryugu'dan yüzey altı örnekleri almak için 1 yıl önce kapsül gönderen Japon uzay aracı Hayabusa 2, içinde asteroitten örnekler bulunan uzay kapsülünü Dünyaya gönderdi. Japon bilim insanları, uzay kapsülü ve içindeki asteroit örneklerinin dün Avustralyaya başarılı bir şekilde indiğini açıkladı.
6.12.2020Dünya
Göktaşı ne zaman geçecek? Göktaşı dünyaya çarpacak mı? NASA'dan göktaşı açıklaması!
Göktaşı ne zaman geçecek? Göktaşı dünyaya çarpacak mı? NASA'dan göktaşı açıklaması!NASA açıklama yaptı. NASA, 822 metre büyüklüğünde potansiyel tehlike oluşturabilecek bir göktaşının Dünya’ya yakın konumda geçeceğini açıkladı. Peki, Göktaşı ne zaman geçecek? İşte NASA'nın göktaşı açıklaması!
27.11.2020Gündem
Dev gök taşı Dünya'ya doğru geliyor! Şoke eden açıklama NASA'dan geldi...
Dev gök taşı Dünya'ya doğru geliyor! Şoke eden açıklama NASA'dan geldi...Dünyayı şoke eden açıklama NASA'dan geldi. 822 metre büyüklüğünde olan gök taşı için kritik tarih 29 Kasım...
Dinozor nüfusunun Dünya'ya asteroit çarpmadan önce azalmadığı ileri sürüldü
Dinozor nüfusunun Dünya'ya asteroit çarpmadan önce azalmadığı ileri sürüldüYeryüzünde dinozor nüfusunun, Dünya'ya asteroit çarpmasından önce azalmadığı ileri sürüldü.
Türkiye'de bir ilk! Uzay taşı incelenecek
Türkiye'de bir ilk! Uzay taşı incelenecekJapon Uzay Ajansı'nın 2003'teki Hayabusa misyonuyla dünyaya getirdiği Itokawa asteroidinin parçaları, bilim insanı Mehmet Yeşiltaş'ın başvurusunun kabul edilmesi üzerine Türkiye'de ilk kez incelenecek.
Dinozorları yok eden asteroit en ölümcül açıyla isabet etmiş
Dinozorları yok eden asteroit en ölümcül açıyla isabet etmişDinozorlarının neslinin tükenmesine neden olan asteroitin, Dünya'ya "mümkün olan en ölümcül" açıyla isabet ettiği bildirildi.
Kuyruklu bir asteroit keşfedildi
Kuyruklu bir asteroit keşfedildiGök bilimciler kuyruklu bir asteroit keşfetti. 2019 LD2 adı verilen asteroitin, Jüpiter ile aynı yörüngeyi paylaştığı belirtildi.
Türkiye'ye düşmüş! Demirli gök taşı bulundu
Türkiye'ye düşmüş! Demirli gök taşı bulunduEge Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, ülkemizde 68 kilogramlık yeni bir demirli gök taşının bulunduğunu belirterek, "68 kg’lık kütlesiyle ülkemize düşen "en büyük kütleli 3. demirli meteorit" unvanını almış oldu" dedi.
20.12.2019Yaşam
‘Dev bir asteroit Dünya’ya yaklaşıyor’
‘Dev bir asteroit Dünya’ya yaklaşıyor’Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) verilerine göre, ölçüleri Mısır’daki Keops Piramidi’nin boyutlarını aşan “potansiyel olarak tehlikeli” bir asteroid, ay sonuna doğru Dünya’nın çok yakınından geçecek.
13.08.2019Dünya
22 milyon yıllık yolculuk Türkiye’de son buldu!
22 milyon yıllık yolculuk Türkiye’de son buldu!Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, Bingöl’ün Sarıçiçek köyüne 2015 yılında düşen ve ‘Sarıçiçek’ adı verilen gök taşının izini sürdü. Aralarında NASA’dan bilim insanlarının da bulunduğu ve başyazarlığını Doç. Dr. Ünsalan’ın yaptığı, 79 bilim insanından oluşan ekip, gök taşının oluşumundan Türkiye’ye ulaşmasına kadarki süreci makale haline getirdi. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’la bilgi paylaşımında bulunan Doç. Dr. Ünsalan, nadir görülen bu gök taşının Mars ve Jüpiter arasındaki 4 Vesta asteroidinin güneyindeki kraterden 22 milyon yıl önce koptuğunu tespit ettiklerini söyledi.
19.03.2019Gündem
Mars'ta suya ait yeni bir kanıt daha bulundu
Mars'ta suya ait yeni bir kanıt daha bulunduBilim insanları, bir zamanlar Mars yüzeyinde meydana gelen su taşkınlarının, günümüzde hala gözlenebilen kanyonları birkaç hafta içinde oluşturduğunu ortaya koydu.
NASA uzay aracı Dawn'ı kaybetti
NASA uzay aracı Dawn'ı kaybettiAmerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay aracı Dawn ile iletişimin kesildiğini duyurdu. Yakıtının bitmesi ile birlik bağlantısı kopan Dawn uydusu ile NASA, bu hafta içerisinde iki uydusunu da kaybetmiş oldu.
Dünya tekrar tehdit altında!
Dünya tekrar tehdit altında!Kurukafa şeklinde bir asteroit Dünya'nın yakınından geçecek.
NASA duyurdu: Dünyaya hızla yaklaşıyor!
NASA duyurdu: Dünyaya hızla yaklaşıyor!Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), çapı Keops piramidinin yüksekliğini aşan bir astroitin dünyaya yaklaşmakta olduğunu duyurdu.
25.08.2018Dünya
Herkes merak ediyordu! Ne olduğu ortaya çıktı
Herkes merak ediyordu! Ne olduğu ortaya çıktıBilim insanları keşfettikleri ilk yıldızlar arası gök cismi Oumuamua'nın kuyruklu yıldız olduğu sonucuna vardı.
28.06.2018Dünya
Bu işi yapanlar trilyoner olacak!
Bu işi yapanlar trilyoner olacak!Ünlü finans kuruluşu Goldman Sachs’a göre dünyanın ilk trilyoner iş insanı bir uzay madencisi olacak
Antarktika'da gizemli dev cismin sırrı çözülemiyor
Antarktika'da gizemli dev cismin sırrı çözülemiyorBilim insanları Güney Kutbu’nda buzulların altındaki devasa objenin görüntüleri karşısında şaşkına dönmüş durumda. Obje yaklaşık 245 kilometrelik bir alana yayılmış ve derinliği de 848 metreyi buluyor. Ancak sırrı hala çözülemedi!

Benzer Haber Etiketleri

asteroitdünyaNASAHayabusaastreoid

Asteroit ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki asteroit haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.