Geri Dön
GündemDoğu Akdeniz ile ilgili son dakika açıklaması! Kıta sahanlığı 9 kez ihlal edildi

Doğu Akdeniz ile ilgili son dakika açıklaması! Kıta sahanlığı 9 kez ihlal edildi

Son dakika haberi... Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü PYD-YPG'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde ofis açmasına sert tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu, "Terör örgütlerine ofis açtırmak ev sahipliği yapmak ateşle oynamaktır. Burada ofis açmalarına izin veriyorlar, yarın buradan herhangi bir tehdit olursa Kıbrıs Türklerine yönelik bir saldırı olursa bunun da bedelini ödetiriz. Terör örgütleri ile işbirliği yapmasınlar" dedi.

Doğu Akdeniz ile ilgili son dakika açıklaması! Kıta sahanlığı 9 kez ihlal edildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan ve Rum kesiminin son dönemde gerçekleştirdiği sınır ihlalleriyle ilgili değerlendirmede bulunurken son ihlal girişiminin bugün sabah saatlerinde gerçekleştirildiğini söyledi:

Çavuşoğlu, “Türkiye, Doğu Akdeniz’den hakça paylaşım istiyor. Bu çerçevede araştırmalar yapılıyor. Bizim kıta sahanlığımıza yönelik Yunanistan ve Rum kesimin 9 defa ihlal girişimi oldu. Son girişim bu sabah oldu. Hiçbirinde başarılı olamadılar. Hakça paylaşımdan yana olmayan bu ülkelere Türkiye’yi dışlayıcı adımlar attılar. Değişik platformlar oluşturdular. EastMed projesi ekonomik bir proje olmadığını, gerçeklemesinin de mümkün olmadığını söyledik. Rum kesimi bu projeye güvenecek hidrokarbon konusunda hakça paylaşıma yanaşmadı. Tıpkı Yunanistan’ın yanaşmadığı gibi. Bu projenin hayata geçmeyeceğini biz biliyorduk” dedi.

“BEDELİNİ ÖDETİRİZ”

Bakan Çavuşoğlu, terör örgütü PYD-YPG’nin Güney Kıbrıs'ta ofis açmasına ilişkin, “Teröre destek vermek ciddi bir konu. Terör örgütlerini bugüne kadar kullanan ülkeler oldu. Biz Türkiye olarak terör konusunda ilişkilerimizin en kötü olduğu ülkeler ile de hep dayanışma içinde olduk. Yunanistan'da halen daha DHKP-C’liler var. Orada eğitim aldıkları ispatlandı. Terör örgütlerine ofis açtırmak ev sahipliği yapmak ateşle oynamaktır. Burada ofis açmalarına izin veriyorlar, yarın buradan herhangi bir tehdit olursa Kıbrıs Türklerine yönelik bir saldırı olursa bunun da bedelini ödetiriz. Terör örgütleri ile işbirliği yapmasınlar.

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler