Gazete Vatan Logo

‘Onu atma, beni at’

İlk kez atış yapan milli silahlı İHA Bayraktar TB2 testleri tamamladı. Roketsan’ın modifiye ettiği UMTAS füzesinin seri üretime geçmesiyle birlikte, TSK bünyesindeki 12 adet Bayraktar TB2 2016’da operasyonel olarak uçacak

‘Onu atma, beni at’

Önceki gün tarihi bir uçuş gerçekleştirerek Roketsan’ın ürettiği UMTAS füzesiyle ilk silahlı atışını yapan milli İHA Bayraktar TB2 uluslararası savunma sanayinin de gündemi oldu. Milli İHA’nın Cumhuriyet tarihinde ilk defa gerçekleşen ve savunma sanayine kritik bir eşik atlatan atışından önce perde arkasında şunlar yaşandı:

Roketsan’dan özel

Roketsan’ın ürünü uzun menzilli anti tank füzesi UMTAS, 2005 yılında ATAK projesi kapsamında Milli Atak helikopteri T-129’un resmi tanksavar sistemi olarak geliştirilmeye başlandı. Hedef, Atak T-129’un güdümlü füze ihtiyacını karşılayabilmek ve füzeyi ihraç etmekti. Zırh delici başlığa sahip olan ve ‘ateşle-unut’ sistemiyle kullanılan UMTAS, silahlı milli İHA projesi için Roketsan mühendisleri tarafından modifiye edildi. Yani önceki gün ilk atışını yapan Bayraktar TB2 kendisi için geliştirilen özel bir füzeyi kullandı.

Veri toplama uçuşu

Bir yıldır devam eden silahlı İHA çalışmaları son dönemde giderek hızlandı. Özellikle geçtiğimiz hafta Bayraktar TB2, iki kanadına da 37.5’ar kiloluk iki UMTAS füzesi takılarak havalandı. Yüklü halde havalanan milli İHA, 2 kez tam kapasiteyle veri toplama uçuşu gerçekleştirdi. Veri toplama uçuşlarının başarılı olması üzerine silahlı İHA projesinin en kritik adımı olan atış testine geçildi.

Haberin Devamı

Görev atışı yapacak

Merakla beklenen atış testi için Bayraktar TB2’ye ‘cansız’ yani patlayıcı mühimmatı olmayan iki UMTAS füzesi takıldı. Önceki gün nefeslerin tutulduğu an olan 14.30’da, operatör pilot tarafından yapılan atışta 5 bin metre irtifada ve yaklaşık 8 km uzaklıkta ve sadece 2x2 metre (4 metrekare) büyüklüğündeki hedef panelinin yüzde 100 isabetle vurulması aylardır proje için uyku uyumadan çalışan ekibe büyük moral oldu. Atışın başarıyla sonuçlanmasının ardından test süreci de sona erdi. UMTAS füzesiyle donatılan Bayraktar TB2 bundan sonraki süreçte harp başlığıyla ‘görev atışı’ yapacak.

Üstü yazılı roketler

Tarihi uçuşta dikkat çeken bir diğer unsur ise milli İHA’ya takılan füzelerin üstüne yazılanlar oldu. Bayraktar TB2’ye takılan turuncu ve siyah renkli iki UMTAS füzesinden sadece biri atışta kullanıldı. Ekip üyeleri atılmayacak olan siyah füzenin üzerine bu yüzden ‘Beni at, onu atma!’ yazdı. Atışın yapıldığı turuncu renkli füzenin üzerinde Kastamonu şivesiyle yazılan ‘atcen deyon atmeyon’ sözleri ise atış testini sabırsızlıkla bekleyen ekibin heyecanını yansıtıyordu. Öte yandan atılan füzenin diğer yanına ise ilk atışın zamanını gösteren 17.12.2015 tarihi ile tüm ekip üyelerinin imzası atıldı.

Haberin Devamı

2016’da silahlı uçacak

Projenin kritik bileşeni olan Roketsan’ın geliştirdiği UMTAS füzesi AR-GE sürecinin son aşamasına gelmiş bulunuyor. Önümüzdeki süreçte Roketsan hem Atak T-129 helikopteri hem de milli İHA Bayraktar TB2’ye yönelik olarak seri üretime geçecek. Savunma sanayi kaynaklarından alınan bilgiye göre; UMTAS’ın seri üretime geçmesiyle birlikte 2016’ın ilk aylarından itibaren Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na verilen 12 adet Bayraktar TB2 İHA, silahlı olarak operasyonel görev uçuşu yapmaya başlayacak.

Haberin Devamı