Gazete Vatan Logo

Flaş tapu kararı! Kredi çekenleri ilgilendiriyor

Banka kredisi kullananlar için mahkemeden emsal niteliğinde tapu kararı geldi. Kredi çekmek için evini ipotek eden çok sayıda kişi bulunuyor. Bu kişilerden çoğu ise, oturmakta olduğu konutunu ipotek ediyor. İşte mahkemenin ilgili kararı ve detayları...

Flaş tapu kararı! Kredi çekenleri ilgilendiriyor

Banka kredileri ekonomik olarak zorlanan vatandaşların ilk bulduğu çözüm oluyor. Nakit ihtiyacın artan kişiler ihtiyaç kredisine yönelirken ev yada araba almak isteyenler de konut ve araç kredisi kullanarak yatırım yapabiliyor. 

Ekonomik darboğaza düşen Y.B. de kredi kullanmak için bankanın yolunu tuttu. Banka kredi kullanımında kendisini garantiye almak için Y.B.'nin oturduğu eve ipotek koymak istedi. Kredi ihtiyacı olan vatandaş bu durumu kabul etti ve böylece istediği nakit paraya ulaşabildi. Asıl olaylar ise bundan sonra başladı. 

Y.B.'nin kredi kararı evlilik birliğinde sorunlara neden oldu. Eşinin haberi olmadan kredi kullanan ve birlikte yaşadıkları evi bankanın ipotek etmesine onay veren Y.B., eşinin durumu öğrenmesi ile hayatının şokunu yaşadı. 

İPOTEĞİN KALDIRILMASI TALEP EDİLDİ

Kendisinden habersiz evini ipotek edildiğini öğrenen kadın, vakit kaybetmeden mahkemenin yolunu tuttu. 

Davacı kadın, evine davalı banka tarafından rızası alınmaksızın ipotek tesis edildiğini, yasa gereğince eşin rızası olmadan ipotek tesis edilemeyeceğini, bankanın kötü niyetli olduğunu ileri sürerek, aile konutu niteliğindeki taşınmaz üzerinde bulunan ipoteğin kaldırılmasını talep etti.

BANKA TAPU KAYDINI DELİL GÖSTERİLDİ

Davalı banka avukatı, dava konusu taşınmaza aynı banka tarafından 2001 ve 2006 yıllarında ilk ayrı ipotek tesis edildiğini, davacının bu ipoteklerden haberi olmamasının hayatın olağan akışına aykırı olduğunu öne sürdü. İpotek tesis işlemi yapıldığı anda tapu kaydında aile konutu şerhi bulunmadığını savunan avukat, davanın reddini istedi.

Haberin Devamı

Flaş tapu kararı Kredi çekenleri ilgilendiriyor

MAHKEMEDEN EMSAL KARAR

Aile mahkemesi, davalı banka tarafından ipotek tesis işleminden önce tanzim ettirilen ekspertiz raporunda birinci katın kullanıldığının tespit edildiğine, yapılan kolluk araştırması ve dinlenen tanık beyanlarına göre de ipoteğe konu taşınmazın uzun yıllardır davacı ve ailesi tarafından aile konutu olarak kullandığının anlaşıldığına dikkat çekti.

Kararda Türk Medeni Kanunu'nun ilgili hükümleri gereği diğer eşin açık rızası olmadan aile konutuna ilişkin tasarrufta bulunulamayacağı, bu nedenle davacı eşin rızası alınmadan tesis edilen ipoteğin geçersiz olduğu gerekçesiyle davanın kabulüne, aile konutu üzerindeki ipoteğin kaldırılmasına hükmedildiği belirtildi.

Kararı davalı banka vekili temyiz edince devreye Yargıtay 11. Hukuk Dairesi girdi. Daire, oy birliği ile aldığı kararla mahkeme hükmünü onadı. Emsal nitelikteki kararla birlikte eşin rızası alınmadan aile konutu olarak kullanılan daire ipotek ettirilemeyecek.

Flaş tapu kararı Kredi çekenleri ilgilendiriyor

'MAL KAÇIRMA'DA TAPU DETAYI

Eşlerin birlikte yaşadıkları evin tapu kaydına aile konut şerhi konulması büyük önem taşıyor. Sadece kredi kullanımında değil aynı zamanda 'mal kaçırma' durumunu da ortadan kaldırması açısından önemli. Boşanma davalarında sıklıkla eşten mal kaçırma gündeme geliyor. 

Haberin Devamı