Geri Dön
Gündem‘Titan’ generaller karşı karşıya!

‘Titan’ generaller karşı karşıya!

Güvenlik analisti Metin Gürcan, Suriye’de DEAŞ’a karşı yürütülen operasyonları yöneten Korgeneral Zekai Aksakallı ile İranlı General Kasım Süleymani’nin yollarının Rakka’da kesişeceğini söyledi

‘Titan’ generaller karşı karşıya!

Güvenlik analisti Metin Gürcan, ‘titan’ (Mitolojide dünyayı yöneten güçlü tanrı ırkı) olarak tanımladığı Türk Özel Kuvvetleri’ni yöneten Korgeneral Zekai Aksakallı (55) ile İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı özel kuvvetler birliği Kudüs Gücü’nü yöneten Kasım Süleymani (60) ile DEAŞ’a karşı yürütülen Rakka operasyonunda karşı karşıya geleceğini belirtiyor.

Kasım ilkokul mezunu

İlkokul mezunu olan, 1979’daki Mahabad Kürt ayaklanması ve İran-Irak savaşında yıldızı parlayan ‘İran’ın kılıcı’ lakaplı General Kasım Süleymani, İran’ın ülke dışındaki operasyonlarını sahada yönetiyor. Harp Akademisi mezunu Korgeneral Aksakallı ise PKK’ya karşı Özel Kuvvetler’deki başarısı ve Azerbaycan Ordusu’nu eğiten komutan olarak tanınıyor. Ayrıca 15 Temmuz Darbe Girişiminde darbecileri engelleyen Zekai Paşa kilit bir başarı kazandı.

Aksakallı cephede

General Süleymani bir çok kez sahada görüntülendi. Korgeneral Aksakallı Cerablus’ta rahat bir askeri üniforma ile geçtiğimiz günlerde El Bab’da ise keskin nişancı mevzilerinde Süleymani’nin yaptığı gibi askeri tip sivil kıyafetle objektiflere takıldı. Eski bordo bereli bir subay olan Metin Gürcan, Al Monitor’deki değerlendirmesinde iki komutanın da milliyetçi, ABD karşıtı ve ABD’yi tüm bölgesel sorunların kaynağı olarak gördüğünü söylüyor. Ancak Rusya yanlısı olmadıklarını da vurguluyor.