Geri Dön
GündemBayırbucak ’tan Türkiye’ye göç

Bayırbucak ’tan Türkiye’ye göç

Esad rejimi ve Rus askerlerinin saldırılarının yoğunlaştığı bölgesinden iki günde 1635 Suriyeli Türkmen ve Arap Türkiye’ye sığındı. Çatışmalarda Nurettin Zengi Taburu’nun komutanı öldü.

Bayırbucak ’tan Türkiye’ye göç

Esad rejimi ve Rus askerleri tarafından saldırıların yoğunlaştığı Bayırbucak bölgesinden Türkiye’ye kaçış devam ediyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 29 ve 30 Ocak günlerinde 418’i Türkmen, 1217’si de Arap kökenli toplam 1635 sığınmacı Yayladağı Pulluyazı köyündeki sınır noktasından Türkiye’ye giriş yaparak Yamadi kampına sığındığını bildirdi. Türkiye’ye giren sığınmacıların bir kısmı biyometrik kayıt işlemlerinin ardından akrabalarının yanına yerleştirilirken kalanlar AFAD’ın Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa’daki barınma merkezlerine sevk edilecek.

Hazırlıklar tamam

Başbakanlık AFAD’ın koordine ettiği sığınmacı kabullerinde, 2014’te Kobani’den gelen nüfus hareketleri için uygulanmış olan Kitlesel Göç Yönetimi Sistemi faaliyete geçirildi. Bu kapsamda 202 personel görevlendirildi. Bölgeye ayrıca Mobil Koordinasyon Merkezi, Mobil İkram Aracı, Mobil Mutfak Tırı, Mobil Fırın Aracı, 6 ambulans ve 8 araç sevk edildi. Güvenlik güçlerinin oluşturduğu kontrol noktasından giriş yapan ailelere Türk Kızılayı tarafından gıda yardımı yapılıyor. Hasta ve yaralılar ise 112 Acil Servis ve UMKE ekipleri tarafından tedavi ediliyor.

‘Rejimi püskürttük’

Muhaliflerin karşılık verdiği Kelez köyü çevresinde yaşanan şiddetli çatışmalarda Sultan Abdülhamid Han Tugayı ve Cebel İslam birliklerince rejim askerlerine ağır hasar verildiği, bazı tepelerin ele geçirildiği ve rejim birliklerinin Kızıldağ’ın eteklerine kadar çekilmek zorunda kaldığı öğrenildi. Sultan Abdülhamid Han Tugayı basın sözcüsü Mustafa Abdullah yaptığı açıklamada “Şimdilik rejimi püskürtmeyi başardık. Sıkıntılar hâlâ devam ediyor. Ancak asla topraklarımızı terk etmeyeceğiz” dedi. Öte yandan Sallur köyü yakınlarında sivillerin yaşadığı bir çadıra havan mermisi düştüğü ve çadırda bulunan 17 yaşındaki bir gencin öldüğü, 4 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Komutan Ebu Mahir öldü

Saldırıların yoğunlaştığı ve büyük çoğunluğu rejim güçleri eline geçen Lazkiye kırsalındaki Türkmendağı bölgesinde dün sabah Ceyş El Mücahidin bünyesinde çarpışan Nurettin Zengi Taburu’nun komutanı Abu Mahir dün sabah saatlerinde düşen bir havan mermisiyle hayatını kaybetti. Öte yandan çatışmaların yoğunlaştığı kuzeydeki Kelez köyü ve çevresi, bölgeye karadan girmeye çalışan Esad güçlerine destek amacıyla Rus jetleri tarafından vuruluyor.