Gazete Vatan Logo

Türk ekip yaraları sarıyor

Nepal’i yıkan depremde iki kişiyi enkazdan çıkaran Türk GEA ekibi, ikinci depremle yaşamın daha da zorlaştığı ülkeye yaraları sarmaya gitti...

Nepal’de, 8 bin kişinin yaşamını yitirdiği 7,8 büyüklüğündeki depremin ardından dün Everest Dağı yakınında meydana gelen 7,3 ölçekli depremde ölenlerin sayısı 110’u aştı. Deprem bölgesinde enkaz altında kalan iki kazazedeyi canlı olarak çıkardığı için büyük takdir toplayan GEA Arama Kurtarma Ekibi dün tekrar Nepal’e gitti.

Tek branda altında 10 kişi

Dün sabah THY’nin TK 726 sefer sayılı uçağıyla Nepal’e ulaşan 6 kişilik GEA ekibim bölgede yaşanan ikinci deprem nedeniyle insani ve medikal yardım için bölgeye gitme kararı aldı. Ekipte iki doktor ve bir acil tıp teknisyeni dışında eğitimli arama kurtarma personeli de bulunuyor. Yetimhanelerde ve dağ köylerinde çalışmalar yapmaya başlayan GEA ekibi bölgede insanları ve özellikle çocukların zor şartlar altında yaşamaya devam ettiğini, bir branda muşambanın altında 10 kişinin yaşamını sürdürmeye çalıştığını belirtiyor. VATAN’ın ulaştığı ekip üyeleri son yaşanan deprem sonrasında ortaya çıkan travmalar nedeniyle halkın sokaklarda yaşadığını belirtiyor.

Haberin Devamı

Hayalet kent

Başkent Katmandu, üst üste iki depremle hayalet kente döndü. Halkın büyük çoğunluğu ya açık havada ya da uluslararası yardım kuruluşlarının kurduğu çadır kamplarda kalıyor. İkinci depremin ardından okullar tekrar tatil edilirken hükümet hizmetlerine devam edebilmek için geçici çadırlar kurdu. Bazı yerel ve genel hizmetler kurulan bu çadırlarda veriliyor.