Akademisyen

Akademisyen

Son dakika akademisyen haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan akademisyen ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını akademisyen haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Akademisyen

haberleri sayfasında son dakika yaşanan akademisyen gelişmeleri de dahil olmak üzere 2.300 akademisyen haberi bulunmuştur. Tüm akademisyen haberleri aşağıda listelenmiştir.
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa rektörü Nuri Aydın kimdir, nereli, hangi görevlerde bulundu? Atanan Prof. Dr. Nuri Aydın’ın biyografisi!
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa rektörü Nuri Aydın kimdir, nereli, hangi görevlerde bulundu? Atanan Prof. Dr. Nuri Aydın’ın biyografisi!İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğüne, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci, 3 üncü ve 7 nci maddeleri gereğince Prof. Dr. Nuri Aydın atandı. Peki, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya atanan yeni rektör Nuri Aydın kimdir, nereli, kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu, ne mezunu? Nuri Aydın’ın özgeçmişi ve eğitim hayatı…
4.08.2022Gündem
YÖK, bazı vakıf üniversitelerinin akademik personeline yeterli ücret artışı vermediğini tespit etti
YÖK, bazı vakıf üniversitelerinin akademik personeline yeterli ücret artışı vermediğini tespit ettiYükseköğretim Kurulu (YÖK), bazı vakıf üniversitelerindeki akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikayetlere yönelik başlattığı incelemede, söz konusu üniversitelerin akademik personele ödenen ücretlerde devlet üniversitelerindeki ücret artışının gözetilmediğini tespit etti.
21.07.2022Eğitim
Çalışma saatleri değişiyor mu? Türkiye’de çalışma saatleri düşürülebilir mi? Dünyada çalışma saatleri nasıl?
Çalışma saatleri değişiyor mu? Türkiye’de çalışma saatleri düşürülebilir mi? Dünyada çalışma saatleri nasıl? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "İnsanların 12 saat, 14 saat zorla çalıştırıldığı günler geride kalmıştır. Bugün 8-5 mesaisinin geride kaldığı bir dönemden geçiyoruz" dedi. Peki, dünyada durum nasıl? 8-5 mesaiye veda mı ediyoruz? Türkiye’de çalışma saatleri düşürülebilir mi? Akademisyen Ecehan Ersöz dünyadaki çalışma saatleri ile ilgili bilgi verdi.
Ekonomik kriz Çin'i vurdu!  12 banka battı
Ekonomik kriz Çin'i vurdu! 12 banka battıÇin'de 12 banka iflas etti, patronları kaçtı. Zarar 10 milyar doları aştı. Parasını çekmek için bankalara akın edenlere polis müdahale etti, sokaklar karıştı.
14.07.2022Ekonomi
Memur emeklilerine her ay maaşa göre ödeniyor! Zamla birlikte o tutarlar da arttı, 1.493 lira...
Memur emeklilerine her ay maaşa göre ödeniyor! Zamla birlikte o tutarlar da arttı, 1.493 lira...Memur emeklisi milyonlarca kişiyi kapsıyor! Kuruşu kuruşuna hesaplandı. Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından zam oranları belli oldu. Memur emeklileri senede 2 kere maaşlarını zamlı olarak alıyor. Yapılan yeni artışa göre ise temmuz ayında maaşlarını yüzde 41.69 zamlı alacak. En düşük memur emekli aylığı 4.121 liradan 5.839 liraya yükselecek. Öte yandan emekli ve hak sahipleri, gelir ve aylık miktarlarına göre her ay belli bir oranda ödeme alıyor. Zamla birlikte memur emeklilerinin ek ödeme tutarlarında da artış oldu. Temmuz ayından itibaren alınacak ek ödeme tutarları maaşlara göre 233 lira ile 1.493 lira arasında değişiyor. Emeklilerin 2022 Temmuz zamlı maaşları kuruşu kuruşuna hesaplandı. Kim ne kadar maaş ve ek ödeme alacak? İşte detaylar...
6.07.2022Emekli
Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında emekli yüzbaşı tutuklandı
Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında emekli yüzbaşı tutuklandıAnkara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması kapsamında gözaltı süreleri uzatılıp, emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen 4 şüpheliden emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu tutuklandı, 3'ü ise adli kontrolle serbest bırakıldı.
