Gazete Vatan Logo

Yüzde 25 zam sınırı! Piyasalarda soğuma başladı, kredi de çekilemiyor: 'Satış' uyarısı

Yüzde 25 zam sınırı nedeniyle bazı ev sahipleri evini kiraya vermekten kaçınıyor. Bazıları ise evini boş tutmayı tercih ediyor. Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı vatandaşa uyarılarda bulundu.

Yüzde 25 zam sınırı! Piyasalarda soğuma başladı, kredi de çekilemiyor: 'Satış' uyarısı

Yüzde 25 zam sınırının uzatılması nedeniyle ilerleyen dönemde satılık ev ilanlarının artacağı uyarısında bulunan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şu ifadeleri kullandı: "Süreç anladığımız kadarı ile belirsizliği biraz daha koruyor. Lakin uzatma olursa kanaatim satılık ilan sayısında bu nedenle de bir artış olacağı yönünde.

'SADECE KİRA NEDENİYLE ARTIŞI İFADE ETMİYOR'

Son dönemde ilan sayısında olan artış deprem riski nedeniyle eski evini satmak isteyenlerin artışı diyebiliriz. Lakin bu sadece kira nedeniyle bir artışı ifade etmiyor

Bu noktada ülkemizde gerek uygulamalar gerekse de hukuki düzenlemelerde boşluklar var. İnsanlar yerlerini kiraya vermekten ürker hale geldi. Kiracı çıkmaz ise kirayı ödemez ise gibi.

'KİRAYA VERMEK İSTEYEN MAL SAHİBİ BULUNAMAYACAK'

Mal sahiplerini koruyan bir mekanizma yok. Bu nedenle bence kiralık daire bu ürkmeler nedeniyle daha da zor bulunuyor olacak. Kiraya vermek isteyen mal sahibi bulunamayacak.

'GAYRİMENKUL YÜZDE 56 KAZANDIRDI'

Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi verilerine göre gayrimenkul reel olarak yüzde 56,3 oranında artmıştır. Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde borsa Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde %50,48 kazandırırken, DİBS %5,60, Amerikan doları %19,97, külçe altın %20,54, euro %22,23 ve mevduat faizi (brüt) %28,47 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Haberin Devamı

'PİYASALARDA SOĞUMA BAŞLADI'

Lakin konut fiyatlarında özellikle finansmana erişim problemi nedeniyle ciddi bir zorlanma var. Aslında talep var lakin kredi çekilemediği için alınamıyor. Bu durumda ise piyasalarda bir soğuma başladı.

Özellikle seçim sonrası dövizde beklenen yukarı yönlü hareketlilik nedeniyle ve kur korumada serbest faize geçilmesi nedeniyle bu yönde yatırımcıların bir kayışı var diyebiliriz.

Bir de tabi piyasalar belirsizliği sevmediği için biraz da bu dönemde nakitte kalmak tercih ediliyor. Enflasyonda sert düşüşler yok lakin bir gevşeme var. Turizm verileri ile yaz döneminde enerji maliyetlerindeki azalma bir miktar ekonomiyi rahatlatabilir. Borsa ise yönünü aşağı yönlü sürdürüyor.

Haberin Devamı

'DAHA ÇOK ESKİ YAPILARDAN ÇIKIŞ VAR'

Şu anda gayrimenkul piyasasında yoğun bir çıkış görmüyoruz. Gördüğümüz çıkışlar daha çok eski yapılar diyebilirim."