Geri Dön

‘Salon teröristi’ Rakka’da çatışmış!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York’taki konuşması sırasında eylem yapan ABD’li Lucas Chapman’ın elinde silahla Rakka’da YPG saflarında çatıştığı ortaya çıktı

‘Salon teröristi’ Rakka’da çatışmış!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün New York’ta Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) tarafından düzenlenen buluşmada ABD’de yaşayan binlerce Türk ve Amerikalı Müslüman bir araya geldi. Ancak konuşma başlar başlamaz üzerinde YPG tişörtü bulunan bir kişi bağırmaya başladı. Erdoğan da, “Değerli kardeşlerim, sizden benim bir ricam var. 3-5 kendini bilmeze, 3-5 salon teröristine bu güzel toplantımızı lütfen feda etmeyelim” diyerek konuşmasına devam etti.

Gözaltına alındı

Güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle salon dışına çıkarılan bu kişi ve 3 arkadaşı Türk korumalar tarafından ABD polisine teslim edildi. Edinilen bilgiye göre ABD polisi YPG ile bağlantılı olan bu 4 kişiyi sorguladıktan sonra serbest bıraktı. Gözaltı işleminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı protesto etmeye çalışan kişinin Suriye’nin çeşitli bölgelerinde eline silah alarak YPG adına savaşan 22 yaşındaki Lucas Chapman olduğu ortaya çıktı.

Rakka’da ölecekti ama...

Washington’daki Georgetown Üniversitesi’nde tarih eğitimi alan 22 yaşındaki Chapman, Eylül 2016’da Kuzey Irak’ın Süleymaniye şehri üzerinden Suriye’ye geçti. Komünist olduğunu söyleyen Chapman, PKK/PYD saflarına ‘komünizm idealini tecrübe etmek’ için katıldığını söylüyordu. Bir yandan “Amerikan kapitalizmine karşı” dururken, öte yandan Amerikan ordusuyla yan yana savaşmasını gazetecilere izah edemiyordu. Çok sayıda dergi ve gazeteye röportaj veren Chapman, muhabirlere “Rakka’da öleceğim” dedi. Ancak cephede sıkıldığını söyleyerek yaklaşık 7 ay sonra Nisan 2017’de ABD’ye döndü.

Hikayesi film oluyor!

YPG’ye romantik bakan ve meşrulaştırmaya çalışan Hollywood, Lucas Chapman ile arkadaşları ABD’li Brace Belden ve Danimarkalı Tommy Morck’un Suriye’de yaşadıklarını film yapacak. İsveç doğumlu Latin yönetmen Daniel Espinosa’nın çekeceği filmde, başrolü ünlü aktör Jake Gylenhall oynayacak. Adının ‘Anarşistler DEAŞ’a karşı’ olacağı açıklanan filmin 2018’de gösterime girmesi bekleniyor.

YPG temsilcisi gibi çalışıyor!

Chapman, ABD’ye döndükten sonra terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin temsilcisi gibi çalışmaya başladı. ABD’de faaliyet gösteren terör örgütü yanlısı Kuzey Amerika Kürt İttifakı (NAKA) adlı örgütün üyesi olan Chapman, YPG’ye yakın isimlerin düzenlediği çok sayıda organizasyona katıldı. Son olarak da YPG adına çatışırken DEAŞ tarafından öldürülen Zafer Karaçok kod adlı eski deniz piyadesi David Taylor’un Batı Virginia’daki cenazesinde YPG flaması taşıdı.