18.06.2022Yaşam
Cerrahpaşa’dan “cinsiyet değiştirme sırası” iddialarına ilişkin açıklama
Cerrahpaşa’dan “cinsiyet değiştirme sırası” iddialarına ilişkin açıklamaÇok sayıda kişinin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde cinsiyet değiştirme operasyonu için sıra beklediği iddialarına ilişkin üniversiteden yapılan açıklamada, “Verilen hasta sayıları, gerçeğin çok üzerinde ve abartılıdır. Bu haberler tamamıyla dezenformasyonun sonucu olup toplumu yanlış yönlendirme amacına hizmet etmektedir” denildi.
16.06.2022Sağlık
Bakan Varank: Sosyal ve beşeri bilimlerin desteklenmesini beka meselesi olarak görüyoruz
Bakan Varank: Sosyal ve beşeri bilimlerin desteklenmesini beka meselesi olarak görüyoruzSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Sosyal Bilimler Ansiklopedisi’nin tanıtım programında yaptığı konuşmada, "Bu çalışma, alanında doldurduğu boşluk ve niteliğiyle hakikaten içimize sinen, imza işlerimizden biri oldu. Sosyal ve Beşeri Bilimlerin desteklenmesi meselesini ülkemiz açısından adeta bir beka meselesi olarak görüyoruz" dedi.
Bilecik Belediye Başkanı ne yaptı, CHP’den neden ihraç edildi? Semih Şahin kimdir, Bilecik Belediye Başkanı hangi partiden, Semih Şahin neden görevden alındı?
Bilecik Belediye Başkanı ne yaptı, CHP’den neden ihraç edildi? Semih Şahin kimdir, Bilecik Belediye Başkanı hangi partiden, Semih Şahin neden görevden alındı?Semih Şahin kimdir, Bilecik Belediye Başkanı CHP’den neden ihraç edildi? Rüşvet iddiaları nedeniyle geçici olarak görevden alınan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin CHP’den ihraç edildi. Peki, Bilecik Belediye başkanı kimdir, Bilecik Belediye Başkanı ne yaptı?
14.06.2022Gündem
Asgari ücrete zam gelecek mi? Asgari ücret temmuz zammı 2022 Cumhurbaşkanı son dakika açıklaması!
Asgari ücrete zam gelecek mi? Asgari ücret temmuz zammı 2022 Cumhurbaşkanı son dakika açıklaması!Asgari ücret zammı için yapılan tartışmalar devam ederken, Asgari ücrete zam gelecek mi? sorusunun yanıtı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon farkı ve asgari ücret açıklaması yaptı.
Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında flaş gelişme
Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturmasında flaş gelişmeAnkara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması kapsamında aranan Tan Dervişoğlu, gözaltına alındı.
10.06.2022Gündem
Düşük maliyetli ısı yalıtım buluşu
Düşük maliyetli ısı yalıtım buluşuOndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) akademisyenleri tarafından üretilen maliyet ve yalıtımda mevcut ürünlere göre avantajı bulunan ’düşük maliyetli ısı yalıtım buluşu’ ticari bir firmaya lisanslandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yatırımını kendi ülkesine yapan herkes kârlı çıkacaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yatırımını kendi ülkesine yapan herkes kârlı çıkacaktırCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü'nde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim, Teknoloji ve Araştırma Binası Açılış Programı'nda konuştu. Erdoğan, "Küresel krizlerin gelişmiş ülkelerde ciddi yalpalanmalara yol açacağı görünmektedir. Türkiye, geleceğin güvenli limanı olmaya adaydır. Yatırımını kendi ülkesine yapan herkes kârlı çıkacaktır. Türkiye, geleceğin güvenli limanı olmaya adaydır." dedi.
10.06.2022Siyaset
Bitlis ve Gaziantep’te FETÖ/ PDY operasyonu! 9 kişi gözaltına alındı
Bitlis ve Gaziantep’te FETÖ/ PDY operasyonu! 9 kişi gözaltına alındıFETÖ/ PDY Terör Örgütünün akademisyen yapılanmasına ve örgüt iltisaklılarına yönelik Bitlis ve Gaziantep’te yapılan operasyonlarda 9 şahıs gözaltına alındı.
8.06.2022Gündem
Depreme karşı çığır açan uyarı sistemi! 3 dakika önce haber verebiliyor
Depreme karşı çığır açan uyarı sistemi! 3 dakika önce haber verebiliyorDeprem sarsıntılarının yerleşim yerine gelişini beklemeden, deprem kaynağının uzaklığına bağlı olarak saniye ya da dakikalar öncesinde depremi haber veren yapay zeka tabanlı deprem erken uyarı sistemi yapıldı. Sistemin Kurucu Ortağı ve CEO'su Ali Emre Erişen, "Saniyeler, dakikalar öncesine kadar programın kullanıldığı sitelerde, apartmanlarda sinyal verilecek. Kullanıcılar da cep telefonlarında bu sinyali alacaklar. Mümkünse dışarı çıkmaları, mümkün değilse uygun pozisyon almalarını sağlamak için elimizden geleni yapmaya çalışacağız" dedi.
3.06.2022Gündem
AK Partili Kurtulmuş: Büyüyeceğiz, büyüteceğiz
AK Partili Kurtulmuş: Büyüyeceğiz, büyüteceğizUluslararası Sezai Karakoç Sempozyumu için Diyarbakır'a gelen AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, "Sezai Karakoç'un ve bu büyük düşünce fikrinin önünü açan öncülerin istikametinin kaybolmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bu alanı çoğaltacağız. Büyüyeceğiz, büyüteceğiz. Diriliş neslinin öncülüğünde, Türkiye ve Türklerin öncülüğünde hem İslam dünyası hem yakın coğrafyamız çok daha huzurlu, güçlü ve büyük bir medeniyet havzası haline gelecektir" dedi.
26.05.2022Siyaset
Kazada yaralanan Dilara 145 gündür yaşam mücadelesi veriyor, ehliyetsiz sürücü serbest!
Kazada yaralanan Dilara 145 gündür yaşam mücadelesi veriyor, ehliyetsiz sürücü serbest!İzmir'in Bornova ilçesinde, ehliyetsiz sürücü İsa E.'nin (26) kullandığı otomobilin, bir arkadaşıyla birlikte bindiği motosiklete çarpması sonucu yaralanan Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Dilara Aldanoğlu (24) solunum cihazına bağlı ve bilinci kapalı olarak 145 gündür gündür yaşam mücadelesi veriyor. Yasemin Aldanoğlu (47), kızının yaralanmasına neden olan sürücünün tutuklu yargılanmasını isteyerek "İçimdeki yangın hiçbir türlü geçmez ama belki soğur. Kızım bu haldeyken sürücünün serbest kalması beni yaralıyor" dedi.
25.05.2022Yaşam
Celal Şengör Hz. Musa için ne dedi? Celal Şengör kimdir, kaç yaşında ve nereli?
Celal Şengör Hz. Musa için ne dedi? Celal Şengör kimdir, kaç yaşında ve nereli?Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek Bilim programı bu hafta, Şanlıurfa'da dünyanın ilk bilim merkezlerinden biri olarak bilinen Harran'da yapıldı. Programa konuk olarak Jeolog Celal Şengör, Akademisyen Ahmet Arslan ve Harran'daki kazı başkanı Mehmet Önal da katıldı. Celal Şengör Hz. Musa için dedikleri ise programa damgasını vurdu. Peki, Celal Şengör Hz. Musa için ne dedi? Celal Şengör kimdir, kaç yaşında ve nereli?
24.05.2022Televizyon
LGS ile ilgili son dakika açıklaması! MEB'den flaş sınav açıklaması! Yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiriyor
LGS ile ilgili son dakika açıklaması! MEB'den flaş sınav açıklaması! Yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiriyorLGS ile ilgili flaş gelişme! MEB'den son dakika açıklaması geldi. Yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiriyor. 5 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi sınavına ilişkin detaylar belli oldu. Öğrenciler kendi okullarında sınava girecek. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, “Asıl sınavın yarısı kadar örnek soru yayımlıyoruz. Bugüne kadar yayımladığımız tüm örnek soruları aralık ve nisanda öğrencilerimize ücretsiz gönderdik” dedi.
24.05.2022Eğitim
Manisa'da üniversite öğretim üyesi evinde ölü bulundu
Manisa'da üniversite öğretim üyesi evinde ölü bulunduManisaCelal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mevlüt Karaçor (45), evinde ölü bulundu. Karaçor'un cansız bedeni otopsi için İzmir Adil Tıp Kurumu morguna gönderildi.
