Gazete Vatan Logo

Manisa’da dosya masrafı başvurularında patlama

Manisa’da dosya masrafı başvurularında patlama

MANİSA Tüketici Hakları Derneği Başkanı Rıfat Eriş Asyalı, Şehzadeler ve Yunusemre Tüketici Hakem heyetlerine yaklaşık 50 bin kişinin banka kredisi dosya masrafını geri almak için başvurduğunu belirterek, yetişemez hale geldiklerini söyledi.

Manisa Tüketici Hakları Derneği Başkanı Rıfat Eriş Asyalı, tüketici sorunları hakem heyetlerine yapılan tüketici şikayetlerinde banka kredisi dosya masrafının birinci sırada yer aldığını söyledi. Başvuruların her geçen gün arttığını kaydeden Asyalı, tüketici sorunları hakem heyetlerinin bu dosyalara yetişemez hale geldiğini bildirdi. Asyalı, "Yunusemre İlçe Tüketici Hakem Heyeti’nde neredeyse 30 bin, Şehzadeler İlçe Tüketici Hakem Heyeti’nde de 20 bin, dosya masrafıyla ilgili başvuru var. Bunlara yetişmekte zorlanıyorlar. Vatandaşlar da başvurularının bir an önce sonuçlanmasını bekliyor. Başvuru sırasına göre dosyalar görüşülüyor. Her başvuruya beş evrak ekleniyor. Bunlar çeşitli yerlere gönderiliyor. Bu da çok uzun bir zaman alıyor" dedi.

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞE DİKKAT

Haberin Devamı

Dosya masraflarına ilişkin başvuruların yanı sıra internet üzerinden yapılan alışverişlerde mağdur olan kişilerin de çoğunlukta olduğunu kaydeden Asyalı, vatandaşlara tanıdıkları yerlerden alışveriş yapmalarını önerdi. Asyalı, "Kapıdan satış ve internet üzerinden alışveriş yapanlar büyük mağduriyetler yaşayabiliyor. Vatandaşlara örnek olsun diye internet üzerinden yapılan bir alışverişte gönderilen bir paketten çıkan salatalığı, il tüketici hakem heyetinin duvarın astık. Gelip geçen vatandaşlarımız görsünler, ibret olsun. Tanımadıkları, araştırmadıkları yerlerden alışveriş yaptıklarında başlarına bunlar gelebilir" diye konuştu.

KAYIP KAÇAK BEDELİ GERİ ALINABİLİR

Son günlerde kayıp kaçak bedelini geri almak için yapılan başvurularda da artış olduğunu söyleyen Asyalı, vatandaşların bu bedelden çok rahatsız olduklarını dile getirdi. Elektrik faturalarında kayıp kaçak bedelinin yazmadığını dile getiren Asyalı, "Vatandaşları kandırıyorlar. Kayıp kaçak bedeli alınıyor ama bu bedel faturalarda yazmıyor. Bir nevi vatandaş kandırılıyor. Son günlerde vatandaşlar kayıp kaçak bedelini almak için başvuruyorlar. Kayıp kaçak bedelini geri almak isteyenler alabilirler. Bunun için öncelikle ilgili kuruma yazı yazılır ve kayıp kaçak bedelinin ödenmesi istenir. Kurumdan gelen cevap karşısında hakem heyetlerine başvurabilirler. Manisa’da 3 kişi kayıp kaçak bedelini geri aldı. İsteyenler başvurabilirler" dedi.

Haberin Devamı