Gazete Vatan Logo

KYK kredi faizleri silindi mi? KYK faizleri ne zaman silinecek? Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) KYK borç ödeme ekranı!

Yüksek enflasyon nedeniyle Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi alan milyonlarca kişi için yeni düzenleme yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenim kredisi borçlularının kredi ödemelerini yapabilmeleri için KYK borç faizlerinin silindiğini açıklamasının ardından pek çok kişi borçlarını öğrenmek ve ödemelerini yapmak için harekete geçti. KYK borçlarına yönelik alınan karar sonrasında borçlular, KYK faizlerinin silinip silinmediğini ve borçlarını nasıl ödeyecekleri merak ediliyor. Peki, KYK kredi faizleri silindi mi? KYK faizleri ne zaman silinecek? Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) KYK borç ödeme ekranı!

KYK kredi faizleri silindi mi? KYK faizleri ne zaman silinecek? Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) KYK borç ödeme ekranı!

Üniversite eğitimi sırasında öğrencilere verilen öğrenim kredisi ile ilgili yeni karar milyonlarca kişinin gündemindeydi. KYK borçlularının yüksek enflasyon nedeniyle borçlarının üç kata çıkması üzerine hükümet faizler konusunda yeni bir adım atmıştı. Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrasında KYK borçluları için faizlerin silindiğini açıklamasının ardından milyonlarca borçlu ödemelerini gerçekleştirmek için harekete geçti. Pek çok kişi KYK borçlarını kontrol etmek ve ödemek için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) üzerinden kontrollerini ve ödemelerini gerçekleştiriliyor. Peki, KYK kredi faizleri silindi mi? KYK faizleri ne zaman silinecek? Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) KYK borç ödeme ekranı!

KYK BORÇLARI SİLİNDİ Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası KYK borç faizlerinin silinmesi yönünde alınan kararı açıklamıştı. KYK kredi borçlarının geri ödemesinde anaparanın üç katına varan oranda oluşan enflasyon farkı sonrası faizler silindi. Öğrenciler sadece anaparayı ödeyecek.

KYK BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR? GİB SORGULAMA EKRANI

Borcu bulunan öğrenciler e-Devlet'ten giriş yaparak KYK anapara borcunu görüntüleyebiliyor.

KYK KREDİ BORCU SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

KYK BORÇLARNDA KİMLERİN FAİZİ SİLİNECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin kredi borçlarına ilişkin kabine toplantısında aldıkları kararları şöyle ifade etti:

"Bu yıl 750 bine yakın gencimiz yurt imkanından faydalanarak, 520 binden fazla gencimiz burs ve 881 binden fazla gencimiz öğrenim kredisi alarak eğitim öğrenimine devam etmiştir. Geçtiğimiz 20 yılda kredi ve burs miktarlarını 14 kat artırdık. Halen öğrencilerimiz lisansta 850 lira, dikkat edin biz göreve geldiğimizde bu 45 liracıktı. Şimdi ise 850 lira. Yüksek lisansta 1700 lira, doktorada 2 bin 550 lira kredi veya burs alıyor. Yıl başında bu rakamları tekrar revize edeceğiz, yükselteceğiz. Burs almak isteyen öğrencilerimizin başvuruları 12 farklı kamu kurumunun veri altyapısında yapılan taramayla gayet adil ve şeffaf bir sistemle değerlendiriliyor. Öğrenim kredisi ise başvuran her öğrencimize veriliyor.

Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor. Şayet bu süre içinde mezun öğrenci henüz sigorta girişi olan bir işe başlayamamışsa elektronik devlet sistemi üzerinden ödemeyi erteleyebiliyor. Bugüne kadar kredi ödemelerinin yıllık güncellemesi belirli bir faiz oranı üzerinden değil, yurt içi üretici fiyat endeksi farkına göre yapılıyordu. Hiçbir zaman bir faiz uygulaması yapmadık. Hiçbir öğrenci faiz uygulamasına tabi tutulmamıştır. Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı. Gençlerimizi elbette böyle bir yükün altında bırakamazdık.

Nitekim haftalar öncesinden ilgili arkadaşlarımıza talimatı verdik çalışmaları başlattık. Biraz önceki kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani anapara. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak. Aldığımız bu kararla kredi geri ödemelerinde toplamda 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz."