Gazete Vatan Logo

YPG’ye ABD’den 200 zırhlı gelmiş!

VATAN’ın YPG’ye zırhlı araç verildiği iddiası doğrulandı. İngiliz Reuters ve Rus Sputnik haber ajansları 200 zırhlı araçla çok sayıda ağır silahın, ABD tarafından 4 gün önce YPG’ye verildiğini duyurdu.

YPG’ye ABD’den 200 zırhlı gelmiş!

VATAN tarafından önceki gün gündeme getirilen PKK’nın Suriye kolu YPG’ye ABD tarafından zırhlı araç ve ağır silah verildiği iddiası İngiliz Reuters ve Rus Sputnik haber ajansları tarafından doğrulandı. Savunma uzmanları son paketin şimdiye kadar yapılan askeri yardımların en büyüklerinden biri olduğuna dikkat çekiyor.

‘ABD sürekli silah veriyor’

Edinilen bilgiye göre Kanada’da kurulan ve dünyanın 8 ülkesinde üretim ve satış tesisleri bulunan IAG tarafından üretilen ‘IAG Guardian’ zırhlı personel taşıyıcılar, Suriye’deki koalisyon güçlerine liderlik eden ABD tarafından YPG’nin önderlik ettiği Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) teslim edildi. Uçakla gelen silahların Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin denetimindeki Semelka sınır kapısından Rojava’ya geçirildiği öğrenildi. Son pakette yer alan Hummer araçlar ve 200 adet zırhlı personel taşıyıcının 4 gün önce ABD’den geldiği ifade edildi.

‘Obama vermedi Trump gönderdi’

Rus Sputnik haber ajansına konuşan DSG’li bir yetkili ABD’nin kendilerine sürekli ısı güdümlü füze, Kanas, havan topları, Doçka verdiğini söyledi. Aynı yetkili ağır silahlar için eğitim verildiğini de belirtti. Reuters’a konuşan DSG sözcüsü Talal Silo ise, ABD’nin kendilerine ilk kez zırhlı araç verdiğini söyledi. Obama döneminde yapılmayan bazı yardımların Donald Trump göreve başladıktan sonra kendilerine ulaştığını söylen Silo, “Amerika’nın yeni lideri Trump’ın güçlerimize tam destek vereceğinin işaretlerini görüyoruz” dedi.

Haberin Devamı

‘Zırhlılar DEAŞ’la savaş için’

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Suriye Arap Koalisyonu’na zırhlı araç verildiğini doğruladı. Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, “Suriye Arap Koalisyonu’na verdiğimiz zırhlı araçlar, onları Rakka’ya ilerlerken DEAŞ’ın el yapımı patlayıcılarına karşı koruyacak” dedi. Eski Başkan Obama’nın verdiği yetkilerde değişiklik olmadığını bildiren Galloway, Savunma Bakanlığının SDG’ye askeri malzeme desteği ve eğitim verme politikasının sürdüğünü söyledi. Obama döneminde alınan 503 kişilik kara gücü gönderme yetkisinin değişmediğini ve ABD’nin bu sayıyı aşmadığını da anlatan Galloway, “Orada kaç askerimizin bulunduğunu açıklamıyoruz ama en üst sınır 503’ü aşmadık” diye konuştu.

Haberin Devamı