Gazete Vatan Logo

Ataköy kördüğüm!

İstanbul’un son doğal sahili Ataköy’e yapılan inşaatlar durduruldu. Bakırköy Belediyesi arka arkaya gelen mahkeme kararları üzerine sahildeki 4 projenin ruhsatını iptal etti

Ataköy kördüğüm!

İstanbul’un en gözde bölgelerinden olan Ataköy sahiline milyonlarca dolara yapılması planlanan 4 proje de ruhsatsız kaldı. İstanbul Mimarlar Odası ve semt sakinlerinin açtığı iki farklı davada mahkemeler davacıları haklı bulunca sırasıyla önce Sinpaş ve Eksim Holding, sonra Hyatt Regency Otel, Özyazıcı-Karadeniz İnşaat ortaklığına ait Yalı Ataköy projesi ve Çelebican İnşaat’a ait Blumar Ataköy’ün ruhsatları Bakırköy Belediyesi tarafından iptal edildi.

Birçok dava var

Arazilerle ilgili sürece bakıldığında birçok dava ile karşılaşılıyor. Şu anda sonuçlanan 3 dava bulunuyor. Bunlardan ilki İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nde açıldı ve yürütmenin durdurulması kararı ile sonuçladı. İkinci dava ise İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nde görülüyordu. Bu davada da durdurma kararı çıktı. Bir başka dava ise Prof. Dr. Ayfer Kaynar tarafından açılan, yükseklikle ilgili dava. Bu da Prof. Dr. Kaynar’ın lehine sonuçlandı. Bir dava ise Ataköy Güzelleştirme Derneği tarafından açılan ve kıyı kenar çizgisinin yanlış uygulanmasıyla ilgili olarak devam ediyor.

Haberin Devamı

Üst mahkeme bozdu

Bölgede yan yana 4 proje bulunuyor. Bu projelerle ilgili son davayı İstanbul Mimarlar Odası açtı. Davada şu anda inşaatın devam ettiği Yalı Ataköy, Hyatt Regency Otel ve inşaatına başlanamayan Blumar Otel ve Çarşı projesini kapsıyor. Odanın, ruhsatın iptal edilmesini talep ettiği dava İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nde açıldı. Yürütmenin durdurulması kararı çıkarken şirketler karara itiraz etti. Daha sonra mahkeme heyetinden 2 üye değişti ve itirazı kabul etti. Bunun üzerine Mimarlar Odası Bölge İdare Mahkemesi’ne giderek bu karara itiraz etti. Bölge İdare Mahkemesi 17 Ekim 2014 tarihinde itirazı haklı buldu ve yerel mahkemenin son kararını bozdu. Böylece yürütmeyi durdurma kararı hukuken yürürlüğe girdi. Bu kararın Bakırköy Belediyesi’ne tebliğ edilmesiyle birlikte geçtiğimiz hafta bu 3 inşaatın ruhsatları iptal edildi.

Ataköy kördüğüm

HEPSİ YIKILABİLİR

İnşaat sahiplerinin kararlarla ilgili Danıştay’a itiraz hakkı var. Eğer bu itirazlar sonucunda da davacılar haklı bulunursa tüm inşaatlar yıkılacak. Danıştay’dan yükseklik sınırını aşan bölümler için tıraşlama kararı da çıkabilir.

Haberin Devamı

Semt sakinleri kazandı

Bu 3 projenin hemen komşusu olan Sinpaş’ın arazi sahibi olduğu ve Kuzu İnşaat tarafından yapılan projenin ruhsatı ise Eylül ayında iptal edildi. Mahkeme sürecini Ataköy Konakları’nda oturan semt sakinleri başlattı. Semt adına davayı Polifarma şirketi İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nde açtı. Mahkeme 15 Ağustos 2014 tarihinde başvuruyu haklı görerek proje için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar üzerine Bakırköy Belediyesi, 22 Eylül 2014’de projenin ruhsatını iptal etti.

MİMARLAR ODASI:

‘Turizm görünümlü konutlar yapılıyor’

Mimarlar Odası Bakırköy İlçe Başkanı Ali Hacı Alioğlu: “Bu alan 1997 yılında Turizm Bakanlığı tarafından turizm bölgesi ilan edildi. Bu şartlar altında sadece turizm tesisi olabilir. Kıyı kanununa göre 50 metre mesafeye hiçbir yapı yapılamaz. 100 metre içine ise günü birlik konaklama tesisi olabilir. Ancak burada rezidans adı altında konut yapılıyor. Bu hukuki değil. Eğer konut yapılıyorsa o nüfus yoğunluğuna göre okul, hastane, kreş gibi donatıların da yapılması gerekir. Bu da inşaat yoğunluğunun düşmesi demek. Bunu yapmamak için turizm görünümlü konut yapılıyor. Şu anda bu 4 projenin de ruhsatı iptal edildi. Ayrıca başka davalar da var. Hukuki süreç sonunda projelerin hayata geçmemesi gerekir.”

Haberin Devamı