19.05.2022Yaşam
YÖK akademisyenler için harekete geçti! Başlıyor
YÖK akademisyenler için harekete geçti! BaşlıyorYÖK, yabancı dilde akademik yazma becerisini geliştirmek isteyen doktoralı araştırmacılar için Yabancı Dilde Bilimsel Metin Yazma Programı’nı hayata geçirecek.
19.05.2022Eğitim
YÖK’ten Akademik Yabancı Dil Desteği Projesi! Doktoralı araştırmacılara yabancı dil desteği verilecek!
YÖK’ten Akademik Yabancı Dil Desteği Projesi! Doktoralı araştırmacılara yabancı dil desteği verilecek!YÖK duyurdu! Doktoralı araştırmacılara Akademik Yabancı Dil Desteği Projesi! Genç bilim insanlarının uluslararası dergilerde yabancı dilde yayın yapma becerilerini geliştirmek ve Türkiye’de yapılan bilimsel araştırmalarını uluslararası düzeyde daha görünür kılmak için YÖK tarafından yeni bir proje geliştirildi. Bu amaçla, yabancı dilde akademik yazma becerilerinin geliştirilmesini hedefleyen Doktoralı Genç Araştırmacılar İçin Yabancı Dilde Bilimsel Metin Yazma Programı hayata geçiriliyor. Peki, YÖK yabancı dil desteği başvurusu nasıl yapılır? YÖK yabancı dil desteği online mı? YÖK yabancı dil desteği kimler başvuru yapabilecek? İşte detaylar...
17.05.2022Eğitim
Üniversitelerde yeni dönem! YÖK başkanı duyurdu...
Üniversitelerde yeni dönem! YÖK başkanı duyurdu...Milyonlarca üniversite öğrencisi bekliyordu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar resmen duyurdu. YÖK Başkanı Özvar, "Uzaktan eğitimin yeni şeklini önümüzdeki günlerde inşallah üniversitelerle paylaşacağız, duyuracağız." dedi. Dünyada gerçekleşen dijital dönüşümlere paralel olarak, başta Anadolu Üniversitesi olmak üzere birkaç üniversitemizde uygulandığı haliyle açıköğretimin mevcut biçiminin güncellenmeye ve çeşitlendirmeye ihtiyacı olduğunu belirten YÖK Başkanı Özvar,"Bu çerçevede temel amacımız, açık, uzaktan ve hibrit modelleri çeşitlendirmektir” şeklinde konuştu.
14.05.2022Eğitim
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Türkiye'deki yabancı sayısını açıkladı
İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, Türkiye'deki yabancı sayısını açıkladıİçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, katıldığı canlı yayında, son günlerde manipülasyon konusu olan Türkiye'deki yabancı sayısını tek tek rakam vererek açıkladı. Konunun özellikle bayram öncesinde gündeme getirildiğinin altını çizen Çataklı, "Ülkemizde 5 milyon 500 bin 690 yabancı var. Bunların 3 milyon 762 bin 686'i geçici koruma altındaki Suriyeliler." dedi. Konuşulan 8-10 milyon rakamlarının amacının tamamen algı oluşturmak olduğunu söyleyen Çataklı, "1 milyon 417 bin de ikametli yabancımız var. Bunların içerisinde öğrenciler ve iş insanları da var" diye konuştu.
8.05.2022Gündem
Dünyayı şoke eden görüntüler! Sivillerin gözlerini bağlayıp katlettiler...
Dünyayı şoke eden görüntüler! Sivillerin gözlerini bağlayıp katlettiler...Suriye istihbaratı El Muhaberat ajanlarının katliamları dünyayı şok etti. Bir acemi askerin izlediği video kaydının Suriye dışına çıkarılması üç yıl aldı. Görüntülerde, Şam'ın dış mahallelerinden Tadamon'da elleri ve gözleri bağlı sivillerin teker teker vurulup bir çukura atılması vardı. Koşmaları istenen sivilleri katleden Suriyeli istihbaratçılar kurbanlarla alay ederken, en az 41 kişinin cesetlerinin yakıldığı görüldü.
29.04.2022Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Akademisyen ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki akademisyen haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.