Geri Dön
EkonomiVergi mükellefi milyonları ilgilendiriyor! Resmen hayata geçti, binlerce esnaf muaf olacak! Dikkat çeken Youtuber detayı...

Vergi mükellefi milyonları ilgilendiriyor! Resmen hayata geçti, binlerce esnaf muaf olacak! Dikkat çeken Youtuber detayı...

Vergi mükellefi milyonlarca esnafı ilgilendiren gelişme! Basit usul düzenlemesi resmen hayata geçti, KDV’den muafiyeti getirildi. Youtuber dahil tesisatçı, berber, kuaför, tuhafiyeci, marangoz, lastikçi, kaportacı, tornacı, çay ocağı işleticisi, bakkal, terzi, dolmuşçu, taksici gibi milyonlarca esnafı kapsıyor, detaylar belli oldu. İşte basit usul düzenlemesinin detayları ve vergi muafiyetinden yararlanma şartları...

Vergi mükellefi milyonları ilgilendiriyor! Resmen hayata geçti, binlerce esnaf muaf olacak! Dikkat çeken Youtuber detayı...

Gelir vergisi ile ilgili son dakika gelişmesi! Esnaflar için basit usul düzenlemesi resmen hayata geçti. Berber, kuaför, tesisatçı, tuhafiyeci, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı, çay ocağı işleticisi, bakkal, terzi, tamirci, taksici, dolmuşçu hepsini ilgilendiriyor, KDV’den de muaf olacaklar. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının 7338 sayılı Kanunla getirilen ve 1 Ocak 2021'den itibaren elde edilen kazançlara uygulanmak üzere yürürlüğe giren basit usul mükelleflere ilişkin kazanç istisnasının uygulamasına yönelik açıklama ve örneklerin yer aldığı Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Düzenlemeye göre; 2022 yılında kendi işini yapan ve büyükşehirlerde 16 bin lira, diğer yerlerde 10 bin lira kira limitini aşmayanlar ile alış tutarları 200 bin lirayı, satış tutarları ise 320 bin lirayı aşmayan, hizmet niteliğinde iş yapanlarda da iş hasılatı 100 bin lirayı geçmeyen esnaflar basit usülden yararlanacak.

KDV'DEN MUAF TUTULACAKLAR

Tevkifat sorumlulukları bulunmayacak, teslim ve hizmetleri de KDV'den istisna olacak basit usulden yararlanacak bu mükelleflerin, beyanname verme ile defter tutma yükümlülükleri de bulunmuyor.  

Basit usul kapsamında; tesisatçı, berber, kuaför, tuhafiyeci, marangoz, lastikçi, kaportacı, tornacı, çay ocağı işleticisi, bakkal, terzi, dolmuşçu, taksici gibi tam 840 bin küçük esnaf gelir vergisinden muaf tutuldu. Bu mükelleflere yapılan ödemeler üzerinden vergi tevkifatı da yapılmayacak. 

Vergi mükellefi milyonları ilgilendiriyor Resmen hayata geçti, binlerce esnaf muaf olacak Dikkat çeken Youtuber detayı...

BASİT USULDEN KİMLER YARARLANAMAZ?

Bu düzenlemeden yararlanacak esnaflar, istisnaya dahil edilen bu kazançlar için yıllık beyanname vermeyecek. Kira geliri gibi beyana tabi başkaca gelirleri nedeniyle ise beyanname vermeleri halinde bu kazançlarını beyannameye dahil etmeyecek.

Birden fazla ticari araç bulunan ya da birden fazla iş yerinde ticari faaliyette bulunan mükellefler, "kendi işinde bilfiil çalışmak veya bulunmak" şartını ihlal etmiş sayılacak ve basit usulden yararlanamayacak. 

İnternet ortamında satış yapanlar da basit usul düzenlemesinden yararlanacak. Buna tabi mükelleflerin, fiziki ortamda yürüttükleri ticareti faaliyetleri internette de yapması basit usulün şartlarını ihlal sayılmayacak.

YOUTUBERLAR DA KAPSAMA DAHİL

Ayrıca YouTuberlar da basit usulden faydalanabilecek.

Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliği faaliyetlerinde bulunan ve bu faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri dolayısıyla kazanç istisnasından faydalanan mükelleflerin, bu faaliyetlerde bulunmaları ayrıca basit usul kapsamında yürüttükleri faaliyetlerinin basit usule tabi olmasına engel olmayacak.